Tvár môže odhaliť stav vášho srdca: Pri ktorých znakoch zbystriť pozornosť?

žena

photl.com

Koža sa už od nepamäti pokladá za akési zrkadlo alebo odraz vnútorného stavu ľudského tela. Ak vyzeráte na svoj vek podstatne staršie, ako by ste mali, asi vo vašom vnútri nie je všetko v úplnom poriadku. Ochorenia kože môžu na jednej strane signalizovať vážnu chorobu, ale môžu byť aj jej dôsledkom. Zostarnutý vzhľad sa spája aj s kardiovaskulárnymi problémami.

Čínska medicína používa kožu na diagnostiku

Lekári tradičnej čínskej medicíny a nie len oni, používali už tisícročia vzhľad kože a výraz tváre ako pomôcku pri diagnostikovaní choroby. „V dávnych dobách, keď ešte neexistovali dnešné technické možnosti diagnostiky chorôb, sa pozorovaním prejavov na koži pokúšali vtedajší liečitelia diagnostikovať závažné vnútorné ochorenia. Tento spôsob diagnostiky – tzv. tvárová diagnostika – má svoje miesto už niekoľko tisíc rokov aj v tradičnej čínskej medicíne. Dnešná vedecká medicína má k dispozícii celý rad citlivých a exaktných diagnostických metód, ale aj dnes vie skúsený lekár často z výzoru tváre predpokladať určitý zdravotný problém,“ vysvetľuje odborníčka, Doc. MUDr. Jana Jurkovičová zo Združenia pre zdravie a výživu.

Koža vás prezradí

Niektoré ochorenia sa môžu prejaviť, resp. oznamovať nám svoj priebeh aj prostredníctvom vonkajších zmien na koži. Jej zožltnutím je známa žltačka. Hnedé kruhy pod očami zas môžu signalizovať problémy s pečeňou. No koža nás môže upozorniť aj na kardiovaskulárne problémy.

 „Problémy so srdcom sa môžu na tvári prejaviť viacerými mechanizmami a niekedy je ťažko určiť, či zostarnutý výzor je príčinou či následkom ochorenia. Napríklad osoby s vysokým tlakom mávajú červenšiu tvár so zvýraznenými prípadne popraskanými cievkami. Srdcová nedostatočnosť má za následok nedostatočné okysličovanie krvi a fialové sfarbenie pier a ich okolia. Sťažené dýchanie a zvýšená únava sa prejaví „utrápeným“ výrazom tváre,“ ozrejmuje lekárka Doc. MUDr. Jana Jurkovičová zo Združenia pre zdravie a výživu.


Mohlo by vás zaujímať: Robia sa vám v zime vyrážky a priveľmi soplíte? Možno máte alergiu na chlad


Fajčiari sú na tom ešte horšie

Doc. MUDr. Jurkovičová vysvetľuje: „ Problémy so srdcom mávajú častejšie fajčiari pričom aj samotné fajčenie sa na tvári prejavuje  mimoriadne devastujúco – žltým sfarbením, hlbokými vráskami či zapálenými spojivkami.“ Okrem toho, že títo ľudia holdujú neveľmi príťažlivému zlozvyku, ničia si zdravie a ničia ho aj ľuďom okolo seba. Vedome sa tiež stávajú závislými. Cigaretový dym obsahuje rakovinotvorné a toxické látky ako napríklad arzén, kyanovodík, toluén, čpavok, acetón, alebo metanol.

Ženy v menopauze – pozor na srdce

Choroby srdca sú bohužiaľ tými, ktoré prichádzajú pomaly a nečakane. Preto väčšinou, keď sa na ne príde, je už choroba častokrát v pokročilejšom štádiu vývoja. Medzi rizikové skupiny, ktoré by sa mali dôkladnejšie sledovať, patria ľudia po 50-tke. „Riziko srdcovo-cievneho ochorenia stúpa u žien najmä v období menopauzy, keď sa postupne stráca ochranný účinok ženských pohlavných hormónov (estrogénov) nielen na srdcovo-cievny systém, ale aj na mladistvý vzhľad pleti. Choroby srdca, bohužiaľ, často prichádzajú potichu, plíživo, bez varovných príznakov, preto najlepšou voľbou je pravidelné absolvovanie preventívnych prehliadok a dodržiavanie zásad zdravej životosprávy. Ani každodenné pozeranie do zrkadla neodhalí začínajúce sa ochorenie, treba si dať pravidelne merať krvný tlak, hladinu cholesterolu v krvi a prípadne ďalšie vyšetrenia,“ varuje Doc. MUDr. Jana Jurkovičová zo Združenia pre zdravie a výživu.


Mohlo by vás zaujímať: Suchá koža a šupinky: Psoriázu mnoho ľudí nelieči, patríte medzi nich?


Ako sa o svoje srdce správne starať?

Doc. MUDr. Jana Jurkovičová  odporúča v starostlivosti o srdce a cievy ako najvhodnejšiu a aj najúčinnejšiu práve prevenciu. Z pohľadu kardiovaskulárnej prevencie sú vhodné tieto stravovacie odporúčania (vhodné sú aj pre tých, ktorí už ochorenie srdca majú):

– konzumovať veľa čerstvého ovocia a zeleniny, strukovín a celozrnných obilnín (pre vysoký obsah vitamínov, antioxidantov, vlákniny a minerálnych látok)

– uprednostňovať rastlinné tuky a pravidelne konzumovať ryby pre vysoký obsah zdraviu prospešných nenasýtených mastných kyselín; obmedzovať konzumáciu živočíšnych tukov, mastných druhov mäsa, údenín, tučných mliečnych výrobkov, fast-foodov (pre vysoký obsah nasýtených mastných kyselín)

znížiť príjem soli, slaných pochutín, nedosáľať hotové jedlá

nekonzumovať sladené nealkoholické nápoje, sladkosti, cukrovinky, zákusky

– z alkoholických nápojov sa odporúča najviac jeden pohár vína spolu s jedlom


Upozornil vás už niekedy stav vašej kože na nejaké ochorenie ktorým ste trpeli? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: photl.com, sxc.hu, Oliver
Odporúčame