Kuchyňa je jadrom domácnosti: Objavte hlavné trendy v jej zariaďovaní

Kuchyňa

Archív Miele

Kuchyňa bola srdcom domácnosti, kde prebiehal spoločný život rodiny – tu sa varilo, jedlo aj spalo. Odohrávali sa tu aj dejiny celej rodiny – pytačky, krsty, svadby aj kary. Rady sa v nej stretávali aj ženy na páračkách, kde preberali všetky svoje dôležité výsostne ženské témy.

Samozrejme, aj kuchyne prešli svojim vývojom. Aktuálne bytové trendy zohľadňujú zvyšujúce sa nároky užívateľov a väzby k ostatným priestorom. „Keď sa pozrieme na súčasnú modernú kuchyňu, vidíme, že sa prinavracia do minulosti. Otvára sa do jadra domácnosti a prepája sa s jej ostatnými časťami, čiže stáva sa integrálnou súčasťou domácnosti. Nie je len miestom na prípravu jedla, ale aj stretnutia s rodinou a blízkymi,“ vysvetlil Peter Drien, vedúci bratislavskej predajne Miele.

Aká by mala byť kuchyňa snov?

Nezáleží na značke, ktorú si vyberiete, ani na rozhodnutí, či pôjde o luxusnú, modernú alebo klasickú kuchyňu. Správna kuchyňa by mala mať dlhú životnosť, vďaka čomu ju budú môcť využívať viaceré generácie. Má pretrvať a zhodnotiť domácnosť. Neodmysliteľným kritériom je jej funkčnosť, aby sa pri varení človek cítil dobre a mal pritom uľahčené všetky činnosti s tým súvisiace. Každému oku ulahodí príjemný dizajn ozvláštňujúci priestor kuchyne a jej širšieho okolia.

Poznáte pravidlo trojuholníka v kuchyni?

Ide o zákonitosť, ktorá pretrváva do súčasnosti a zabezpečuje funkčnosť kuchyne. Na pomyselných cípoch trojuholníka je priestor na uchovávanie potravín (chladnička, komora), priestor na ich umývanie a priestor na ich tepelné spracúvanie. Ich dodržanie vám zabezpečí, že pri príprave jedla sa zbytočne nenachodíte. Na bezproblémový pohyb medzi pracovnými plochami by mala byť minimálna šírka priestoru 0,70 m.


Mohlo by vás zaujímať: Prerábame byt: Ako si vybrať tú pravú kuchynskú linku?


Nové trendy a riešenia

,,Pri výbere kuchyne s prihliadnutím na funkcie, ktoré bude plniť, treba mať na pamäti veľkosť priestoru a jeho technické možnosti (elektroinštalácia, prípojka na vodu a pod.). Tie budú rámcovať veľkosť a tvar nábytku a spotrebičov,“ vysvetľuje Peter Drien. Pripomína, že kuchyňa je dlhodobá investícia, preto je pri jej výbere vhodné odborne sa poradiť s architektom alebo využiť služby interiérového oddelenia kuchynského štúdia. ,,Nie je najšikovnejšie riešiť následné dispozičné hlavolamy,“ dodáva. A ktoré trendy vládnu dnešným kuchyniam?

  • Čisté línie – uprednostňujú sa bezúchytkové riešenia, upúšťa sa od rôznych kľučiek na kuchynskom nábytku, trendom je všetko schovať za dekorované kuchynské dvere, vrátane separovaného odpadu. Hranaté tvary nábytku striedajú oblé.
  • Ergonomické riešenia – tvar nábytku a spotrebičov sa prispôsobuje anatómii človeka tak, aby mu čo najviac vyhovoval.
  • Zjednotený priestor –  kuchyne sa stávajú dominantou domácnosti a otvárajú sa do obývacieho priestoru, čím umožňujú vzájomnú komunikáciu.
  • Riešenia na mieru – treba rátať s dostatočným úložným priestorom na množstvo malých spotrebičov, keďže kuchynský priestor bude prepojený s obývacím, aby nerušil estetický dojem. Závesy dverí musia korešpondovať s dispozičným riešením priestoru, aby sa pri ich otváraní nemuseli obchádzať jednotlivé kusy nábytku či zariadení.
  • Prienik nových moderných technológií – napr. zabudovaný panel s PC, multimediálnym prehrávačom (prístup na internet), rozhlasovým a televíznym prijímačom.
  • Inteligentné systémy – pomocou nich možno mať spotrebiče pod kontrolou aj mimo domu. Dokonca na diaľku ich možno aj aktivovať, napr. predhriať parnú rúru, skontrolovať stav prania v pračke a pod., a to bez potreby dodatočnej inštalácie či jej zmeny.
  • Inovatívne úložné riešenia – zväčšujú priestorovú kapacitu až o 30 percent.

Staviť treba aj na úsporné spotrebiče:

  • indukčné varné dosky, ktoré preberajú všetky vlastnosti plynu. Ich veľkou výhodou okrem energetickej úspory je aj bezpečnosť – nehrozí riziko výbuchu.
  • úsporné hlavice na vodovodné batérie šetriace vodu.
  • iluminačné batérie – netreba v noci zasvietiť, keď sa púšťa voda.
  • umývačka riadu – v súčasnosti sú na trhu aj také, čo majú spotrebu už od 7 l vody, čo je omnoho menej, ako keď sa naplní vodou bežné umývadlo, a majú aj funkciu, ktorá zabezpečí úsporu až 40 % elektrickej energie.

Voľba spotrebičov

Závisí od veľkosti priestoru, v ktorom budú umiestnené. Malý priestor si vyžaduje menší počet spotrebičov s integrovanými funkciami alebo riešiť ich zabudovaním do kuchynskej zostavy. Rozhodujúce sú aj návyky spotrebiteľa – ak napríklad niekto nepije kávu, nebude si kupovať drahý kávovar na ozdobu, ale iba menší, aby príležitostne ju návštevám predsa len mohol uvariť.


Mohlo by vás zaujímať: Interiérová dizajnérka radí: Toto sú horúce tipy v bývaní na rok 2013!


Výber materiálu a jeho povrchová úprava

Samozrejme, dominantná je praktická stránka. Správne zvolený materiál dokáže opticky zväčšiť priestor. Zamerať sa treba na kvalitu, údržbu, možnosť ich kombinovania s iným materiálom, aby pocitovo boli príjemné. Rozhodujúca je aj ich cena – povrchových úprav je veľa, ale čo je najkrajšie, býva obvykle aj najdrahšie.

  • Drevo – obvykle sa spracúva na drevené dyhy s lesklým alebo matným lakom. Drevo vyžaruje teplo. Pri lakoch je dobre sa zaujímať o ich druh a spôsob nanášania. Lak nanášaný vo viacerých vrstvách, pri ktorom sa rešpektujú jeho fyzikálne vlastnosti, vydrží podstatne viac ako jednovrstvový urýchľovaný.
  • Laminát – je lacnejší, hrany sa z estetického hľadiska zapracúvajú laserom, aby nebolo vidno spoj.
  • Kameň – pôsobí prirodzene, ale je limitovaný veľkosťami (nemožno splniť požiadavku, aby doska z neho bola do L alebo oblúka), spočiatku náročnejší na údržbu.
  • Umelý kameň – dá sa zlepiť rovnakým materiálom a potom škára nie je viditeľná.
  • Sklo – pôsobí síce chladno, ale ľahko sa udržiava a čistí.
  • Nerez – je síce chladný materiál, ale dobre kombinovateľný s inými materiálmi (drevo, sklo, laminát) a z hľadiska farebnosti je neutrálny.

Uvažujete o renovovaní vašej kuchyne? Použitie ktorého materiálu by ste uprednostnili? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: Archív Miele, Archív Miele, Viola
Odporúčame