Záhada Bermudského trojuholníka: Prečo sa v ňom stráca toľko lietadiel a lodí?

bermudský trojuholník

livescience.com

Čo do tejto oblasti raz vstúpi, už sa z nej nevráti – aj takéto výstrahy sa spájajú s miestom v Atlantickom oceáne známom ako Bermudský trojuholník. Už celé desaťročia o ňom kolujú príhody, ktorých výsledkom je množstvo zmiznutých dopravných prostriedkov a ľudských životov. Aké zaujímavosti sa spájajú práve s touto časťou Oceánie a čo môže stáť za toľkými leteckými a lodnými nešťastiami?

Záhadný kút Zeme

Bermudský trojuholník je oblasť v Atlantickom oceáne, ktorá sa rozprestiera medzi tromi geografickými bodmi: Bermudskými ostrovmi, Portorikom a mestom Miami na Floride. Ide o pomerne veľkú časť oceánu, ktorá sa rozprestiera na rozlohe 8000 km2. Jej názov po prvý raz oficiálne použil novinár Vincent Gaddis vo svojom článku Smrteľný Bermudský trojuholník z roku 1964. Kvôli polemikám ohľadne paranormálnych javov a mimozemských síl si však oblasť v severnom Atlantiku vyslúžila aj prezývku Diablov trojuholník.


Mohlo by vás zaujímať: Cesta okolo sveta: Títo ľudia ju zvládli – peši, na motorke či v taxíku


Čím to všetko začalo?

Snáď najznámejší príbeh s tragickým koncom týkajúci sa Bermudského trojuholníka sa spája so skúšobným Letom 19 krátko po druhej svetovej vojne. Päť torpédových bombardérov typu Gruman Avenger podstúpilo pred vzletom povinnú technickú kontrolu, piloti mali potrebnú kvalifikáciu a výcvik. Už po necelých dvoch hodinách však veliaci dôstojník Charles Taylor hlásil desivé správy o tom, že všetky prístroje vo všetkých piatich lietadlách vypovedali službu a úplne sa zbláznili. Veliteľ letky dokonca nedokázal určiť ani len polohu. „Všetko je zlé, stratili sme sa! Ani more nie je tam, kde má byť!“ zneli jedny z jeho posledných slov. Hneď, ako letka 19 zmizla z radarov a bolo prerušené rádiové spojenie, na predpokladané miesto nešťastia bola vyslaná profesionálna pomoc. Aj táto 13-členná posádka záchrancov však vo vlnách Bermudského trojuholníka našla svoju smrť.

Nešťastná udalosť je akýmsi míľnikom, od ktorého sa Diabolskému trojuholníku pripisuje špeciálny význam. Lode sa v tejto oblasti strácali aj o sto rokov skôr, letecká katastrofa, ktorá pochovala takmer 30 ľudí, však mnohých bádateľov doslova zdvihla zo sedadiel.

Možné prírodné vysvetlenia

Hoci problémy s navigáciou a kompasmi sa údajne datujú už od čias Krištofa Kolomba, podľa skeptikov sa v danej oblasti nedeje nič výnimočné. Vedci ale aj milovníci konšpirácií sa záhadné zmiznutia doteraz pokúsili vysvetliť nasledovnými teóriami:

  • odchýlka kompasov – problémy s navigáciou hlásila takmer každá posádka stratená v Bermudskom trojuholníku. Odhliadnuc od teórií, že v danej oblasti existujú magnetické anomálie, kompasy podľa odborníkov môžu zaznamenávať prirodzené odchýlky vo vzťahu k magnetickým pólom. S týmto faktom už navigátori údajne počítajú celé storočia.
  • hurikány – veterné smršte, rozbúrené more a iné prejavy sily prírody v tejto oblasti nie sú vonkoncom výnimočné
  • Golfský prúd – v prenesenom zmysle slova možno povedať, že je to vlastne rieka v oceáne, ktorá vzniká v Mexickom zálive. Keďže jej povrchová rýchlosť môže dosiahnuť rýchlosť až 2,5 metra za sekundu, prirodzene dokáže unášať lode s poruchou motora alebo malé lietadlá, ktoré núdzovo pristáli na hladine.
  • ľudský faktor – za zlyhanie palubných prístrojov sa v mnohých prípadoch nešťastí podpísala práve ľudská chyba a nezvládnutie situácie
  • Modré jaskyne – aj tie sa v tejto oblasti nachádzajú a môžu ťahať lode ku dnu, ako keď v umývadle vytiahnete zátku

Mohlo by vás zaujímať: Spánok v jaskyni, rúre či na strome: Objavte tie najčudnejšie hotely na svete


Môže za katastrofy metán?

S týmto vysvetlením prišiel profesor Joseph Monaghan, ktorý pracoval so svojím študentom Davidom Mayom na univerzite v Austrálii. Podľa ich výskumnej správy uverejnenej v časopise American Journal of Physics je príčinou záhadných zmiznutí jednoducho plyn – metán zmrazený pod zemou pod vysokým tlakom. Jeho uvoľnenie a následné explózie vytvárajú plynové bubliny smerujúce ku hladine, kde sa rozširujú a vystupujú do ovzdušia. Pri kontakte lode alebo lietadla s takouto plynovou bublinou, stroj stráca vztlak a nedokáže sa ubrániť klesaniu pod vodu.

A čo bájna Atlantída?

V súvislosti s Bermudským trojuholníkom dlho kolovali fámy, že na jeho dne sa nachádza stratené mesto z legiend zaliate vodou – Atlantída. Pred niekoľkými rokmi sa manželom-bádateľom Paulovi Weinzweigovi a Pauline Zalitzky skutočne podarilo objaviť pozostatky starého mesta. Za pomoci robota v blízkosti Kuby našli v kilometrovej hĺbke sfingy, štyri pyramídy a ulice, ktoré už na prvý pohľad pripomínali diela vyspelej civilizácie.


Odvážili by ste sa na plavebnú trasu, ktorá vedie cez Bermudský trojuholník? Napíšte do diskusie pod článkom.

Zdroj: livescience.com, livescience.com, Johnny
Odporúčame