Valeriánske kvapky: Pomôžu vám pri problémoch so spánkom aj proti migréne

Valeriána lekárska

wikipedia.org

Valeriánske kvapky, extrakt získaný z valeriány lekárskej (Valeriana officinalis), sa používa na riešenie problémov s nespavosťou, nervozitou, úzkosťou i duševným napätím. V porovnaní s bežnými liekmi nemá tinktúra vedľajšie účinky (okrem zníženia schopnosti koncentrácie a pozornosti) a nie je návyková. Čo by ste o nej mali ešte vedieť?

Valeriána lekárska pochádza z oblastí Európy, aktuálne sa pestuje aj v Ázii a Amerike. Ako sedatívum sa využívala tisíce rokov. V 12. storočí nechýbala v liečebnej medicíne Sv. Hildegardy z Bingenu. V období svetových vojen sa valeriána lekárska používala na tlmenie psychických stavov zranených vojakov. Slúžila i ako prostriedok proti nadúvaniu, kožným vyrážkam i opuchom kĺbov.

Tinktúra z valeriány pre lepší spánok

Valeriánske kvapky slúžia v prvom rade na elimináciu problémov s nespavosťou. Sú bežne dostupné aj u nás. V Nemecku je valeriána lekárska uznaná za efektívne sedatívum s miernym účinkom a v USA je podľa GRAS (Generally Recognized as Safe) považovaná za bezpečnú.

Zloženie kvapiek a vedecké výskumy

Tinktúra sa vyrába z koreňa valeriány lekárskej a alkoholu. Veľmi dôležitú úlohu zohrávajú látky s názvom valepotriáty, ktoré stimulujú produkciu kyseliny gama-aminomaslovej (známej pod skratkou GABA) v mozgu. Podľa odborníkov je GABA zodpovedná za kvalitný hlboký spánok. Koreň rastliny ďalej obsahuje cholín, flavonoidy, alkaloidy, esenciálne oleje a steroly, ktoré sa vyznačujú sedatívnym a analgetickým pôsobením.


Mohlo by vás zaujímať: Odborníčka radí: Ktoré bylinky sa hodia proti migréne či bolesti kĺbov?


Valeriánske kvapky a nervové vyčerpanie, migrény i kŕče

Okrem porúch spánku sa valeriánske kvapky používajú pri pocitoch nervového vyčerpania, neurózach, úzkosti, panike a migrénach. V tradičnej medicíne slúžia ako prostriedok tlmenia bolesti, uvoľnenia kŕčov pri menštruácii alebo nadúvaní, pomáhajú aj pri syndróme nepokojných nôh i pri menších fóbiách. 

Pre dospelých i deti…

Kvapky sa užívajú polhodinu až hodinu pred plánovanou dobou odpočinku (pre lepšie výsledky aj raz až dvakrát počas dňa). Dávkovanie sa väčšinou prispôsobuje telesnej hmotnosti, to znamená, že deťom sa podáva zhruba polovica z odporúčanej dávky určenej pre dospelých. Ideálne je, ak sa kvapky rozmiešajú vo vode alebo ovocnej šťave. 

Tinktúra z valeriány nie je pre všetkých

Keďže kvapky obsahujú alkohol, nie sú vhodné pre tehotné a dojčiace ženy, ani ľudí, ktorí trpia ochoreniami pečene, epilepsiou a podobne. Ak dlhodobo užívate nejaké lieky (napríklad antidepresíva, barbituráty, antihistaminiká), konzultujte užívanie kvapiek s lekárom.


Mohlo by vás zaujímať: Takto pôsobia homeopatiká: Pomôžu prírodné lieky aj vám?


Kedy sa vyskytujú vedľajšie účinky?

Platí pravidlo, že po maximálne 4 týždňoch užívania je potrebné urobiť si dostatočnú prestávku. Hoci sú valeriánske kvapky prírodným produktom, treba dodržiavať stanovené dávkovanie a zbytočne nepredlžovať dobu užívania inak paradoxne môže dôjsť k rozrušeniu, nervozite a bolestiam hlavy.

Vyskúšať môžete aj čaj

Ak dávate prednosť čisto prírodným a čerstvým produktom, môžete vyskúšať aj čaj z koreňa valeriány lekárskej. Najlepšie terapeutické účinky má však tinktúra, pretože tepelné spracovanie bylinky stráca niektoré účinné látky.


Vyskúšali ste už valeriánske kvapky? Pomohli vám? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: wikipedia.org, wikipedia.org, Mirka
Odporúčame