Tento poklad nepoteší: Poraďte si so zlatou žilou!

Najčítanejšie dnes
3 dni
Týždeň

Obrázok dňa

Ďalšie obrázky
Foto
Chvíle na toalete môžu byť utrpením

Tiež väčšinu dňa presedíte alebo prestojíte? Rýchly životný štýl si pýta svoju daň v rôznych podobách – a zlatá žila je jednou z nich.


Svrbenie, pálenie, krvácanie a bolesti nás dokážu odradiť od návštevy toalety a raz za život prekvapia azda každého. U žien sú spojené prevažne s tehotenstvom a zápchou, u mužov zase so sedavým zamestnaním. Obmedzenie pohybu a nezdravá strava rozšíria žily v konečníku, podobne ako sa rozšíria kŕčové žily na nohách. Takýto žilový pletenec sa môže objaviť zvonka alebo zvnútra konečníka. Podľa toho nás môžu trápiť dva druhy hemoroidov – vonkajšie či vnútorné. Zlatá žila sa začína problémami na toalete, pokračuje vysúvajúcim sa a vracajúcim sa žilovým pletencom, ktorý časom zostane trčať vonku.

Prekonali ste infarkt? Nevadí, plnohodnotne žiť môžete aj ďalej!

Netreba vyčkávať

Mnohí návštevu lekára odkladajú zo strachu, ako bude vyšetrenie prebiehať. Hoci je „jednoduchšie“ ísť lekárovi ukázať ruku či nohu ako zadok, netreba to zbytočne odkladať. Odborník hemoroidy vyšetruje najmä na základe príznakov, ktoré mu opíšete. „Začiatočné štádiá možno liečiť úpravou stravy, správnou análnou hygienou, sedacími kúpeľmi a čapíkmi,“ vysvetľuje chirurg MUDr. Roman Čierny. Pokročilejšie štádiá už lieči chirurg alebo gastroenterológ vyšetrením konečníka prstom. To je síce o niečo „náročnejšie“, ale nič, čo by ste nezvládli. Veď špecialista takýchto vyšetrení urobí denne desiatky.

Cítite sa „pod psa“? Dajte jesennej depresii navždy zbohom!

Kto neskoro chodí...

Posledné štádiá hemoroidov sú sprevádzané silným krvácaním. To však môže spôsobovať aj zápaly, polypy či dokonca nádory v čreve. Preto takéto príznaky lekár vyšetruje zavedením optického prístroja do konečníka, aby spomínané ochorenia vylúčil. Ak sa potvrdí, že ide o zlatú žilu vo vyššom štádiu, musí sa už riešiť operačne. „Robí sa sklerotizácia, podviazanie alebo kompletné odstránenie,“ pokračuje doktor Čierny. Medicína však napreduje aj v tejto oblasti. Zrejme aj preto, že zlatá žila je najrozšírenejším ochorením konečníka. Šetrnejšia je tzv. Longova metóda, vďaka ktorej sú bolesti po zákroku menšie a pacient sa rýchlejšie zotaví. „Hemoroidy sa odstránia špeciálnym prístrojom (staplerom) zavedeným do konečníka, ktorý hneď sliznicu aj zošije,“ objasňuje chirurg.

Po stopách najčastejších povier alebo 10 mýtov o zdraví

Ako si „Zlatku“ nepohnevať

 • Upravte si stravu – jedzte veľa ovocia a zeleniny. A naopak, nedráždite črevá veľkým množstvom kávy a alkoholu.
 • Dodržiavajte pitný režim – Na 4 kilojouly treba vypiť 1 mililiter
 • tekutín. Takže ak za deň zjete jedlo s energetickou hodnotou 12 000 kJ, mali by ste vypiť okolo 3 litrov tekutín.
 • Športujte – snažte sa nájsť si aspoň 2 – 3 razy do týždňa 30 minút na pohyb. Okrem toho skúste obmedziť zbytočné sedenie a státie.
 • Nesiľte situáciu na WC – zadržiavanie dychu a tlak pri pokusoch na toalete zvyšujú tlak v žilách konečníka.
 • Neodkladajte návštevu toalety – ak patríte k tým, čo si nechávajú vyprázdňovanie čriev výlučne na doma, mali by ste vedieť, že zadržiavaním sa stolica vysušuje a vinou toho tvrdne. Oddialené vyprázdňovanie je preto ťažšie.
 • Dbajte na hygienu – ak máte možnosť, umývajte si konečník po každom vyprázdnení.
Zdielať na Facebooku

Diskusia (7)

 • Silvia 23.09.2017, 19:32

  vyskusajte zazracny gelik z lekarne - hemostop!

 • ivana 13.02.2017, 06:53

  Hemostop - http://bit.ly/2kYnwgP vyhla som sa operácii a hemoroidov sa zbavila úplne.

 • Renáta 11.06.2016, 20:04

  da sa lahko poradit s hemoroidami ak ich nezanedbate, mne stacilo len hemostop gel pouzivat a sam sa stiahol

 • Edita 24.01.2016, 20:52

  môj tip je hemostop, nesklame určite

 • Marta 15.05.2015, 11:04

  Ja som pri vonkajších hemoroidoch vyskúšala toho veľa ale čo mi najviac a najlepšie zaberalo bol hemostop, ja som používala len gél ten mi stačil na vyliečenie. Bola som prekvapená účinkom, keďže bol lacný nečakala som od neho veľa.

 • Silvia 20.01.2015, 10:35

  odporucam hemostop, asi 3 tyzdne mam uz konecne od hemoroidov pokoj, treba ale ku gelu aj tobolky uzivat nie len gel samotny, pomaha aj ten sice ale tie tobolky to aspon mne urychlili

 • Zuzana 30.09.2014, 08:51

  Ja keď som bola tehotná som mala všetky tie najhoršie choroby s tým súvisiace, od hemoroidov cez kŕčové žily, strie, zápcha atď. Mne na hemoroidy pomohol gél Hemostop, ale úplne som sa ich zbavila až po pôrode, kedy som začala užívať aj tobolky od hemostopu, počas tehotenstva som nechcela brať lieky. Chvalabohu ako tie choroby prišli tak po pôrode aj odišli :) aj keď je jasné, že napr. také strie mám doteraz

1

Pridať komentár