Chcete sa vyhnúť osteoporóze? Nezabudnite doplniť vápnik a vitamín D

Osteoporóza

wikipedia.org

Epidémia 3. tisícročia, či tichý zabijak. Aj takéto prirovnania sa spájajú s na prvý pohľad neškodnou chorobou kostí, nazývanou osteoporóza. Zdanie však klame, pretože osteoporóza je ochorenie, ktoré sa formuje roky bez príznakov, až jedného dňa zaútočí naplno. V kombinácii vysokého veku a viacerých súčasných diagnóz, či rizikových faktorov, môže skončiť aj smrteľne. Kedy spozornieť a ako sa o seba starať, aby sa vás podľa možností netýkala?

Zmení celú štruktúru kosti

Je to choroba, ktorá dokáže úplne zmeniť celú kostnú stavbu. Zo silnej kosti sa tak postupom času stane len „špáradlo“, ktoré sa môže zlomiť už pri nízkej záťaži: „Osteoporóza je ochorenie spôsobené zmenou metabolizmu kostného tkaniva, ktorej výsledkom je oslabenie mechanickej odolnosti kosti a následne sa zvyšuje riziko vzniku zlomenín. Mení sa metabolizmus kostného tkaniva v prospech jeho odbúravania a v neprospech vzniku novej kostnej hmoty. Výsledkom je zmena architektúry kosti a jej odolnosti voči mechanickej námahe, kosť sa stáva krehkou, stráca svoju pružnosť,“ vysvetľuje lekárka MUDr. Iveta Vaverková.


Všetko pre zdravé telo a dušu nájdete na www.vysetrenie.sk


Čo ju spôsobuje?

Osteoporóza je choroba, ktorá je typická najmä pre stredný a vyšší vek a ovplyvňujú ju teda do istej miery problémy, ktoré sú v tomto životnom období typické. Osteoporózu spôsobuje podľa Mudr. Vaverkovej niekoľko faktorov:

  • menopauza u žien
  • u obidvoch pohlaví je to vek nad 70 rokov
  • niektoré chronické ochorenia obličiek, pečene
  • poruchy vstrebávania živín z tráviaceho traktu
  • onkologické ochorenia
  • niektoré lieky

,,Veľmi zjednodušene za to môže predovšetkým nedostatok vápnika, vitamínu D a pohybu. A súčasný spôsob života v ekonomicky rozvinutých krajinách tomu napomáha. Ďalej za vzostup počtu ľudí s tzv. primárnou osteoporózou môže aj predlžujúci sa vek ľudí. Hlavne preto sa osteoporóza označuje aj ako epidémia 3. tisícročia. Počet postihnutých ľudí bude pribúdať,“ hovorí MUDr. Vaverková.


Mohlo by vás zaujímať: Nepríjemná osteoporóza: Môže ohrozovať aj vás?


Existujú nejaké varovné signály?

Bohužiaľ, aj osteoporóza patrí k tým závažným ochoreniam, ktoré o sebe až do poslednej chvíle nedajú vedieť, pretože prebieha bez špecifických príznakov. Občas sa podľa MUDr. Vaverkovej ako najčastejšie príznaky objavia bolesti chrbtice, alebo bolesti dlhých kostí (končatín). Najčastejšie sa diagnostikuje pri vzniku zlomeniny po neadekvátnom úraze. Taktiež zníženie výšky o viac ako 3 cm môže byť signálom.

Doprajte si dostatok slnka

Je to tak. Dostatok slnečného žiarenia, na ktoré sa po zime už všetci tak nedočkavo tešíme, nespôsobuje len príjemné pocity, ale pôsobí aj liečivo, čo potvrdzuje aj MUDr. Vaverková: „Dostatočný príjem vápnika v strave, či pohyb na čerstvom vzduchu zabezpečí aj dostatok slnečného svetla potrebného na tvorbu vitamínu D v koži. A tento základný a zároveň veľmi jednoduchý princíp je treba dodržiavať celý život. Ak sa zistí nedostatok vápnika, alebo vitamínu D, treba ho dopĺňať vo forme lieku. Odporúčaná denná dávka vápnika pre dospelého človeka je cca 1g a vítamínu D 400-800 IU na deň,“ vysvetľuje lekárka a dodáva, čo naopak zhoršuje jej stav: „Osteoporózu zhoršuje znížený príjem vápnika a bielkovín v strave, znížená hladina vitamínu D v krvi, nedostatočný pohyb a pobyt na slnku,  fajčenie, či alkoholizmus.“


Mohlo by vás zaujímať: Poistite si kosti proti krádeži


Ako správne prijímať vápnik?

Mnoho ľudí si myslí, že osteoporóza je chorobou žien. No nie je tomu tak. Trpia ňou aj muži hoci menej často ako ženy. Liečba osteoporózy spočíva v zmene životného štýlu a medikamentóznej liečbe podľa rozhodnutia lekára. Podávajú sa lieky na zabránenie úbytku kosti alebo lieky podporujúce tvorbu kosti. Pričom základom liečby je dostatočný prívod vápnika a vitamínu D. MUDr. Vaverková  pripomína, že podľa svetových doporučení je denný príjem vápnika pre dospelého človeka 1g, u žien po menopauze a mužov nad 65 rokov je to 1,3 g/deň.

,,Treba mať na pamäti, že vstrebávanie vápnika v čreve je obmedzené, preto nemá význam užiť jednorazovú dávku väčšiu ako je 0,5 g. Strava bez mliečnych produktov obsahuje približne 0,4 – 0,5 g vápnika,“ objasňuje MUDr. Vaverková.

Pozor na zlomeninu – môže skončiť veľmi zle

Táto choroba je nebezpečná najmä v tom, že môže spôsobiť nečakanú zlomeniu už aj pri veľmi malom úraze a spôsobuje následne pomalé hojenie. Najčastejšou a zároveň najzávažnejšou komplikáciou predovšetkým u starších ľudí je zlomenina krčku stehnovej kosti, panvy, chrbtice. Pripútanie na lôžko a už existujúce chronické ochorenia zvyšujú riziko vzniku komplikácií predovšetkým zápalu pľúc, vzniku preležanín, zhoršenie funkcie srdcovo-cievneho systému, obličiek a riziko zlyhania organizmu až následnú smrť.


Mohlo by vás zaujímať: Výmena kĺbu vám môže uľahčiť život: Čo všetko od tejto operácie očakávať?


Mám osteoporózu – čo ďalej?

V prvom rade si dávajte na seba väčší pozor pri pohybových aktivitách, kde môžete prísť k úrazu a pridŕžajte sa odporúčaní MUDr. Vaverkovej: „Ak má pacient diagnostikovanú osteoporózu, zostáva v dispenzárnej starostlivosti lekára – špecialistu, ktorý nasadí vhodnú liečbu – vápnik, vitamín D, antiporotické lieky. Od hormonálnej liečby sa v súčasnej dobe ustupuje. Dôležité je zapojiť do svojho každodenného programu pohyb. Najlepšie je plávanie, rýchla chôdza, nordic walking, posilňovanie svalového korzetu, cviky zlepšujúce svalovú koordináciu a primeraný strečing. Nie sú v tomto prípade naopak vhodné športy kde hrozí náraz, pád. Upraviť si jedálniček tak, aby bol príjem vápnika minimálne 1,3 g na deň, prijímať dostatok kvalitných bielkovín, prestať fajčiť, vynechať alkohol, zbaviť sa nadváhy.“


Trpíte vy alebo vaši blízki nepríjemnou osteoporózou? Napíšte do diskusie pod článkom.

Zdroj: wikipedia.org, wikipedia.org, Oliver
Odporúčame