Dodajte svojej záhrade novú iskru: Inšpirujte sa týmito tipmi z Japonska

Záhrada

sxc.hu

Naše pestrofarebné a rozkvitnuté záhrady sú veľakrát druhým domovom vášnivých záhradkárov. Desiatky najrôznejších rastlín a kvetov si vyžadujú veľkú starostlivosť. Ak máte okrem pestovania rastlín radi aj relax, prechádzky po záhrade a eleganciu, môže byť japonská záhrada pre vás tým pravým.

Nie tak celom japonské

Japonské záhrady vznikli približne v šiestom storočí. Za inšpiráciu mali hlavne čínske záhrady. V Japonsku im však nemohli venovať toľko priestoru, preto volili menšie, no harmonicky usporiadané kompozície. Často sa môžeme stretnúť s niečím, čo pripomína skôr záhon ako záhradu.

Miesto na meditáciu

Japonské záhrady vychádzajú z prírody a filozofie. Majú slúžiť na relax, oddych a ako miesto meditácie. Preto by nemali obsahovať priveľa rušivých prvkov, akými sú napríklad príliš pestrofarebné rastliny. V japonských záhradách najčastejšie narazíte na kontrast bielej, zelenej, červenej a ružovej. V Japonsku dokonca existuje typ záhrad, do ktorých sa nevstupuje. Na okraji záhrady je jedno miesto, odkiaľ ju pozorujete a môžete tu meditovať. To však nemusí byť váš prípad.


Všetko o bývaní, záhrade, stavbe a rekonštrukcii nájdete na www.mojdom.sk


3 základné elementy, ktoré sú  v každej japonskej záhrade:

  • Kamene – v záhrade je ich dostatok – od tých najmenších, ktoré vytvoria štrkové plochy, cez kamenné dosky na chodníkoch až po veľké balvany. Tie slúžia ako dekorácia, môže ich byť aj niekoľko na sebe. Z kameňa je aj mnoho rôznych doplnkov, napríklad lampy či sochy
  • Drevo – je zastúpené nie len drevinami, ale napríklad aj elegantným dreveným mostom či altánkom. Ideálne je, ak bude natretý na červeno, prípadne bielo
  • Voda – je jedno v akej podobe bude vo vašej záhrade, či vo forme jazierka, potôčiku, vodopádu alebo len v nádobách umiestnených po záhrade. Ak nie je z nejakého dôvodu použitá vodná plocha, môže sa nahradiť vysypaným štrkom, ktorý je upravený. Celú záhradu potom dotvárajú rôznorodo umiestnené kamene a takýto typ sa potom nazýva „suchá záhrada“.

Na čo nezabudnúť?

Japonská záhrada istým spôsobom symbolizuje celú krajinu, avšak v malom. Aj preto sa v nich často používajú obľúbené bonsaje. Pokiaľ sa rozhodnete pre takúto záhradu, vytvárajte rôzne terénne nerovnosti. Hlina získaná vykopaním jazierka môže byť na inom mieste záhrady použitá ako zaujímavý kopček. Bude tak symbolizovať hory. Hlavne neveďte chodník cez záhradu priamo. Chodníky v japonskej záhrade majú byť kľukaté, majú vás povodiť po celej záhrade a ukázať vám všetky jej zákutia. V nich môžete mať buď lavičku, sochu, alebo rozličné dekoračné skaly.


Mohlo by vás zaujímať: Záhrada v štýle feng shui: Vnesie vám do života harmóniu a pohodu


Čo do nej vysadiť?

Vhodné sú skôr menej výrazné farby. Podľa Japoncov prílišná farebnosť navodzuje chaos a záhrada by naopak mala byť miestom harmónie. Žiadna japonská záhrada sa nezaobíde bez azalky, sakury a japonských javorov. Tie majú pestrofarebné listy a takýto strom by mal byť centrom záhrady. Dajte preto pri výsadbe ostatných drevín pozor na to, aby ste výraznosť záhrady nepotlačili a neodvádzali pozornosť inam. Okrem spomenutých bonsajov sú populárne aj bambusy.

Z kvietkov sú najideálnejšie trvalky ako napríklad kosatce. Voľte rastliny, ktoré sú odolnejšie voči mrazu. Veľmi vkusnou je aj malá borovica, ktorá dá vyniknúť aj tým najzapadnutejším zákutiam. Japonská záhrada by mala v každom ročnom období ponúknuť čosi nové. Pri sadení dajte pozor na to, aby ste kvietky sadili v nepárnych počtoch. Pôsobia tak harmonickejším dojmom. Asymetria bude v tomto prípade vašim priateľom.

Japonská záhrada má rozhodne svoje čaro. Precízny výber farieb, dokonalá kompozícia, každé zákutie záhrady vyzerá ako obrázok. Prechádzka po nej bude ozajstným zážitkom. Nebojte sa preto zaexperimentovať a porozmýšľajte, či nebude japonská záhrada pre vás vhodnejšia ako zarastený pozemok za domom. Aj vy pocítite dokonalú harmónia a spätosť s prírodou. Pokiaľ sa už teraz radi staráte o svoju záhradu, je možné, že tá japonská bude vyžadovať ešte menej pozornosti. Preto už nie je viac nad čím váhať.


Páčia sa vám japonské záhrady? Napíšte do diskusie pod článkom.

Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, David
Odporúčame