Údajne nezdravé zemiakové hranolčeky: Čo na ne hovorí lekár?

Tanier s hranolkami

sxc.hu

Ktože by nepoznal pôžitok z jedenia chutných hranolčekov? Obľubujú ich deti aj dospelí. Obvykle tvoria súčasť príloh obedov a večerí, ale radi si na nich zamaškrtíme aj ako na samostatnom pokrme s tatárskou omáčkou či kečupom.

Zemiaky sú zdravé

O Slovákoch sa hovorí, že sú národom zemiakov – a oprávnene. Našťastie, podľa MUDr. Petra Minárika, odborníka na racionálnu výživu, ide o zdravú potravinu. Podčiarkuje, že zemiaky obsahujú vlákninu, ktorá čistí zažívací trakt od toxínov, ďalej nezanedbateľné množstvo horčíka a draslíka s priaznivým vplyvom na srdce a nervový systém. Sú bohaté na železo, ktoré je potrebné pre tvorbu krvi a taktiež na mangán a meď dôležité pre mnohé fyziologické procesy. Zemiaky sú aj zdrojom vitamínu C, ktorý posilňuje imunitu. Okrem toho obsahujú vitamíny B1, B2, B3, B6, ktoré sú dôležité pre zdravý vzhľad pokožky, vlasov a nechtov. „Zemiaky sú prirodzenou súčasťou vyváženej stravy aj po tepelnej úprave. Sú bohatým zdrojom zemiakového škrobu, ktorý je pre organizmus zdrojom energie a dodáva pocit sýtosti,“ konštatuje MUDr. Peter Minárik.


Mohlo by vás zaujímať: Chutný obed alebo večera: Zapečené zemiaky potešia každého Slováka


Čo s tukom?

Hlavnám problémom hranoliek je vyšší obsah tuku. Podľa Mudr. Minárika však raz za čas rozhodne neuškodia. Nemusíte sa panicky báť tuku z hranolčekov, lebo ten je potrebný. Strava bez neho je dlhodobo nemysliteľná, pretože niektoré tzv. esenciálne mastné kyseliny si nevie náš organizmus vytvoriť a je odkázaný na ich príjem v potrave. Samozrejme, v primeranom množstve,” uviedol.

Znížte kalórie na minimum:

  • Doma si hranolky pripravujte v rúre, nie vo fritéze
  • Ak už hranolky fritujete, odsajte z nich olej pomocou papierovej utierky
  • Vyberte správnu prílohu – najmenej kalorická je horčica (cca 380kJ/100g), nasleduje tatárska omáčka (cca 400 kJ/100g) a najkalorickejší je kečup (cca 440 kJ/100 g)
  • Ešte vhodnejšie sú jogurtové alebo smotanové dipy – skombinujte ich s pažítkou či kôprom

Mohlo by vás zaujímať: Hranolky milujú ľudia na celom svete: Kto ich vymyslel a ako z nich nepribrať?


Ako na domáce hranolky?

Šikovné gazdinky, ktoré neuprednostňujú polotovary, určite nebudú mať žiadny problém pripraviť si ich zo zemiakov. Je to časovo trochu náročnejšie, zato lacnejšie a úplne jednoduché: očistené zemiaky pokrájame, opláchneme v studenej vode a rýchlo ich osušíme. Následne fritujeme 8-10 minút. Tesne pred podávaním ich môžeme fritovať ešte 2-4 minúty. Podľa chuťových pohárikov môžeme obohacovať prípravu klasických hranolčekov s rôznymi ingredienciami ako pažítka, kôpor či rozmarín.

Tipy na výborné domáce hranolky:

1. Použite staré zemiaky – tie majú nižší obsah vody, čo je v tomto prípade na úžitok.

2. Odstráňte čo najviac škrobu – hranolky po nakrájaní poriadne umyte v studenej vode a utrite. To by malo zaručiť, že budú chrumkavejšie a eliminuje sa tak možnosť ich zlepenia počas fritovania.

3. Ak máte dosť času, skúste dvojité fritovanie. Zemiaky najskôr fritujte na jemnejšom plameni, kým nie sú uvarené. Potom ich vyberte, nechajte asi hodinku oddýchnuť a opäť ich ofritujte tentoraz však na silnom plameni. Mali by byť výborné chrumkavé.

4. Osoľte ich zásadne až po vybratí z tuku, lebo inak by zvlhli a scvrkli sa.

5. Vyskúšať  môžete aj hranolky zo sladkých zemiakov – batatov. Sú príjemnou zmenou a určite zachutia aj vám.


Mohlo by vás zaujímať: Teplý a chrumkavý: Domáci chlieb z vašej vlastnej rúry chutí najlepšie!


Čo sa skrýva v polotovare?

Ak nemáte čas alebo chuť na ich prípravu, môžete v obchode kúpiť hotové (predsmažené 750 g = 1,55 – 2,25 eur). „Hlavnou surovinou sú zemiaky, ktoré tvoria viac ako 90 percent hranolčekov, zvyšnú časť  tvorí zmes kvalitných slnečnicových olejov,“ vysvetlila Mária Kakašová z firmy McCain, najväčšieho výrobcu mrazených hranoliek na svete. Pri vyberaní tých správnych však treba však dávať na zloženie pozor – špeciálne na obsah zemiakov. Pri niektorých druhoch mrazených hranolkov či iných zemiakových pochúťok na vyprážanie je v zložení podstatne nižší.

Ich príprava je jednoduchá – stačí ich vysypať na plech alebo do fritézy a upiecť resp. ufritovať. Počas prípravy ich treba zopárkát prehrabnúť, aby sa upiekli rovnomerne pekne do ružova. Použiť možno aj špeciálny plech na hranolky s kanálikmi a otvormi (40 x 34 cm = 8 – 15 eur), cez ktoré prebytočný tuk odkvapká. Výhodou je, že hranolčeky sa rovnomerne prepečú zo všetkých strán.


Radíte sa skôr k milovníkom alebo odporcom hranoliek? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, Viola
Odporúčame