Imunita je základ zdravia: Ako sa prejavuje jej porucha a ako ju posilniť?

Ovocie

photl.com

Imunitná schopnosť tela je základná obranná línia tela proti baktériám, vírusom, ale aj proti rakovine. Kto ju nemá v poriadku, ten na to môže kruto doplatiť. Vie sa totiž, že aj pri tak závažnom ochorení, akým je rakovina, hrá obranyschopnosť organizmu významnú rolu. Imunitu však treba dostatočne podporovať a to pravidelne po celý rok. Ako na to?

Čo je vlastne imunita?

Tvorí ju systém buniek, orgánov a protilátok vo vašom tele. Tento súbor, ktorý funguje v súčinnosti s tráviacim systémom, ale aj nervovým, pohybovým a kardiovaskulárnym systémom, potom zabezpečuje celkový ochranný štít organizmu pred cudzími zárodkami, ako aj pred tvorbou nádorových buniek. Takto zabezpečuje správne a bezproblémové fungovanie ľudského organizmu.

Pomôžu antioxidanty aj betaglukány

Dalo by sa povedať, že imunita, aj keď je ženského rodu, je akýsi náš osobný strážca – bodyguard. Bez nej by sa nám žilo naozaj veľmi ťažko. Baktérie a vírusy číhajú na každom rohu a bez imunity by nás nemal kto pred nimi ochrániť. Lekárka MUDr. Daniela Šafčáková z Imunoalergologickej ambulancie v Košiciach odporúča bežnú stravu s dostatkom zeleniny, ovocia a antioxidantov, pričom neuprednostňuje nijaké špeciálne druhy ovocia či zeleniny. Podľa nej je vhodné zaradiť do každodennej stravy potraviny, ktoré obsahujú betaglukány, ako napr. známa huba hliva.


Všetko pre zdravé telo a dušu nájdete na www.vysetrenie.sk


Športom ku zdraviu – staré heslo stále platí!

Na podporu imunity je vhodné praktizovať nejaký šport. Podľa MUDr. Šafčákovej je vhodný a dobrý každý pohyb či druh športovej aktivity: „Vhodné je aj dodržiavanie všeobecných zásad otužovania, ako aj saunovanie,“ dodáva. Ako je teda vidieť, imunita ide ruka v ruke so zdravým životným štýlom a množstvo informácií, ktoré sa nám v súvislosti s ním dennodenne dostáva do uší, by sme určite nemali podceňovať.

Imunitu zhoršuje zlá psychika

Na prvý pohľad by ste to možno ani nepovedali, no je dokázané, že na imunitu má veľký vplyv aj stav psychiky daného človeka. „Imunitu  znižuje  výrazným  spôsobom  dlhodobý stres, dlhodobý  nedostatok  spánku, neadekvátny biorytmus, dlhodobé  depresívne stavy.  Niektoré  vírusové  ochorenia  výrazným spôsobom zhoršujú imunitu – kiahne, infekčná mononukleóza, chrípka, z bežných  infekčných ochorení napr. salmonelóza,“ vysvetľuje MUDr. Šafčáková.

Kedy je problém imunity vážny?

Ak trpíte častými prechladnutiami, ochoreniami, angínami, či herpesmi a choroby si u vás doslova podávajú kľučky, mali by ste spozornieť. Môže sa u vás totiž jednať o poruchu imunity a vtedy by ste rozhodne mali navštíviť imunológa, resp. imunoalergologickú ambulanciu. „Najčastejšie  sa porucha  imunity  v úvodných  štádiách  prejavuje  pomerne  nenápadne – únavnosť, slabosť, nechutenstvo, časté vírusové ochorenia, herpes, alebo respiračné ochorenia,“ vysvetľuje odborníčka na imunitu MUDr. Daniela Šafčáková.


Mohlo by vás tiež zaujať: Posilnite imunitu: Podľa našich tipov je to hračka!


Ako sa liečia poruchy imunity?

Imunitné poruchy môžu byť zistené v rôznom veku. Rovnako môžu byť diagnostikované už dieťaťu po narodení, ako aj seniorovi v starobe. „Liečba poruchy imunity –  jej rozsah aj dĺžka závisia od typu poruchy imunity. Poruchy imunity rozdeľujeme do 2 veľkých základných skupín – vrodené  a získané. V obidvoch skupinách je ešte pomerne veľké množstvo podtypov – podľa typu poškodenia buniek, protilátok a ostatných imunitných systémov. Zároveň ešte existuje veľká skupina poškodení imunity pri iných závažných základných ochoreniach. Niektoré druhy sa liečia krátkodobo liekmi, iné sú liečené celoživotne. Sú aj také typy poruchy imunity, ktoré nedokážeme liečiť. Obmedzenia v bežnom živote, ako aj športové aktivity, sú posudzované vysoko individuálne u každého pacienta. V liečbe poruchy imunity sú používané lieky ako v tabletkovej, tak aj v injekčnej forme,“ vysvetľuje MUDr. Daniela Šafčáková.

Urobte pre svoju imunitu ešte viac:

  • doprajte si dostatok spánku
  • dodržiavajte pitný režim
  • dbajte na dôkladnú hygienu rúk

Mohlo by vás tiež zaujať: Hygiena je dôležitá: Ale nič netreba preháňať!


Na posilnenie imunity je tiež vhodné:

  • kolostrum – mledzivo, ktoré vyteká z mliečnych žliaz matky po pôrode a obsahuje množstvo látok podporujúcich imunitu
  • betaglukány – prírodné polysacharidy, nachádzajúce sa napríklad v hlive ustricovej
  • veľa vitamínu C
  • omega 3 a 6 polynenasýtené mastné kyseliny – vhodný zdroj sú napr. ryby
  • prospešné baktérie, nachádzajúce sa napr. v probiotikách, alebo produktoch podliehajúcich kvaseniu, napr. v kyslej kapuste či mliečnych výrobkoch – cmar, kefír, jogurty so živými kultúrami, či acidofilné mlieka

Ktoré účinné tipy na posilnenie imunity by ste poradili ostatným čitateľom? Napíšte do diskusie pod článkom.

Zdroj: photl.com, photl.com, Nela
Odporúčame