Ochutnajte šťavnatý steak: Poradíme, ako ho pripraviť presne podľa vašej chuti

Steak

flickr.com/Dakota Local

Pri slovnom spojení „šťavnatý steak“ mnohých napadne kus takmer surového mäsa, z ktorého po zahryznutí takmer tečie krv. Steaky však nemusia byť len také a môžete si vybrať ten, ktorý vašej chuti vyhovuje najviac.

Najpoužívanejšie a pre mnohých najobľúbenejšie mäso na výrobu tohto pôvodne britského pokrmu je hovädzie. Hovädzím mäsom z mladého býčka nič nepokazíte. Lacnejšou alternatívou je roštenka, ak si ale chcete dopriať pravý steak v jeho najlepšej podobe, zvoľte sviečkovú. Hovädzie mäso sa zvykne podávať aj v polosurovom stave, ako takzvané krvavé steaky. Hoci na jedálnych lístkoch sa objavuje upozornenie, že  týkajúce sa zdravotných rizík, nemusíte sa ich až tak obávať. Hoci sa riziko nerovná nule, krvavý steak sa len málokedy stane pôvodcom choroby.

Ako stvoriť dokonalý steak

Steaky v reštauráciách sú pomerne drahou záležitosťou, ich cena sa pohybuje zväčša od 10 eur za porciu vyššie. Tento vynikajúci a lahodný pokrm si môžete dopriať aj doma. Najlepšou variantou bude už spomenutá sviečková, ktorá je mimoriadne chutná.

Najskôr si pripravte marinádu. Dodá mäsu zaujímavejšiu chuť. Mala by byť postavená hlavne na víne a nemala by byť príliš silná, aby nepotláčala pôvodnú chuť mäsa. Na 500 g mäsa voľte približne 1 dcl červeného vína, 1 polievkovú lyžicu octu a zvyšok si dochuťte podľa svojej vlastnej chute. Na výber máte z byliniek, cesnaku, horčice, najrôznejších korenín, stretnete sa aj s pivnou marinádou. Naporcujete mäso a dajte ho do marinády – môže v nej stáť pokojne aj 2 hodiny. Nasleduje najdôležitejšia časť prípravy – opekanie.

Najlepšie je použiť špeciálnu mriežkovanú panvicu. Zárezy sa tak dostanú do mäsa a to získa intenzívnejšiu chuť. Môžete pridať olej či maslo, odporúča sa však steak opekať na suchej panvici. Tak bude mäso najmenej zasiahnuté nežiadúcimi chuťami. Do mäsa nepichajte, stratíte tak množstvo šťavy. Steak len jednoducho zatlačte, pri obracaní používajte lopatky. Dĺžka prípravy závisí od toho, aký steak chcete, o tom sa už dočítate nižšie.

Doprajte si k nemu zemiaky, fazuľku, domáce hranolky či inú zeleninu.


Mohlo by vás zaujímať: Pustite do kuchyne hovädzinu: Tieto recepty inšpirujú aj vás


Akú úpravu zvoliť?

Či si už pripravujete steak doma, alebo si ho vyberáte z jedálneho lístka, je dobré vedieť, čo sa skrýva pod jednotlivými názvami:

Surový (Raw) – ide o mäso pre ozajstných fajnšmekrov. A tých, ktorí nemajú problémy so žalúdkom. Dostanete na tanier buď vôbec, alebo len jemne prepečený steak, ktorý je ešte takmer surový

Kravavý (Rare) – steak, ktorý bol opekaný 1-2 minútky z každej strany. Prepečený je len jeho vrch, jadro je neopracované a šťavnaté

Stredne krvavý (Medium Rare) – pečie sa 3-4 minúty z každej strany. Vrch steaku je prepečený, jadro je ohriate na približne 55°C, pri ktorých je stále zreteľná jeho šťavnatosť

Stredne prepečený (Medium) – ak ide o váš prvý steak, začnite tu. Uvidíte, či vám vyhovuje skôr krvavejšia alebo prepečenejšia verzia. Stredne prepečený steak má upravený nielen vrch, ale aj stred steaku. Jadro už nie je krvavo červené ale ružové, ohriate na 60°C a dostatočne šťavnaté. Príprava 4-5 minút z každej strany

Takmer prepečený (Medium Well) – je prepečený takmer až do jadra, to už stráca svoju ružovkastú farbu a bolo ohriate na 65°C. Menej šťavnatý ako predchádzajúce, po 5-6 minútach pečenia z každej strany je pripravený na váš tanier

Prepečený (Well Done) – príprava 7-8 minút pečenia z každej strany, jadro je ohriate na 71°C a steak je jednotnej, šedo hnedej farby. Je dokonale prepečený aj v hĺbke, oželieť budete musieť šťavnatosť a krvavosť steaku.

Pri pečení do mäsa nepichajte, mieru prepečenosti zistíte pomocou stlačenia – čím ťažšie sa stláča, tým je viac prepečené.


Mohlo by vás zaujímať: Prebuďte v sebe milovníka surového mäsa: Tatársky biftek dvakrát inak!


Nechutí vám hovädzie?

  • Bravčové mäso

Aj to sa teší pomerne vysokej obľube. Najčastejšie sa používa bravčová sviečková – panenka. Toto mäso je náchylnejšie k prenikaniu baktérií, preto si vyžaduje o čosi prudšiu tepelnú úpravu, počas ktorej sa odstránia aj baktérie v hĺbke mäsa.

  • Kuracie mäso

Príprava takéhoto steaku je mimoriadne rýchla. Používajú sa skôr tenšie plátky kuracích pŕs. Tie sa musia dôkladne prepiecť, aby sa odstránili všetky baktérie. Dôkladné prepečenie a zachovanie šťavnatosti kuracieho mäsa je pre mnohých výzva a na prvýkrát ho pravdepodobne prepálite. Viacnásobným skúšaním sa ale zaručene dostanete k dokonale lahodnému steaku.


Ktoré druhy steakov máte najradšej? Z akého druhu mäsa ich najčastejšie pripravujete? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie.

Zdroj: flickr.com/Dakota Local, flickr.com/Dakota Local, David
Odporúčame