Bicykel je lacný a ekologický dopravný prostriedok: Aký je pre vás najlepší?

Bicykle

flickr.com/Son Of Smok

Desí vás pohľad na ceny pohonných hmôt na miestnej benzínovej pumpe, alebo len hľadáte ideálny koníček počas letných mesiacov? Toto všetko spĺňa práve bicykel. Časy, kedy ste sa preháňali na starých Libertách sú už nenávratne preč, dnes narazíte na oveľa širšiu ponuku.

Ak budete na bicykli jazdiť do práce či obchodu, nepotrebujete až také vybavenie, ako v prípade plného športového nasadenia. V každom prípade sa ale neoplatí šetriť na kvalite. Vyvarujte sa bicyklov zo supermarketov, tie vám privodia viac starostí ako úžitku. Bicykel za 100 eur nebude nikdy kvalitným bicyklom. Na základe týchto kritérií si bicykle rozdelíme na niekoľko nasledovných kategórií.

Horský bicykel

Azda najpopulárnejší a najodolnejší typ bicykla. Jazda v teréne je s ním potešením, vydrží tvrdé nerovnosti, nárazy do skál, skrátka je takmer nezničiteľný v porovnaní s ostatnými. Výhodou je dobré ovládanie v teréne, nevýhodou naopak niekedy vyššia hmotnosť a jazda po asfalte. Široké pneumatiky vám jednoducho nedovolia ísť príliš rýchlo.

Najpopulárnejšími sú bicykle s prednou odpruženou vidlicou. Tá tlmí nárazy a jazda je pohodlnejšia. Pokiaľ budete bicykel využívať na agresívnejšie jazdenie takmer výlučne v teréne a cyklistikou sa bavíte, voľte celoodpružený bicykel. Počítajte ale, že takýto bicykel nie je určený na asfalt a tam to s ním bude skutočné trápenie.


Mohlo by vás zaujímať: Chystáte sa kupovať nový bicykel? Nezabudnite na tieto veci!


Veľké alebo malé kolesá?

Svet horských bicyklov zaznamenal v posledných rokoch skutočnú evolúciu. Štandardné 26 palcové kolesá boli doplnené o 29 palcové kolesá. Ktoré sú lepšie?

Výhody 26 palcových kolies:

  • jednoduchá manévrovateľnosť
  • bicykel je hravý a svižný
  • ide ľahšie do zákrut

Nevýhody 26 palcových kolies:

  • rýchlo stráca rýchlosť
  • menej tlmí nerovnosti terénu

Výhody 29 palcových kolies:

  • dobre tlmí nerovnosti
  • v teréne odpúšťa chyby
  • dobre drží rýchlosť, aj po asfalte je jazda príjemnejšia

Nevýhody 29 palcových kolies:

  • pomalšia akcelerácia
  • horšia ovládateľnosť v ostrých zákrutách

Ak sa neviete medzi veľkosťou kolies rozhodnúť, je tu pre vás kompromis – 27,5“ kolesá.


Mohlo by vás zaujímať: Chystáte sa na cyklotúru? Poradíme vám, čo zobrať so sebou, aj kam vyraziť


Trekingové a krosové bicykle

Ani ryba, ani rak. Majú plášte do ľahkého terénu, nezľaknú sa teda ani poľnej cesty za dedinou. Zároveň sú plášte na kolesách užšie, tým je bicykel na asfalte rýchlejší a pohodlnejší ako ten horský. Je vhodný v tom prípade, že nehľadáte obzvlášť náročný terén, sem tam si vyjdete na lesnú cestu a každý deň na ňom jazdíte do práce. Takýto bicykel ľahko dovybavíte o blatníky, či rôzne nosiče. Odveziete na ňom nielen nákup, ale aj batožinu napríklad na niekoľkodňovú cyklotúru.

Cestné bicykle

Sú vhodné len pre športovcov. Pri dlhšej každodennej jazde sú totiž nepohodlné. Ak ale chcete brázdiť cesty ohromnou rýchlosťou na ľahučkom bicykli a nevadí vám nepohodlný posed, takéto žihadielko je určené práve pre vás. Kilometre budú ubiehať ako splašené. Pohodlnejší posed ponúknu fitness bicykle. Tie majú riadidlá rovné, klasické cestné bicykle ich majú tradične zahnuté nadol.

Svet bicyklov myslí aj na tú krajšiu časť populácie. Každý z nich je aj vo vyhotovení vhodnom pre ženy. Rám, sedlo, riadidlá, všetko je prispôsobené ženskému telu.

Elektrický bicykel

Že ste starí? Že nevládzete? Zbytočné výhovorky. Bicykel je prostriedok naozaj takmer pre každého. Aj pre ľudí so zníženou pohybovou schopnosťou máme vo svete bicyklov čosi. Sú to elektrické bicykle. Do pedálov sa budete opierať len zľahka, no rýchlosť budete mať ako profík z Tour de France. O to sa postará zabudovaný elektromotor. Iné typy elektrobicyklov fungujú podobne ako Babeta. Pár kilometrov si odšľapete, tým dobijete batérie a zvyšok cesty sa len pohodlne veziete.


Mohlo by vás zaujímať: Milujete bicyklovanie? Takto vášmu telu prospeje a takto uškodí


Správna veľkosť bicykla

Pri všetkých bicykloch je pre pohodlie najdôležitejšia správna veľkosť. S nastavením ideálnej polohy vám ochotne poradia v každej špecializovanej predajni bicyklov, pripájame aspoň orientačný zoznam veľkostí pri jednotlivých typoch postáv:

Výška postavy (v cm) Horské bicykle (v palcoch)  Krosové bicykle (v palcoch) Cestné bicykle (v cm)
150-155 13-15 16 49
156-160 15 16 52
161-165 15-17 17 52
166-170 17-18 17-18 52-54
171-175 17-18 18-19 54-56
176-180 18-19 19-20 56
181-185 19-20 20-21 56-58
186-190 20-21 21-22 58-60
191-195 21-23 22-23 60-62
Nad 195 24 24 62-64

Ktorý zo spomínaných bicyklov najradšej využívate vy? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: flickr.com/Son Of Smok, flickr.com/Son Of Smok, David
Odporúčame