Pobyt v nemocnici čaká raz takmer každého: Na ktoré veci pri balení nezabudnúť?

Pobyt v nemocnici

SITA

Čaká vás v nemocnici séria vyšetrení či operácia a neviete ako dlho tam budete a ani to, čo si so sebou vziať? Alebo sa niekomu z vašich blízkych zhoršil zdravotný stav a je na vás pobaliť ho? Zistite, na čo všetko by ste pred pobytom v nemocnici rozhodne nemali zabudnúť.

Nemocnica nie je dovolenkový rezort ani vaše prechodné bydlisko. Skrinka na osobné veci, ktorá zároveň slúži ako nočný stolík, je pomerne malá a okrem toho, v nemocnici veľa vecí ozaj potrebovať nebudete. Tomu by ste sa mali prispôsobiť aj pri balení. Na čo je však lepšie nezabudnúť?

Doklady

Azda jedna z najdôležitejších vecí pred nástupom do nemocnice. Potrebujete občiansky preukaz a kartu poistenca. Dôležitá je aj vaša zdravotná dokumentácia s výsledkami doterajších vyšetrení.


Všetko pre zdravé telo a dušu nájdete na www.vysetrenie.sk


Osobné veci

Dôležité sú hygienické pomôcky – zubná kefka, pasta, šampón, sprchový gél, hrebeň, uterák, deodorant. Muži by nemali zabúdať na holenie, ženy na hygienické vložky. Hoci sa interiér nemocníc pravidelne umýva, predsa len sa vám môže hodiť antibakteriálny gél na ruky, ktorý budete mať pri posteli. Nezabudnite ani na toaletný papier a vreckovky.

Čaká vás operácia? Zväčša vám pred ňou oholia v okolí daného miesta pokožku. Ak chcete, môžete sa na tento úkon pripraviť sami a vopred sa oholiť – v tom prípade nezabudnite na žiletku.

Čo na oblečenie?

Čo sa týka oblečenia nezabudnite na dostatočné množstvo spodnej bielizne, pyžamo (radšej dve-tri), župan, alebo iné príjemné domáce oblečenie a prezuvky. Oblečenie, v ktorom prídete, vám obvykle uložia do šatne. Berte ohľad na ročné obdobie. V zime sa môže hodiť deka, v lete vejárik alebo ventilátor na baterky.

Čo na jedlo a pitie?

Nemocenská strava môže byť celkom dobrá, ale aj dosť zlá a nemocničné bufety nemajú vždy priaznivé ceny. Preto si zoberte pár diétnych drobností, ktoré vás v čase núdze zachránia – vhodné sú napríklad piškóty či jogurt (samozrejme musíte brať ohľad na predpísanú diétu).

Čo sa týka pitia, určite stavte na obyčajnú vodu bez bubliniek vo fľaši s „cucátkom“ – počas ležania sa z nej oveľa ľahšie pije. Hodiť sa môže aj slamka, ktorá sa dá ohýbať.


Mohlo by vás zaujímať: Zastavte čas a relaxujte: Špeciálne pobyty pre ľudí nad 55 rokov sú tu aj pre vás


Na psychickú podporu

Pobyt v nemocnici málokomu pridá na psychike. Cítite sa odtrhnutí od domova, svojich blízkych. V takýchto chvíľach vám môže pomôcť fotografia, obľúbený vankúšik alebo napríklad plyšová hračka vášho vnúčaťa. Nehanbite sa a zoberte si so sebou čokoľvek, čo pomôže vašej psychickej pohode.

Lieky, ktoré pravidelne beriete

Lieky na alergiu, hormonálne tabletky, probiotiká a všetky ďalšie lieky (či doplnky výživy), ktoré užívate pravidelne si pre istotu zoberte so sebou. Ošetrujúci lekár vám povie, či ich užívať aj naďalej, alebo nie.

Aby ste sa nenudili…

Zoberte si krížovky, časopisy, obľúbenú knihu, prehrávač hudby. Skrátka hocičo, aby ste zabili dlhé hodiny na lôžku. Samozrejme si môžete vziať aj mobilný telefón (ideálne je, ak máte nejaký lacnejší model). Na niektorých oddeleniach, kde sa používajú citlivé prístroje, ho možno nebudete môcť používať, vždy sa ale kdesi na chodbe nájde miesto, odkiaľ blízkym môžete zavolať.


Mohlo by vás zaujímať: Podzemnú nemocnicu, najväčšiu synagógu, ale aj zábavné parky: To všetko ponúka Budapešť


…a aby ste nerušili

Vhodnou maličkosťou je aj malá baterka či svietidlo, ktoré si necháte v noci pri posteli. Ak budete potrebovať ísť na toaletu, nezobudíte ostatných pacientov väčším svetlom. Samozrejmosťou sú tiež sluchátka do uší.

Čo nechať radšej doma?

Všetky cenné veci, šperky, peniaze a podobne. Fakt, že v nemocniciach sa kradne je dobre známy. Zväčša sa v nich sústredí väčšie množstvo ľudí, ktorí sa navzájom nepoznajú, a tak nie je vždy jednoduché odhaliť zlodeja, ktorý sa vydáva za pacienta, ošetrovateľa či člena rodiny. Ak sa chystáte na operáciu a nemôžete mať na sebe šperky zverte ich príbuzným alebo nemocničnému trezoru.


Ktoré ďalšie užitočné veci by ste odporučili pacientovi pri dlhodobejšom pobyte v nemocnici zobrať vy? Podeľte sa o svoje názory v diskusii.

Zdroj: SITA, SITA, David
Odporúčame