Makrela je mastná, ale zdravá: V čom všetkom môže vášmu telu prospieť?

Makrela

sxc.hu

Pacifik, Atlantik či Stredozemné more sú domovom rýb, ktoré sú síce tučné, ale aj tak výnimočne prínosné pre zdravie. Veľa sa hovorí o makrelách a ich schopnosti bojovať proti rakovine. Ocení ich aj srdce a mozog, pretože zlepšujú pamäť a funkcie nervovej sústavy. Čo o nich ešte neviete?

Maccarello či lacento (aj s týmito názvami sa môžete pri makrelách stretnúť) sú ryby vhodné pre pravidelnú konzumáciu kvôli početným zdravotným výhodám. Používajú sa v receptoch ako náhrada lososa alebo tuniaka (chutná je aj ich kombinácia) a dodávajú telu mnoho výživných látok. 

Živiny, ktoré prospejú každému

Makrely sú pomerne kalorické. V 100 gramoch je približne 205 kalórií a 13,9 g tuku (z toho 3,2 gramu predstavujú nasýtené tuky), cholesterol je na úrovni 70 mg. Napriek týmto skutočnostiam sú makrely odborníkmi odporúčané pre kvantum prospešných živín – vitamínov A, C, D, E, K a skupiny B, omega-3 (2670 mg) a omega-6 (219 mg) nenasýtených mastných kyselín, bielkovín (18,6 g), vápnika (12 mg), magnézia (76 mg), fosforu (217 mg), draslíka (314 mg), zinku, medi a selénu.


Mohlo by vás zaujímať: Losos, sumec alebo pstruh: Ako často jesť ryby a ktorá je tá najzdravšia?


Skvelé omega-3 mastné kyseliny

Celý rad látok podporuje imunitný systém, ktorý chráni človeka pred rozličnými ochoreniami. Omega-3 mastné kyseliny sú bojovníkmi proti rakovine prsníka, prostaty a hrubého čreva. Bohaté zastúpenie omega-3 mastných kyselín prospieva pamäti a podporuje činnosť nervovej sústavy. Dokonca sú prevenciou voči depresii a demencii vo vyššom veku. Pravidelnou konzumáciou môžete predísť aj vzniku Alzheimerovej choroby. Živiny v nej obsiahnuté sú nápomocné i pri migrénach, artritíde a artróze. Okrem toho makrely obsahujú vitamín B12 a selén, ktoré podľa vedeckých výskumov môžu byť prospešné pri liečbe rakoviny.

Rybami proti kardiovaskulárnym chorobám

Kardiovaskulárne choroby patria na popredné priečky štatistík v príčinách úmrtia na celom svete. Platí to aj pre Slovensko, kde ročne viac ako 55 percent ľudí zomiera na srdcovo-cievne ochorenia. Príčina? Nezdravý životný štýl – nevhodná strava, nedostatok pohybu a stres. Predchádzať predčasnému úmrtiu je možné aj konzumáciou rýb, v tomto prípade makrel. Esenciálne mastné kyseliny zlepšujú krvný obeh, znižujú krvný tlak a udržujú cholesterol na uzde. Ak chcete predísť srdcovému infarktu či ischemickej chorobe srdca, konzumujte dve porcie tučných rýb týždenne.


Mohlo by vás zaujímať: Ryby zo znečistených vôd: Na čo si dať pri kúpe pozor?


Pozor na stopové množstvá ortuti

Kvôli obsahu ortuti sa konzumácia makrel neodporúča tehotným a dojčiacim ženám, pretože je riziková aj pre matku, ale najmä jej dieťa. V ranných fázach tehotenstva môže poškodiť nervovú sústavu dieťaťa. Za nebezpečné z tohto hľadiska sú považované kráľovské makrely a makrely z oblasti Mexického zálivu. Vyhnite sa aj konzumácii konzervovaných, sušených, či inak priemyselne spracovaných rýb.

Tip na chutnú večeru: Zeleninový šalát s tuniakom a makrelou

Suroviny: paprika, cherry rajčiny, olivy, olivový olej, hlávkový šalát, rukola, ľadový šalát, filety z tuniaka, filety z makrely, soľ, korenie, balsamico ocot, citrón

Postup:  Na tanier esteticky naukladáme hlávkový, ľadový šalát a rukolu. Na ne navrstvíme polovičky cherry rajčín, na jemno nakrájanú papriku a olivy. Medzitým ugrilujeme tuniaka a makrelu, ktoré sme predtým pokvapkali citrónom  a poukladáme na pripravený tanier. Všetko zalejeme dressingom, ktorý pozostáva z olivového oleja, balsamicového octu, soli, korenia a trochy vody.


Ako často si doprajete makrely? Napíšte do diskusie pod článkom.

Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, Mirka
Odporúčame