Výrazná chuť a aróma šafranu: Drahé korenie si môžete vypestovať aj doma

Šafran

wikimedia.org

Stačí malé množstvo a jedlo získa nezameniteľnú chuť, nádhernú vôňu a zaujímavú farbu. Milujú ho Španieli, Angličania, Francúzi, Taliani i Švédi. V Indii je súčasťou sladkostí i zmrzliny. V slovenskej kuchyni sa šafran siaty využíva pomenej (najmä kvôli vyššej cene), hoci skvelo dochutí ryby i jedlá pripravené z ryže. Ak ste nejedli pokrm ochutený touto koreninou, čo keby ste ju tam pri najbližšej príležitosti pridali?

Najdrahšie korenie na svete je zároveň jednou z najstarších korenín. Jeho domovom je Orient, kde ho poznali a využívali ešte v časoch pred Kristom. V arabských krajinách si ho cenili pre anestetické účinky. Šafran si môžete dopestovať aj v záhradke a na jeseň zozbierať červené blizny na sušenie.

Pestujeme šafran

Šafran (Crocus sativum) sa vyznačuje fialovými kvetmi s oranžovo-červenými bliznami. Nezamieňajte si ho s inými ozdobnými druhmi šafranu (mnohé z nich sú aj jedovaté). Vyžaduje si slnečné miesto a veľmi dôležitý je typ pôdy – vhodná je neutrálna ílovito-vápenatá zemina. Ak sa ho rozhodnete zasadiť vo svojej záhradke, nezabudnite jej kvalitu zlepšiť pridaním piesku, rašeliny alebo kompostu, aby bola nielen výživná, ale aj dobre priepustná. Ak sú cibuľky vo vlhkom prostredí, plesnivejú.

Hľuzy sadíme na jar (dovtedy ich držíme na chladnom, tmavom a suchom mieste) do hĺbky 10 až 15 centimetrov, vzdialenosť medzi nimi by mala byť minimálne 10 cm. Úroda, resp. počet kvietkov sa z roka na rok zvyšuje. Rastliny sa rozmnožujú sadením dcérskych hľúz. Len pre zaujímavosť, na 1 gram sušeného korenia potrebujete 150 kvetov.


Všetko o bývaní, záhrade, stavbe a rekonštrukcii nájdete na www.mojdom.sk


Prichádza čas zberu. Ako postupovať?

Červené blizny z kvetov zberáme za slnečného počasia. Samozrejme, v začiatočnom období kvitnutia šafranu. Pokiaľ je kvetov pomenej, dobre poslúži pinzeta, ktorou červené tyčinky zozbierame. Ak je kvietkov viac, odtrhneme ich celé a následne v pokoji oddelíme od nich červené blizny, ktoré sušíme v sušičke pri teplote okolo 45 stupňov Celzia maximálne 15 minút. Fialové okvetné lístky a žlté tyčinky sú v podstate odpad. Usušený šafran je ľahký a krehký. Skladujeme ho na tmavom mieste v dobre uzatvorenej nádobe.

Šafran nielen ako korenina

Šafran obsahuje viacero cenných látok ako vitamíny skupiny B, flavonoidy, karotén a éterické oleje. Môžete ho použiť na dochutenie jedál a aj na prípravu čaju. Pre aromatickosť a horkú chuť, ale aj vedľajšie účinky (dávka nad 10 g je toxická), sa používa len v malých množstvách. Šafran pomáha pri trávení, dýchacích problémoch, kŕčoch, detoxikuje obličky, pečeň a celkovo posilňuje imunitný systém. Ocenia ho aj ľudia so sklonom k depresii, pretože vplýva na tvorbu serotonínu.  

Aj obyčajný syr môže byť chutnejší

Pokiaľ potrebujete tradičný recept urobiť zaujímavejším, pridajte do neho šafran. Príkladom je aj jednoduchý recept na vyprážanú mozzarelu.


Mohlo by vás zaujímať: Proti chrípke a nachladnutiu pomôže príroda: Využite silu týchto korenín!


Mozzarella so šafranom

Suroviny: mozzarella, hladká múka, šafran, soľ, rastlinný olej na vyprážanie, vajíčko, mlieko, strúhanka

Postup: Mozzarelu obalíme klasickým spôsobom – v múke, v osolenom vajíčku s mliekom a strúhanke. Rozšľahané vajce ochutíme šafranom. V prípade použitia blizny je potrebné zaliať ju horúcou vodou aspoň na 30 minút a následne celou zmesou dochutiť vajíčko. Ak sa tak nestane, aromatické látky sa jednoducho neuvoľnia. Ak používate mletý šafran, stačí pridať štipku priamo do vajíčok. Syr vyprážame do zlatista a podávame so zeleninovým šalátom.


Zvyknete pestovať šafran vo svojej záhradke? Aké máte s jeho pestovaním skúsenosti? Napíšte do diskusie pod článkom.

Zdroj: wikimedia.org, wikimedia.org, Mirka
Odporúčame