Nevesty štyridsiatničky: Trend dnešných dní?

Najčítanejšie dnes
3 dni
Týždeň

Obrázok dňa

Ďalšie obrázky
Foto
Carrie zo Sexu v meste si na svadbu tiež počkala

Pred vyše 20 rokmi vyšiel v americkom magazíne článok, ktorý tvrdil, že šance slobodných štyridsiatničiek na vydaj sa pohybujú pod hranicou 3%. Dnes, po takmer štvrťstoročí je však situácia celkom iná a počet štyridsiatničiek, ktoré obliekajú svadobné šaty prudko stúpa. A koniec koncov, prečo nie, veď svadba v zrelom veku má tiež svoje výhody!


Keď ten pravý neprichádza

V porovnaní so situáciou, aká u nás vládla pred 20 rokmi sa spoločenské pomery značne zmenili. Aj keď spoločnosť je stále naklonená manželskému spôsobu života, byť single už nie je nič neobvyklé. Takže ak si princ na bielom koni akosi dáva na čas, necítia ženy potrebu hrnúť sa do manželstva iba preto, aby „neostali na ocot“, potešili rodičov, či ohúrili kamarátky okázalou svadbou. Dokonca ani tikot biologických hodín už nie je dôvodom na to, aby si ženy brali mužov iba preto, že sa to patrí. Veď slobodná matka je dnes azda každá druhá a koniec koncov, vďaka modernej medicíne nie je ani odkladanie materstva na neskôr až taký problém. Ženy teda majú možnosť rozhodnúť sa iba na základe svojho vedomia a svedomia a mnohé sa namiesto života v nešťastnom manželstve radšej zvolia stratégiu vyčkávania na chlapa, ktorý za to naozaj bude stáť.


Tiež by vás mohlo zaujať: Manželstvo bez sexu: Môže fungovať?


Tisíc možností

Ďalším dôvodom, prečo ženy manželstvo odkladajú, je túžba po vlastnej sebarealizácii. Iste, rola manželky a matky sa zdá byť najprirodzenejšia a najkrajšia, ale tiež nemusí byť pre každú ženu tá jediná. „Keď som mala 33, ukončila som sedemročný vzťah a nechcela som sa hneď vrhať do ďalšieho. Naopak, zamerala som sa na seba, svoju kariéru a koníčky. Teraz mám 39 a so všetkou a vydávať sa tak skoro asi nebudem. A ani po tom nejako extra netúžim,“ opisuje svoj život Jana.

Možnosti, ktoré dnes ženy majú sú jednoducho omnoho širšie - či už ide o poznávanie cudzích krajín, štúdiá, budovanie vlastnej kariéry a finančného zázemia... a mnohé sa tieto príležitosti rozhodnú využiť. Neznamená to, že by na rodinný život zanevreli, väčšina žien túži po manželstve a deťoch, no nie všetky pociťujú túto túžbu dostatočne intenzívne už v dvadsiatke či tridsiatke.


Tiež by vás mohlo zaujať: Pravidelný sex: Viete, čo všetko dokáže liečiť?!


Zrelší pohľad na svet

A je tu štyridsiatka. Vek, kedy biologické hodiny už tikajú ako o preteky a kedy aj zarytá karieristka začne rozmýšľať nad usadením sa. Ako žena, ktorá už niečo preskákala má vo svojom živote oveľa jasnejšie, ako pred dvadsiatimi rokmi, keď sa jej vrstovníčky hrnuli do manželstiev so školskými láskami, len aby po 10 rokoch pred rozvodovým súdom priznali, že si ešte chcú užívať života. „Keď sa všetky kamarátky začali vydávať, neodolala som ani ja. Pritom som mohla tušiť, že život s Martinom bude ťažký. Rozviedli sme sa o päť rokov. Nedávno som sa vydala po druhý krát a myslím, že to dopadne oveľa lepšie. Najmä preto, že sa už nenechávam ovplyvňovať okolím a robím to, čo sama chcem,“ vysvetľuje Norika (43).

Ženy po 40-ke sú citovo i sexuálne vyspelejšie, samostatnejšie, vedia sa o seba postarať a svadbu už neberú ako nevyhnutné vyústenie vzťahu, ale skôr ako čerešničku na torte, ktorú si v prípade, že príde muž, ktorý za to stojí, rady vychutnajú. No práve tento postoj mužov dráždi a núti ich vysloviť otázku, na ktorú by sa u vydajachtivej 30-ky zrejme tak skoro neodhodlali.


Tiež by vás mohlo zaujať: Romantika u Adyho Hajdu: Manželku čakám s večerou a vínom!


Čo tam po ostatných
S vekom prichádza aj istý druh slobody. Ženy po prekročení 40-ky už nevisia na názore svojich rodičov a oveľa menej im záleží na tom, či ich okolie schvaľuje partnera alebo životný štýl, ktorý si vybrali. Aj preto práve v tomto veku mnohé prídu k presvedčeniu, že najlepší čas na svadbu je práve teraz – keď ju od nich nikto nečaká alebo s mužom, akého si ich teta z tretieho kolena teda vôbec nepredstavovala!

Zdielať na Facebooku

Diskusia (8)

 • Darina 28.11.2017, 21:11

  V dnešnej dobe je všetko možné. Mám známe ktoré sa vydávajú teraz po 35 a keby to bola len jedna, ale už sú v mojom okolí asi 3. Ja už s 2 deťmi a ony sa len teraz vydávajú. Jasné, budovali si kariéru a študovali a tiež nechceli ísť hneď na materskú. Mnohé z nich sú skôr toho názoru, že načo sa tak skoro vydávať, keď by sa rozviedli. A tak teraz majú budúcich podnikateľov :) Prajem im to :) Len nech sú šťastné. Výdavky majú však na svadbu poriadne :D Jedna z nich mi už ukazovala menný zoznam čo všetko cca kúpila a až mi sánka zastala na šatách, účese a obrúčkach :D Osobne by som naozaj 1200 € nedala za obrúčky i keď sú to obrúčky od Rýdla. Nehovoriac o tom, že to chcú mať na zámku ako nejaká princezná :)

 • nada 16.08.2012, 08:35

  Robson- riziko, to sa dá polemizovať) sesternica, 24 ročná- narodilo sa jej dieťa s vrodenou srdcovou vadou, susedin syn- zas má dieťa s chorými obličkami- od narodenia, oni majú do 30 obidvaja, nejdem písať presne vek, lebo neviem - bývalá kolegyňa- 45 ročná otehotnela, malý sa narodil ako 46 ročnej, chlanisko zdravý ako buk) bolo to jej 3 dieťa) nemôžeš takto ,,odpísať,, mamy po 40ke...

 • Tereza 28.11.2011, 08:26

  Trt makovy

 • karci 23.11.2011, 13:38

  Jozef máš veľkú pravdu.

 • jozef 23.11.2011, 13:21

  Zeny su uz v tomto veku vypocitave. Vedia este pred narodenim dietata, ze sa hned po porode rozvedu. Dovod? Rozdielnost povah ! Hlavne, aby si vysudili co najvyssie alimenty.

 • Robson 23.11.2011, 11:04

  Autorka nevie o čom točí - sobáš po 40-tke možno je OK, ale deti po 40-tke je jedno veľké riziko. Nech sa ide pozrieť na oddelenie genetiky na do nemocníc, koľko je tam ženských po 35-tke a celé vytrasené a nervózne čakajú na výsledky či ich ich dieťa nebude mať Downa, alebo nejakú inú poruchu. Mám pocit,že tieto články píšu nejaké divné a nikým nechcené príliš emancipované "slečny".

 • Lolo 23.11.2011, 08:12

  LoL

 • lamac 23.11.2011, 07:10

  Aj ja vravim - poriadne sa pocas zivota vytrtosit a kaslat na nejaku lasku, ci manzelstvo!

1

Pridať komentár