Účinné chudnutie po 45-ke: Začať úpravou stravy či radšej cvičením?

váha

kozzi.com

Priemerný vek sa neustále zvyšuje a preto je samozrejmé, že čím ďalej tým viac ľudí chce dbať o svoju postavu čo najdlhšie. Chudnutie s pribúdajúcimi rokmi a spomaľujúcim sa metabolizmom však nie je nič jednoduché. Ako postupovať, aby výsledky snaženia boli naozaj podľa vašich predstáv?

Podľa niektorých odborníkov je celková zmena životného štýlu vrátane jedálnička a fitness programu  pre človeka náročnejšia a skôr ho odradí, pretože sa rýchlo cíti unavený či zmätený zo všetkých pravidiel, ktoré by mal začať dodržiavať. Preto je podľa nich lepšie začať postupne – najskôr úpravou jedálnička a neskôr zaradením pohybu. Iní sa však prihovárajú za razantnú zmenu, pretože práve tá je podľa ich názoru najpriamejšou cestou k cieľu – lepšej postave. Ktorý z týchto spôsobov je najúčinnejší zisťovali vedci zo Stanfordskej univerzity.

Štyri rôzne skupiny

Do štúdie zapojili 200 účastníkov vo veku 45 a viac rokov, ktorí sa nevenovali žiadnemu športu. Náhodne ich porozdeľovali do štyroch skupín, ktoré následne telefonicky koučovali pri chudnutí. Prvá skupina dostala príkaz zmeniť svoj jedálniček zároveň so začatím cvičenia. Druhá skupina mala najskôr zmeniť jedálniček a o štyri mesiace začať cvičiť, tretia naopak začínala cvičením a po štyroch mesiacoch mala upraviť stravovacie návyky. Štvrtá, kontrolná skupina, nedostávala žiadne inštrukcie týkajúce sa chudnutia, ale rady, ako sa popasovať so stresom.


Mohlo by vás zaujať: Začnite s behom správne: Ktorý čas a povrch je pre vás najvhodnejší?


Čo bolo cieľom?

Vedci sledovali počínanie jednotlivých skupín po celý rok. Výsledkom snaženia každej z prvých troch malo byť 150 minút cvičenia týždenne, príjem piatich až deviatich porcií ovocia a zeleniny denne a zároveň zníženie príjmu nasýtených tukov na menej ako 10 percent ich denného kalorického príjmu.

Najefektívnejšie je upraviť životný štýl naraz

Výsledky po roku hovorili jasnou rečou – najlepšie dopadla skupina, ktorá zmenila stravovacie návyky a začala cvičiť v rovnakom čase. Najhoršie dopadli tí, ktorí začali najprv úpravou stravy. To sa im síce podarilo, ale zapojiť v dostatočnej miere aj cvičenie už nezvládli. Podľa výskumníkov to tak môže byť preto, že je jednoduchšie upraviť jedálniček – ide totiž len o pozmenenie niečoho, čo už robíme. Na zaradenie pravidelného cvičenia do života treba nielen prekonať lenivosť, ale zároveň si naň urobiť čas a vedieť si ho zorganizovať. Ak sa naozaj necítite na radikálnu zmenu, hlavná autorka štúdie Abby King odporúča: ,,Keď už si musíte vybrať, začnite najskôr s cvičením.“


Mohlo by vás zaujať: Vyšportovaná postava aj s pribúdajúcimi rokmi? Poradíme vám, ako na to


Ako môžete začať?

Bicyklovanie – počasie vonku je zväčša krásne a vďaka bicyklovaniu si ho môžete užiť do sýta. Výhodou je, že nie je na kĺby namáhavé až tak, ako niektoré iné športy.

Behanie – ak nemáte problémy s kĺbmi, pokojne do toho. Ideálne je nájsť si cestičku v lese či parku a zadovážiť si bežecké tenisky, ktoré tlmia dopady. Nezabúdajte, že pri behaní treba došľapovať najskôr na špičku, na pätu len veľmi jemne či takmer vôbec.

Plávanie – veľa kilogramov rekreačným plávaním asi nezhodíte, ale vaša postava spevnie a plávanie prospieva aj držaniu tela a celkovej pohode.

Chôdza – je prirodzeným pohybom a vďaka pobytu na čerstvom vzduchu má skvelé účinky nielen na hmotnosť. Základom je postoj tela – snažte sa vystrieť, plecia stiahnuť vzad, stiahnuť brucho, pozerať priamo pred seba. Výhoda chôdze spočíva aj v tom, že je jednoduché ju zakomponovať do každodenného života.

Posilňovanie – a to nielen pre pánov. Ak máte problémy s kĺbmi, posilňovanie hoci aj doma na karimatke má svoj zmysel. Vynechajte pohyby, ktoré sú bolestivé a sústreďte sa na tie, ktoré vám problémy nerobia. Pri rukách stavte na činky (dámam postačia pollitrové fľaše), inak si vystačíte aj s váhou vlastného tela.


Aké skúsenosti máte s chudnutím vy? Čo vám najviac pomáha? Pestujete aj nejaký šport?

Zdroj: kozzi.com, kozzi.com, Maroš
Odporúčame