Parazity zo psov a mačiek môžu ohroziť aj človeka: Ako sa pred nimi chrániť?

Odčervenie

fousek-os.cz

Mať domáce zvieratko je dnes „in“. Najčastejšie je to pes alebo mačka. Maznanie a stolovanie s ním patrí k bežným rituálom všetkých členov domácnosti. Sme s ním všade a sprevádza nás po potulkách doma aj v zahraničí. Okrem zážitkov si však prinášame do príbytkov aj neželaných hostí v podobe vnútorných parazitov (endoparazitov), ktoré sa nenápadne dostali do útrob nášho štvornohého miláčika.

90 percent šteniat a mačiatok je napadnutých vnútornými parazitmi už vo svojom ranom veku. Šteňatá sú nakazené od svojej matky už v priebehu gravidity a následne cicaním materského mlieka, obdobne aj mačiatka. Z tohto dôvodu je nevyhnutné nepodceniť ochranu pred vnútornými parazitmi hneď od začiatku života zvieraťa. Šteňatá možno chrániť už od ich druhého týždňa života a mačiatka od štvrtého týždňa.

Žiaľ, musím konštatovať, že k eliminácii endoparazitov nedôjde nikdy, lebo voľne žijúce a neošetrované zvieratá sú večným zdrojom zárodkov. Preto zodpovedný chovateľ odčervuje doma v byte držané zviera 4-krát ročne, aby čo najviac zabránil prenosu parazitov zo zvierat na ľudí. Dospelé zviera na endoparazitózu neuhynie, ale môže nakaziť okolie a tým aj ľudí žijúcich v spoločnej domácnosti,” vysvetlil veterinárny lekár MVDr. Ladislav Šranko.

Nebezpečenstvo hrozí aj ľuďom

Možno si kladiete otázku, prečo. Nuž, je dobré vedieť, že so škrkavkami, pásomnicami, machovcami a ďalšími potvorkami sa s vami vaši domáci chlpatí miláčikovia vedia podeliť bez toho, aby ste o tom vedeli. Hnačky, zvracanie, teploty, anémia, zápaly kože a pod. sú nepríjemné symptómy, ktoré vás a vaše zvieratko môžu potrápiť súčasne. U ľudí hrozí veľké riziko, že prejavujúce sa príznaky budú priraďované iným sezónnym ochoreniam. Ľahko môže dôjsť k situácii, kedy nie je ochorenie vôbec diagnostikované, čo niekedy môže mať veľmi vážne následky. Larvičky niektorých parazitov migrujú aj cez vnútorné orgány (pečeň, pľúca, svalovina) a vážne ich poškodzujú. Nákaza je o to nebezpečnejšia, že môže prebiehať aj bez príznakov.


Mohlo by vás zaujať: Pes alebo mačka: Kto vyhrá súboj o najlepšieho priateľa človeka?


Ostražitosť nadovšetko

Ochranou pred vnútornými parazitmi chránite domáce zviera aj seba. Infekčné vajíčka prežívajú niekoľko rokov. Voľným okom sú neviditeľné – merajú menej ako desatinu milimetra. Kolobeh prenosu ochorenia sa roztáča, sotva sa trus infikovaného psa alebo mačky dostane do okolia. Možno i tam, kde sa rád pohybuje váš miláčik. Zamorenie prostredia vnútornými parazitmi závisí od množstva potenciálne nakazených psov vo vašom okolí. Jediná škrkavka v priebehu jedného dňa vyprodukuje až 200 000 vajíčok. Tie sú zdrojom nákazy a stálou hrozbou pre ďalšieho psa, mačku alebo človeka. Prostredníctvom dažďa sú navyše roznášané aj na miesta, kde sa nakazené zviera ani nemuselo pohybovať.

Odborníci varujú aj pred láskyplným olizovaním. Môže sa stať, že vás váš psí miláčik oblíže a vy nezareagujete alebo ani nechcete zareagovať dostatočne včas. Problém nastane vtedy, ak psovi alebo mačke ostala na papuli napr. blcha. Tú človek môže v tejto situácii prehltnúť. Taká blcha sa potom môže stať zdrojom nákazy človeka pásomnicou.

Lepšie je problémom predchádzať, ako ich riešiť

Pravidelná ochrana psa a mačky pred vnútornými parazitmi je tým najlepším možným riešením v boji proti týmto nepriateľom zdravia. Telo zvieraťa tak zbavíme nebezpečných parazitov a predídeme závažným ochoreniam, ktoré môžu spôsobiť. Prípadné liečenie ochorení je nielen finančne náročnejšie ako náklady na riadnu ochranu, ale často môže byť aj neúspešné.

Jeden z najväčších omylov klientov

„V ambulancii sa veľmi často stretávam s vetou: Môj pes žiadne parazity nemá, to by som ich predsa videl v truse. Chovatelia žijú v domnienke, že pravidelné odčervovanie niečoho, čo nie je vidieť, nie je potrebné. Dospelé parazity v truse, či obsahu žalúdka (zvratky) však pozorujeme len výnimočne. A tak tu rovnako ako v prípade iných ochorení platí, že najlepšia terapia je prevencia,“ zdôraznil MVDr. Václav Bartoš.


Mohlo by vás zaujať: Ochráňte svojho psa alebo mačku pred parazitmi: Poradíme vám ako a za koľko


Kedy odčervovať?

Podľa odporúčania veterinárneho lekára V. Bartoša je vhodné dodržiavať nasledovné intervaly:

Šteňatá je potrebné preventívne odčervovať od dvoch týždňov veku, mačiatka od štyroch týždňov. Šteňatá odčervujeme v 2., 4., 8. a 12. týždni veku. Ďalej je potrebné pokračovať v 4., 5. a 6. mesiaci.

Mačiatka sa odporúča odčervovať v 4., 8. a 12. týždni. Následne je potrebné pokračovať v 4., 5. a 6. mesiaci veku mačiatka.

Mladé psy a mačky od pol roka veku je potrebné odčervovať každé 3 mesiace.

U dospelých psov odporúčam pravidelné vyšetrenie trusu alebo preventívne odčervenie bez predchádzajúceho vyšetrenia 2 – 4x do roka, 4 x ročne u vonkajších psov.

Vonkajšie mačky je potrebné odčervovať minimálne 4 x ročne.

Sučky je potrebné odčervovať vždy pred krytím a pôrodom. Sučka môže mať skrytú nákazu, bez prejavov ochorenia, no v priebehu gravidity prichádza k aktivácii ochorenia a k následnému nakazeniu šteniat.

Okrem pravidelného podávania antihelmintík odporúčam občasnú rotáciu preparátov s iným chemickým zložením. Nie je dobré paušálne dôverovať zakúpeným tabletkám v petshopoch alebo v lekárni na voľný predaj. Môže sa stať, čo aj sa stáva, že chovateľ si zakúpi tabletky (tbl) so slabším účinkom, ktoré výrobca odporúča podávať tri dni za sebou, aby bol 100% účinok. Chovateľ o spôsobe podávania nie je informovaný a podá ho jednorazovo, tak ako sa podávajú širokospektrálne antihelmintiká. Potom účinok nie je dokonalý a k dôkladnému ošetreniu nedôjde,” doplnil MVDr. Ladislav Šranko.

Obaja veterinárni lekári ubezpečujú, že častá obava klientov z podania antiparazitík z pohľadu zdravotných ťažkostí je úplne zbytočná. Antiparazitiká zvieratá zdravotne neohrozujú. Najobávanejšie endoparazity prenosné zo psa a mačky na človeka pritom sú:

  • Škrkavka psia – Toxocara canis
  • Machovec psí – Ancylostoma caninun
  • Tenkohlavec líščí – Trichuris vulpis
  • Pásomnica psia – Dypilidium caninum
  • Pásomnica hrášková – Taenia pisiformis
  • Svalovec špirálovitý – Trichinella spiralis
  • Pásomnica echinokokus – Echinococcusgranulosus
  • Vlasovec psí – Dirofilariaimmitis
  • Toxoplazmóza – Toxoplasma gondi
  • Mnohobičíkovec rodidlový – Tritrichomonas foetus

Mohlo by vás zaujať: Chceli by ste psíka? Poradíme, kde, ako a za koľko


Pomáha aj cesnak

Na trhu máme v súčasnosti veľké množstvo antihelmintík. Pri výbere najvhodnejšieho druhu je vhodné sa poradiť s veterinárnym lekárom. Obzvlášť je nevyhnutné dodržať predpísanú dávku preparátu s prihliadnutím na hmotnosť zvieraťa. V minulosti sa na liečenie endoparazitov používal cesnak. Podaktorí ho používajú aj dnes hoci veterinárni lekári neodporúčajú spoliehať sa túto formu prevencie. Ktorý spôsob si vyberiete je na vás. Čo sa týka tabletiek, ceny sú orientačné ceny sú takéto:

  • Tabletky (v závislosti od hmotnosti zvieraťa) – 6 tbl = 2 – 4 eurá
  • Ochutené tabletky – 2 tbl = 4 eurá
  • Tekuté suspenzie – 50 ml = 16,60 eur

Odčervujete pravidelne svojho štvornohého miláčika? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: fousek-os.cz, fousek-os.cz, Viola
Odporúčame