Alergia na slnečné lúče: Ako sa jej vyhnúť a čo robiť, ak už ňou trpíte?

Alergia na slnko

flickr.com/fatninjainyoface

Aj keď si leto dáva poriadne načas, predsa len sa v dočkáme aj teplých dní. Vplyvom globálneho otepľovania sa budú zrejme letné horúčavy dokonca z roka na rok zvyšovať. Mnohí sa už nedočkavo tešia na slnečné lúče, a to aj napriek tomu, že čoraz viac ľudí trpí alergiou na slnko. Existuje viacero typov alergií, niektoré sa prejavia okamžite, iné až po niekoľkých dňoch na slnku. Dá sa im vyhnúť a ako s nimi bojovať?

Alergia na slnko

Jedná sa o stav, kedy slnečné žiarenie spôsobí nežiaducu alergickú reakciu na pokožke človeka. U väčšiny ľudí sa prejaví výsypom na miestach, ktoré boli najviac vystavované slnku, častým miestom výsevu býva napríklad hrudník či tvár. Nie je známe, prečo niektorí ľudia majú alergiu na slnko a iní nie. Značnú mieru zohráva zrejme tak, ako pri iných druhoch alergií, genetika.

Solárna urtika, či fotokontaktná alergia?

Podľa MUDr. Daniely Šafčákovej z imuno-alergologickej ambulancie v Košiciach sú tieto dve druhy alergií často zamieňané. Solárna  urtika patrí medzi fyzikálne urtiky. Klinický obraz sa prejaví už po pár minútach po podnete, výsev pupencov môže byť aj masívny a dokonca  aj celotelový. Podobne   ako  solárna  urtika  vyzerá  fotokontaktná alergia. Tá je ale kombináciou chemickej látky  (napríklad krém, alebo  voňavky) a slnečného  žiarenia,“ vysvetľuje odborníčka na alergie.


Mohlo by vás zaujať: Alergie klopú na dvere: Prežite ich v zdraví s overenými trikmi


Ktorou alergiou na slnko trpíte?

  • chronická aktinická dermatitída – príznaky sa podobajú fotokontaktnej alergii. Prejavuje sa suchými a svrbivými vyrážkami na tvári, krku, dekolte a rukách.
  • solárna urtika – objavuje sa už niekoľko minút po pobyte na slnku a prejavuje sa prostredníctvom výsypu, alebo žihľavky, či dokonca pľuzgierov. Môže sa však objaviť aj na tých miestach, ktoré neboli vystavené slnku a je častejšia u ľudí skôr po 30-tke. Zlepšenie stavu prichádza po pár hodinách,
  • polymorfná svetelná erupcia – táto alergická reakcia sa začína prejavovať už po niekoľkých hodinách, ba už minútach na slnku. Často sa prezýva aj otrava od slnka pretože v miestach kožných ciev môže vzniknúť opuch, až sčervenanie a vytvoriť sa môžu drobné pupence. Najčastejšie sa vyskytuje na tvári, krku, hrudníku, ramenách a rukách. Odznie po niekoľkých dňoch, kedy prestaneme postihnuté miesta vystavovať slnečnému žiareniu. Ide pritom je najčastejšiu formu alergickej reakcie súvisiacej so slnečným žiarením, ktorá je typická najmä pre deti a tiež ženy do 30 rokov,
  • aktinické prurigo – najčastejšie sa vyskytuje u detí a mladších ľudí. Prejaviť sa môže aj na tých miestach pokožky, na ktoré nesvietilo slnko a ide o familiárnu variantu polymorfnej erupcie. Hrbolčeky sú naplnené tekutinou a môžu aj praskať, pričom na mieste prasknutia môže vzniknúť jazva,

Dá sa alergii predchádzať?

Keďže alergia na slnko je spojená s pobytom na slnku, najlepšie jej predídete, ak sa budete slnku vyhýbať. To je ale samozrejme nemožné, najmä nie vtedy, ak ste na dovolenke, na ktorú sa tešíte celý rok. „Predchádzanie  alergii na slnko je  len postupný  zvyk na slnko, podávanie antihistaminík a niekedy  aj  celkových  kortikoidov, čo závisí od konkrétneho prípadu,“ vysvetľuje lekárka, MUDr. Daniela Šafčáková, z imunoalergologickej ambulancie v Košiciach.

Alergia na slnko s vekom nesúvisí

Podľa MUDr. Daniely Šafčákovej nemá vznik alergie na slnečné žiarenie nijakú súvislosť s pribúdajúcimi rokmi navyše. „Alergia na slnko nemá vzťah k veku,“ stručne vysvetľuje odborníčka. S alergiou na slnko sa teda už narodíte a náklonnosť ku nej je bohužiaľ súčasťou vášho genetického balíčka. Alergia na slnko väčšinou odznie sama, stačí obmedziť na maximum pobyt na slnku. Avšak ak vám alergia spôsobuje veľké problémy a objavujú sa vám na koži namiesto výsypu, či drobných vyrážok až boľavé pľuzgiere, mali by ste navštíviť kožného lekára.


Mohlo by vás zaujať: Nástraha leta v podobe alergie na slnko: Ako sa zbaviť nevábnych pupencov?


Ak trpíte alergiou na slnko, pozor na:

  • používanie priveľmi parfumovaných krémov, mastné oleje na opaľovanie, používajte gély a hypoalergénnu opaľovaciu kozmetiku,
  • niektoré krémy s UV filtrom,
  • striekanie parfumov priamo na kožu,
  • niektoré kožné choroby,
  • niektoré lieky, počas užívania ktorých by ste sa nemali vystavovať slnku,
  • niektoré druhy potravín – napríklad citrusy, figy, petržlen, či zeler,
  • neopaľujte sa priamo na tráve,
  • opaľujte sa len doobeda a podvečer, medzi 11:00 a 15:00 na slnko zabudnite,
  • slnko dávkujte postupne,
  • chráňte sa okuliarmi a oblečením,
  • natierajte sa viac krát denne.

Antihistaminiká majte po ruke

Ak sa chystáte na dlhší pobyt na slnku, prípadne na dovolenku ku vode, či k moru, majte na pamäti aj to, aby ste si so sebou nezabudli zobrať antihistaminiká. Ak viete, že po pár dňoch pri mori sa vám vždy vyhodí alergia, užívať ich môžete už preventívne, aj niekoľko dní pred dovolenkou. Okrem antihistaminík vo forme kvapiek, či krémov, sa na alergiu používajú aj kortikoidné krémy či orálne kortikosteroidy, tie vám však už musí predpísať lekár. Pomáha aj chladivý gél z aloe vera.


Poznáte niekoho vo svojom okolí kto má alergiu na slnečné lúče? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: flickr.com/fatninjainyoface, flickr.com/fatninjainyoface, Nela
Odporúčame