Bambusové výhonky: Sú zdravé, skvele chutia a nepriberiete z nich

Bambusové výhonky

wikipedia.org

Pred pár rokmi to bola exotická potravina, dnes je už dostupná úplne bežne. Bambusové výhonky sa na Slovensku udomácnili spolu s čínskou kuchyňou, vďaka ktorej sa stali obľúbenou súčasťou mnohých, nielen čínskych jedál. Nejde však len o exotickú lahôdku. Bambusové výhonky sa totiž radia medzi zdravé potraviny, ktoré sú navyše aj nízkokalorické a pomáhajú schudnúť.

Súčasť „číny“

Spoznali sme ich najmä vďaka tomu, že u nás nastal boom čínskych reštaurácií ponúkajúcich chutné a pre nás exotické čínske jedlá. Mnohí si ešte pred pár rokmi kládli otázku, čo sú to tie malé bledožlté plátky, ktoré plávajú v čínskej omáčke, či polievke. Dnes ich už všetci dobre poznáte. Ide o bambusové výhonky – vyznačujúce sa skvelou jemnou chuťou a výživným obsahom. A ktovie, či aj bambusové výhonky neprispeli k tomu, že sú Číňania taký zdravý národ.


Mohlo by vás zaujímať: Kung pao či ostrokyslá polievka: Tieto čínske jedlá zvládnete aj doma


Bambus dokáže za 1 deň narásť až 150 cm

Ide o najrýchlejšie rastúcu rastlinu na svete, pričom za 24 hodín dokáže narásť aj niekoľko desiatok centimetrov. Je tiež tradičnou súčasťou uznávanej čínskej medicíny, kde sa využíva najmä  na celkovú regeneráciu a dodanie chýbajúcej energie pre telo. V Ázii sa tiež považuje za symbol nepoddajnosti a vytrvalosti, pretože je veľmi odolný a ku svojmu rastu nepotrebuje nijaké hnojivá.

Čo vlastne bambusové výhonky obsahujú?

  • bielkoviny – sú teda vhodné aj pre vegetariánov a vegánov na doplnenie chýbajúcich bielkovín z mäsa,
  • sacharidy (hlavne vo forme škrobu),
  • nepatrné množstvo tuku,
  • minerálne látky a vitamíny,
  • kyselinu kremičitú (bambusový cukor) – dôležitý liek na astmu,
  • veľa vody,
  • vlákninu – zbavuje telo škodlivín, pomáha tráveniu.

Mohlo by vás zaujímať: Milujete sushi? Takto si ho pripravíte doma – a ešte aj ušetríte!


Kde chutia najlepšie?

Skvelo sa hodia najmä do čínskych jedál – polievok, omáčok, šalátov, no aj akýchkoľvek iných hlavných jedál. Vďaka svojej lahodnej a nie príliš výraznej chuti, pripomínajúcej špargľu, je možné vykúzliť s ich pomocou akúkoľvek chutnú dobrotu, či nimi oživiť váš starý domáci recept. Stačí ich napríklad pridať do osvedčenej omáčky, trebárs namiesto klasickej kukurice a fantastická nová variácia je na svete. A vaši stravníci budú určite nadšení, najmä  ak sú fanúšikmi čínskej kuchyne.

Varte ich aspoň 15 minút

Bambusové výhonky sa odporúča variť aspoň 15 – 20 minút na to, aby bola ich konzumácia bezpečná. Dostanete ich kúpiť už takmer v každom supermarkete, v konzerve alebo mrazené, alebo aj ako súčasť rôznych čínskych zeleninových zmesí, ktoré sú už jednoducho namiešané a stačí ich vysypať do takmer hotovej omáčky a chvíľu povariť. V ďalekej Číne sa používajú ako súčasť jedál už dlhé roky a dodávajú mu zvláštnosť a exotickosť.


Mohlo by vás zaujímať: Najdrahšie jedlá na svete: Veľa zaplatíte za hľuzovky, zlato, ale aj melóny


Patria medzi nízkokalorické potraviny

Bambusové výhonky sú vhodné aj pre ľudí, ktorí sa chcú zbaviť nadváhy, alebo dodržiavajú redukčnú diétu. Obsahujú totiž vysoké percento vody, vďaka čomu dodávajú do tela potrebnú vlahu. Tak isto sa môžu popýšiť obsahom vlákniny, vďaka ktorej sa zlepší váš metabolizmus, celkové trávenie a vy si dlhšie udržíte pocit sýtosti a nebudete mať potrebu opäť jesť. Taktiež je bambusovým výhonkom pripisovaná aj účinnosť v prevencii kolorektálneho karcinómu.

V čom sú bambusové výhonky prospešné?

  • pomáhajú v liečbe astmy,
  • vhodné pri chudnutí,
  • prevencia pred chronickými ochoreniami,
  • dodávajú telu energiu.

Využívate pri príprave jedál aj bambusové výhonky? Napíšte do diskusie pod článkom.

Zdroj: wikipedia.org, wikipedia.org, Nela
Odporúčame