Časté modriny a popraskané žilky: Čo sa za týmito problémami skrýva?

Popraskané žily

Popraskané žily (Zdroj: GettyImages)

Aj vy sa bojíte obliecť si sukňu, pretože vaše nohy vyzerajú, ako keby ste boli obeťou tyrana, no váš partner by pritom neublížil ani muche? Praskajú vám žilky už len pri pohľade na ne, alebo stačí len jemný dotyk a modrina je na svete? Prečo sú vaše žilky tak citlivé a ako sa tohto problému zbaviť? Odpovedá MUDr. Jozef Keller, z kliniky cievnej chirurgie, VÚSCH.

Ak patríte medzi ľudí, ktorí majú problémy s praskaním žiliek na dolných končatinách a modrinami, ktoré sa na nich veľmi ľahko vytvárajú, majte sa na pozore. Môžu predznamenávať nepríjemné ochorenie.

„Tvorba modrín na dolných končatinách, opuchu v okolí členkov, opakované zápaly žíl poukazujú na možné ochorenie žilného systému dolných končatín. Dôležité je včasné vyšetrenie špecialistom a správna indikácia k ďalšej liečbe,“ vysvetľuje MUDr. Jozef Keller, ktorý zároveň dodáva, že: „V prípade zistenia ochorenia žilného systému, v nadväznosti na klinický nález sa odporúča konzervatívna alebo chirurgická terapia. Z modrín priamo onkologické ochorenie nevzniká, ale priamo nadmerná tvorba modrín, rôzneho rozsahu bez zjavnej príčiny vzniku, môže byť príznakom závažného onkologického alebo hematologického ochorenia,“ varuje odborník na problematiku.


Mohlo by vás zaujať: Ťažkosti so žilami má každý druhý Slovák: Liečte ich, kým je čas!


Porucha zrážanlivosti krvi alebo žilová menejcennosť

Zvýšené praskanie žiliek na nohách, však našťastie nemusí byť len v dôsledku nejakého vážneho ochorenia. Existujú ľudia, ktorí majú jednoducho takú predispozíciu. „Je to dôsledok pôsobenia viacerých činiteľov, napr. vrodenej menejcennosti žilnej steny, v dôsledku čoho môže vznikať pretlak v povrchovom žilnom systéme, či napr. porúch zrážanlivosti krvi,“ vysvetľuje MUDr. Keller.

Podľa lekára sa zvýšená fragilita, teda zraniteľnosť žilnej steny považuje za predisponujúci faktor tvorby modrín, vzniku žilnej nedostatočnosti, či vzniku zápalu v mieste krvácania: „Modriny – hematómy sú prirodzeným dôsledkom krvácania ciev do okolitého tkaniva. Veľkosť modrín je priamo závislá od množstva krvi vytečenej do okolitých tkanív a tiež lokalizácie.“

Strava je dôležitá

Strava je podľa MUDr. Jozefa Kellera dôležitou a nezameniteľnou súčasťou zdravého životného štýlu, pričom odporúča najmä pravidelnú konzumáciu zeleniny s vyšším obsahom vitamínu C, železa,  ako aj antioxidantov a nenasýtených mastných kyselín.

Najvyšší obsah sa podľa odporúčaní lekára nachádza v sladkovodných a morských rybách, v zelenine a ovocí. Lekár tiež odporúča tiež konzumáciu mliečnych výrobkov, tvrdých syrov, Tiež sú podľa neho dôležité režimové opatrenia ako pravidelný aktívny pohyb, redukcia nadváhy, obmedzenie fajčenia a nadmerná konzumácia alkoholických nápojov.

Riziko je vyššie najmä u žien

Podľa odborníka je vyšší výskyt tvorby modrín (hematómov), v dôsledku spolupôsobenia viacerých patogénnych faktorov, zaznamenávaný najmä v ženskej populácii.

„Každá tretia žena v štatistickom priemere  vo veku nad 50 rokov môže trpieť ťažkosťami tohto charakteru. Ku vzniku hematómov, nemusí dochádzať len pri priamom mechanickom násilí, ale tiež len spontánne, pri zvýšenej fyzickej námahe, či presilení. Vo väčšine prípadov sa nejedná o nebezpečný jav, vznikajúci na podklade prebiehajúceho ochorenia. Modriny sa v priebehu 2- 3 týždňov spontánne resorbujú,“ upokojuje  MUDr. Keller.


Všetko pre zdravé telo a dušu nájdete na www.vysetrenie.sk


Prevenciou je aj starostlivosť o pokožku

Špecialista na ochorenie žíl upozorňuje na to, že dôležitou súčasťou riešenia tohto zdravotného problému je aj správna prevencia, ktorá by sa rozhodne nemala zanedbávať a odkladať na posledné miesto: „Prevenciou je eliminácia mechanických vplyvov, vzniku zhmoždenín, odrenín a pod. Súčasťou prevencie je  tiež požívanie ortopedickej obuvi, ponožiek, ktoré nezraňujú lýtko a predkolenie. Starostlivosť  o pokožku je nemenej dôležitá,“ ozrejmuje lekár. „K väčšine výživových doplnkov, ktoré sú dostupné na Slovenskom trhu pristupujeme značne zdržanlivo, za logické považujeme dôsledné a komplexné vyšetrenie pacienta lekárom a podľa nálezu cielenú liečbu,“ dodáva MUDr. Keller.

Liečba je nevyhnutná

Konzervatívna liečba modrín pozostáva podľa odborníka hlavne z režimových opatrení, ale aj zo správneho užívania chronickej terapie a pravidelných lekárskych kontrol. Je teda výsledkom systémovej terapie, lokálnej terapie a režimových opatrení.

„Pacienti užívajú venotoniká, teda lieky stabilizujúce žilnú stenu, antiagreganciá proti vzniku krvných zrazenín. Tiež lokálnu a kompresívnu  liečbu. Z lokálnych možností sa ponúka používanie krémových a gélových preparátov s tonizujúcim a antiedematóznym účinkom, spektrum účinku sa týka i lymfatickej drenáže, resp. tiež resorbcie hematómov. Kompresívna terapia u pacientov s ochorením žilného alebo lymfatického systému je dôležitou a neoddeliteľnou súčasťou komplexnej liečby, používame špeciálne krátkoťažné bandáže, alebo punčochy, ich správne použitie indikuje lekár,“ vysvetľuje MUDr. Keller. Zároveň vysvetľuje aj to, ako vyzerá chirurgická liečba.

Pozostáva podľa neho z operačných a miniinvazívnych výkonov na povrchovom žilnom systéme. Operačný výkon a typ zákroku indikuje lekár chirurg, na základe klinického a ultrazvukového vyšetrenia.

Zdroj: plnielanu.sk, flickr.com/LucyLovesBetty, Nela
Odporúčame