Nádych exotiky vo vašej obývačke: Bonsaje sú okrasou aj skvelým koníčkom

Bonsaj

sxc.hu

Bonsaje svojou krásou udivujú dodnes. Veď kto by nechcel mať doma zmenšený strom ako z lesa? O takýto malý stromček sa však treba vedieť postarať.

Poklad z ďalekého východu

Mnoho z vás si pravdepodobne myslí, že bonsaje pochádzajú z Japonska. Nie je tomu tak. Bonsaje majú svoj pôvod v Číne, kde sa cielene začali pestovať už pred 1500 rokmi. Typicky používaný názov „bonsaj“ v preklade znamená strom v miske. A je to skutočne tak. Malý stromček budete môcť mať hoc aj na parapetnej doske. Pestovanie bonsajov sa časom stalo populárnejšie v Japonsku. Práve Japonci celý proces pestovania zjednodušili a zefektívnili, čím sa im podarilo vytvoriť zvláštnu formu umenia. Tieto malé stromčeky majú evokovať prastaré majestátne stromy, akurát o niečo zmenšené. No niektoré bonsaje sú poriadne staré aj bez toho. Ten na cisárskom dvore v Japonsku má 400 rokov a vôbec najstarší bonsaj sveta má okolo 1000 rokov.

Čo musíte mať?

Predovšetkým rastlinku. Na trhu nájdete mnoho druhov bonsajov, pre začiatok je vhodný nejaký menej náročný. Medzi ne patria napríklad citrusy. Bonsaje sú exteriérové, interiérové, okrasné plodom alebo okrasné listami. Je len na vás, aký si vyberiete. Ak si chcete dotvoriť bonsaj presne podľa seba, kúpte si celkom mladý stromček. Zastrihávaním a používaním drôtov na tvarovanie dáte bonsaju podobu, akú chcete. To odporúčame skúsenejším pestovateľom. Pokiaľ si chcete toto ušetriť, tak siahnite po niektorom zo starších bonsajov. Tie majú zväčša 15 – 20 rokov, no s tvarovaním sa už trápiť nemusíte.


Mohlo by vás zaujať: Stromy vo vašej záhradke: Bude sa im dariť aj vďaka pravidelnému orezávaniu


Tá správna miska

Dôležitá je aj miska. Máte doma obyčajné rastliny a radi k nim dávate pestrofarebné misky? Na to pri bonsajoch zabudnite. Farebná miska odpútava pozornosť a tú chcete dopriať bonsaju. Voľte špeciálne misky na bonsaje, ktoré sú nevýrazných zemitých farieb. Rovnako by miska nemala byť príliš veľká a ani vysoká. Ideálne sú plytké misky, ktoré robia dojem zemského povrchu.

Dodajte stromčeku výživu

Posledným bodom sú substráty a doplnky. V predajni vám poradia, ktorý je najvýživnejší, ktorý podporuje rast plodov a podobne. A doplnky sú samozrejmosť, rôznymi kamienkami či dokonca figúrkami si spravíte doma malý kúsoček Japonska. Okrem doplnkov súvisiacich priamo s bonsajmi si môžete vybrať aj mnoho iných, napríklad maketu samurajských mečov, vejáre či nenápadnú rohož s japonským vzorom za bonsajom.

Ako sa o ne starať?

  • Dostatok, no nie prebytok vlahy
  • Pri nedostatku vody začne stromček zhadzovať listy. No nemali by ste to ani preháňať. Ideálne je nechať po poliatí bonsaj jeden až dva dni bez vody, kým substrát nasiakne. Keď na dotyk cítite, že substrát vysychá a je už len vlhký, je čas poliať ho znova.
  • Dajte mu svetlo
  • Dostatok svetla je dôležitý pre každú rastlinku, pre bonsaje to platí dvojnásobne. Na slnku sa dokáže naplno rozvinúť, v tieni by mu mohli tiež začať opadávať listy. Zistite si dopredu, aký citlivý je váš bonsaj na slnko. Niektoré druhy na neho môžu byť precitlivené a ich listy sa môžu spáliť už po pár dňoch. Ak neviete, či nejde aj o váš bonsaj, tak ho dajte z priameho slnečného žiarenia, no na dostatok svetla aj tak nezabúdajte.
  • Živiny – veľa a kvalitných
  • Bonsaje sú v podstate malé stromy a na svoj rast potrebujú viac ako nenáročné kvietky. No majú len obmedzený priestor, z ktorého ich môžu čerpať. Aby sa vášmu bonsaju darilo, musíte prihnojovať raz mesačne v zimnom období, od jari do jesene dokonca dvakrát mesačne. No odmenou bude nevýslovná krása malého bonsaja.

Mohlo by vás zaujať: Dodajte svojej záhrade novú iskru: Inšpirujte sa týmito tipmi z Japonska


Koľko vás bude stáť?

Bonsaj je naozaj pre každého milovníka krásnych vecí. Môžete sa s ním vyhrať, tvarovať ho, alebo ho len tak nechať rásť. No na zastrihávanie koruny by ste zabudnúť nemali. Ku mnohým dostanete aj príručku ako sa o svoj bonsaj starať a časom vám už len jeden stačiť nebude. A koľko taký malý zázrak stojí? Najlacnejšie zoženiete už od 10 eur, niektoré stoja dokonca aj 150 eur. Pokiaľ chcete bonsaj, ktorý pôsobí udržiavane a dokonale sa bude vynímať v obývačke ihneď, tak počítajte so sumou 30-50 eur, v tejto cene sa pohybuje ich veľká časť. V prípade, že chcete skúsiť čosi iné, tak bonsaje sú tu pre vás.


Pestujete doma bonsaje? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: sxc.hu, sxc.hu
Odporúčame