Kostný výrastok na palci nohy trápi takmer polovicu z nás: Čo sa s ním dá robiť?

Noha

flickr.com/Exclusivas Iglesias

Ak máte nad štyridsať rokov a trápia vás kostné výrastky na palcoch nôh, spojené s vykrivením palca (hallux), nie ste jediní. Po tomto veku postihuje dokonca každú druhú ženu. Výnimkou však nie sú ani páni. Prečo táto nepríjemná a obmedzujúca choroba vzniká a aké sú možnosti jej liečby? Je vždy nutná aj bolestivá operácia?

Hallux Valgus – presne tak znie latinský názov ochorenia, ktoré postihlo vaše chodidlá. Palec na nohe je vybočený smerom od stredu tela ku ostatným prstom a na kĺbe palca vyrastá kostný výrastok, kvôli ktorému majú postihnutí ľudia problém s nosením obuvi. Ide vlastne o štrukturálnu deformitu kĺbu palca na nohe a často je súčasťou rozsiahlejšej deformácie celého prednožia, ktorámôže byť spojená napríklad aj s tzv. kladivkovými prstami, s predĺžením, resp. skrátením šliach a väzov na palci, či dokonca vykĺbením drobných kostičiek pod prvou záprstnou kosťou.

Prečo vzniká?

Toto ochorenie je podmienené najmä geneticky. Ak ho mali vaši predkovia, je až 90% pravdepodobnosť, že ním budete trpieť aj vy. „Áno  je to dedičné, ale hallux môže vzniknúť aj postupne bez rodinnej anamnézy,“ hovorí MUDr. Vladimír Pullmann z kliniky Medicon v Malackách. Jeho vznik však môže zhoršovať aj nevhodná obuv, úrazy, či nedostatok vitamínov a minerálov. Vyhnúť by ste sa mali úzkym topánkam, taktiež častému a dlhému noseniu topánok na opätkoch a ohrozenejší sú aj ľudia, ktorí trávia celé dni na nohách. Ide však prevažne o genetiku a preto môže haluxom trpieť aj človek, ktorý by celý život chodil len vo vhodnej ortopedickej obuvi.


Mohlo by vás zaujímať: Trápia vás výrastky či bradavice? Takto ich môžete odstrániť!


Pomôcť môžu ortopedické pomôcky

Vhodná ortopedická obuv, resp. ortopedické vložky do topánok, môžu byť tým faktorom, ktorý pomôže zmierniť ochorenie, jeho nepríjemné následky a oddiali, resp. môže v niektorých prípadoch aj zamedziť operácii. Existujú aj rôzne iné pomôcky ktoré sú odporúčané, resp. predpisované ortopédmi na riešenie spomínaného problému. „Používajú sa rôzne korektory, odporúča sa chôdza naboso, cvičenia a masáže,“ odporúča MUDr. Pullmann. Vyskúšať možno aj tejpovanie – príklad dole vo videu.

Často je potrebná operácia

Keďže hallux je choroba, ktorá prebieha na základe vrodenej predispozície a viac menej sa dá jej priebeh iba zmierniť či spomaliť, často sa tým operácia, nutná pre návrat do normálneho života, iba oddiali. Sú ľudia, ktorí sa pre operáciu rozhodnú hneď na začiatku, iní sú zas ochotní kvôli strachu z operácie trpieť až do konca života a nikdy sa ju nakoniec neodhodlajú podstúpiť.


Mohlo by vás zaujímať: Ploché nohy potrápia aj v dospelosti: Ako postupovať, ak ich máte aj vy?


Problémom je recidíva po operácii

Klasických typov operácií je viacero, nakoľko existujú rôzne štádiá, vekové skupiny a kombinácie poškodení. Pri niektorých operáciách sa seká do kosti a vkladá sa do nej na pár týždňov drôt, pri iných sa zas prerezáva púzdro palca a posúva sa na správne miesto.

„Po operácii je potrebná fixácia nohy sadrou štyri týždne, potom nasleduje rehabilitácia,“ vysvetľuje odborník MUDr. Pullmann. Pacienti, ktorí zákrok podstúpili sa však často krát sťažujú na bolestivosť a problémom je tiež častá recidíva, teda návratnosť problému.

Šetrnejší typ operácie sa už nevykonáva

Na Slovensku sa vykonávala aj operácia pomocou titánových platničiek, ktorá skracovala dobu liečenia, aj bolestivosť zákroku a minimalizoval sa pri nej aj problém opätovného vytvorenia haluxu. „Operáciu už nevykonávame pre nedodávanie setov potrebných k tejto operácii,“ vysvetľuje  MUDr. Pullmann z malackého centra Medicon, ktoré túto operáciu ako jediné na Slovensku vykonávalo. A tak pacientom nezostáva iné, ako podstúpiť klasickú operáciu.


Máte skúsenosti s výrastkami na palcoch nôh? Ako s týmto ochorením bojujete? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: flickr.com/Exclusivas Iglesias, flickr.com/Exclusivas Iglesias, Oliver
Odporúčame