Surová strava: Zaručí vám lepší život?

Ovocie

SITA

Kŕmiť sa iba ovocím, zeleninou, klíčkami a orechmi a byť zdravý ako buk – o to v skratke ide pri metóde stravovania nazývanej “raw food”, surová alebo „živá“ strava – vitariánstvo. Aké sú jej pre a proti, k čomu vám môže skutočne dopomôcť a kedy sa jej radšej vyhnúť?

Čo je vlastne živá strava?

Vitariánstvo je princíp prirodzeného stravovania vychádzajúci z toho, že organizmus treba zásobiť čo najväčším množstvom výživných a úpravou nepokazených látok, a to tak, aby sa čo najmenej namáhal ich trávením. Podľa autorov tejto metódy stravovania sa to dá dosiahnuť iba prijímaním prevažne alebo výlučne surovej neživočíšnej stravy, samozrejme za presných podmienok. Základnou zásadou je skončiť s tepelnou úpravou jedla. Ňou totiž dochádza k znehodnocovaniu potravín, ničia sa dôležité enzýmy, telu prospešné baktérie, minerály a vitamíny a navyše, varením niektorých potravín údajne vznikajú nebezpečné látky a toxíny. Tie môžu potenciálne spôsobiť vážne ochorenia, vrátane rakoviny. Zástancovia živej stravy svoje pokrmy nielenže tepelne neupravujú ale nepoužívajú ani dochucovadlá bežne používané pri tepelnej príprave ako napríklad soľ, olej, tuky a podobne. A striktný nie je len spôsob úpravy jedál, ale aj zoznam “povolených” potravín. Vitariáni na tanieri schvaľujú iba surové ovocie a zeleninu, naklíčené obilniny a strukoviny, nepražené a nesolené olejnaté jadrá a …vlastne už nič. To je úplne všetko, čo ako vitarián môžete vziať do úst.

 

Prečo jesť živú stravu?

V prvom rade ušetríte čas potrebný na tepelnú úpravu jedla. Na druhej strane, zháňanie kvalitnej organickej stravy a nemožnosť využívať bežné reštaurácie a fastfoody vás o získaný čas opäť spoľahlivo oberie. Takže, aké sú skutočné výhody stravovania sa podľa zásad vitariánov? Metóda je založená na tvrdení, že iba stravovanie sa “živými” potravinami je pre náš organizmus prirodzené a zdravé. Raw food diéta by vám teda oplátkou za odriekanie a prísnu disciplínu mala zabezpečiť zlepšenie imunity, vyčistiť organizmus od škodlivých látok, pomôcť zhodiť prebytočné kilá a žiť dlhý život bez civilizačných chorôb. Zdá sa, že to za to stojí – veď kto by sa nechcel tešiť dlhému a zdravému životu?

 

Je tu aj nejaké proti?

Ako všetko, aj vitariánstvo má svoje pre aj proti. Prvým proti, ktoré sa však pri pevnej vôli dá prehryznúť, sú obmedzenia vo výbere jedla a v jeho príprave. Ako vitarián môžete zabudnúť na spoločné obedy vo firemnej kantíne, večerné pojedanie pizze i posedenie pri káve a koláčiku. O niečo znepokojivejšie sú však štúdie, ktoré tvrdia, že vo vitariánskom jedálničku chýbajú niektoré veľmi dôležité zložky. Ak sa človek stravuje výlučne surovou rastlinnou stravou, telo nedostáva dostatok sacharidov, bielkovín, vápnika a to môže zapríčiniť mnohé problémy, najmä ak trpíte nejakou chorobou. Preto je určite vhodné, aby ste sa skôr, ako sa rozhodnete prejsť na živú stravu, poradili so svojim lekárom.

 

Skúsiť, či neskúsiť?

Zdá sa, že oba tábory – zástancovia i odporcovia živej stravy, majú k dispozícii množstvo argumentov a štúdií, dokladujúcich ich pravdu. Ako sa teda rozhodnúť pri voľbe toho, čo si položíte na tanier? Zlatá stredná cesta vyzerá ako najlepšia alternatíva. Pravdou totiž je, že v našom jedálničku je až príliš polotovarov, umelých prísad a látok, ktoré nám pri dlhodobej konzumácii škodia. Zvýšenie podielu kvalitnej živej stravy nám teda určite môže iba prospieť. A aj keď sa môže zdať, že takáto zmena bude stáť čas a peniaze navyše, berte to ako investíciu do vášho zdravia a prevenciu pred výdavkami na liečbu chorôb, ktorým vďaka správnej výžive môžete predísť.

Zdroj: SITA, SITA, Viktória
Odporúčame