Nový príbytok na obzore: Ako ho vybrať a zariadiť, aby sa vám bývalo na jednotku?

Byt

flickr.com/stan.stauffer

Na zdravé bývanie nemajú len vplyv prvky ako hygiena, antialergické vankúše a matrace, ale aj čosi iné. Prvky, s ktorými musíte počítať ešte skôr, ako si do nového domova nasťahujete veci. Ba ešte skôr, ako si tento svoj budúci domov vyberiete. Ak budete na to myslieť už v predstihu, môžete zvýšiť svoje šance na šťastný a bezstarostný zdravý život.

Geobiológia, neznáma veda

Geobiológia je pomerne novým prírodovedným odborom. Zjednodušene sa dá povedať, že skúma vzťahy medzi živými a neživými prvkami prírody. A to platí aj pre vaše budúce bývanie. Jedna z odnoží geobiológie sa zameriava práve na vplyv prírody na bývanie. Skúma vplyv podzemných prúdov vody, kozmické žiarenie, elektromagnetické polia a podobne.

Geopatogénne zóny

O nich ste už určite počuli. Práve v okolí spomenutých abnormalít, ako napríklad podzemné prúdy vody, alebo skryté zlomy dochádza k narušeniu elektromagnetického poľa. A na to reaguje aj ľudský organizmus. Toto porušené elektromagnetické pole môže mať za následky choroby ľudí, poruchy spánku, nervozitu či dokonca nehody na tomto území. Preto by ste sa im mali vyvarovať. To je základný predpoklad zdravého bývania.


Mohlo by vás zaujať: Plastové alebo drevené okná: Aké sú ich výhody a nevýhody?


Skôr než sa nasťahujete

  • Preverte stavebnú parcelu

Už na začiatku je dôležité zistiť, či na vašom pozemku nie je geopatogénna zóna. Ak aj je, nemusíte zúfať, vysnívaného pozemku sa vzdať nemusíte. Existujú prirodzené rušiče geopatogénnych zón. Nimi sú hlavne prírodné kamene, ktoré harmonizujú prostredie. Takéto kamene môžu byť napríklad aj v základoch domu. Účinné je aj vápno a mramor, takže sa ich nemusíte báť použiť ani v interiéri.

  • Používajte prírodné materiály

Asi najprírodnejším stavebným materiálom je drevo a tehla. Táto dvojica je najzdravšia a najvhodnejšia. Mali by ste sa vyvarovať stavebných materiálov kontaminovaných chemicky alebo rádioaktivitou.

  • Skontrolujte orientáciu stavby

Tá je nemenej dôležitá. Ideálne je, ak sú postele v spálni hlavami smerom na sever a vyvarujte sa podlahovému kúreniu. To istým spôsobom simuluje pohyby pod zemským povrchom a tak zosilňuje účinky geopatogénnych zón.

  • Rozmery miestností

Sú veľmi dôležité. Mali by mať ideálne obdĺžnikový tvar a dostatočne vysoké stropy. Najideálnejší rozmer miestnosti by mal byť v pomere 1:1,6.


Mohlo by vás zaujať: Okná dotvárajú domov zvnútra aj zvonku: Ktoré sú pre váš príbytok najvhodnejšie?


Keď sa nasťahujete

  • Povrchová úprava

Rovnako ako pri výbere stavebného materiálu, aj tu je požiadavka naslúchať prírode. V interiéri by malo dominovať drevo, korok či koža. Naopak sa vyhnite materiálom, ktoré môžu teplo odvádzať, napríklad kov alebo lesklé lakované povrchy.

  • Elektrické spotrebiče a rozvody

Rozvody majú byť v kovových trúbkach a uzemnené, inštalované paprskovito. A spotrebiče využívajúce elektrinu sa snažte mať od seba čo najďalej. Nielen televízor, počítač alebo rádio, ale aj chladničky, čerpadlá, kotle. Mali by byť čo najďalej od oddychovej zóny a hlavne spálne. Inak by mohli narúšať váš spánok. To isté platí aj o lampách, ktoré by ste mali mať ďalej od postele a ak už nie, tak by v nej nemala byť moderná žiarivka, ale klasická. Aj keď to už dnes môže byť problém.


Všetko o bývaní čítajte na www.mojdom.sk


  • Nábytok

Hlavne drevený. Znovu tu platí, zabudnite na lesklé a chladné povrchy. Drevo, drevo a ešte raz drevo. V spálni ani pracovni by nemalo byť zrkadlo. A ak chcete účinky geopatogénnych zón ešte viac minimalizovať, dajte si pod matrac vrstvu kožušiny.

Keď dodržíte tieto zásady, máte veľmi dobré predpoklady na to, že váš život v novom príbytku bude fajn. Samozrejme vás to nevylieči, ale určite môže prospieť. Potom je už len na vás, ako si svoj domov zariadite. V prípade, že sa sťahovať nechystáte tak nemusíte hádzať flintu do žita. Do istej miery sa tieto zásady dajú dodržať aj už pri existujúcom bývaní. Stačí nabrať odvahu a pustiť sa do skvalitnenia svojho života.


Uprednostňujete pri zariaďovaní príbytku drevený nábytok? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie.

Zdroj: flickr.com/stan.stauffer, flickr.com/stan.stauffer, David
Odporúčame