Pošteklite počas dovolenky svoje chuťové bunky: Čo vyskúšať v Chorvátsku?

Pašticada

flickr.com/ruzina82

Ku spoznávaniu nových krajín patrí neodmysliteľne aj spoznávanie tradičnej kuchyne. Tá zahraničná chutí v mnohých prípadoch úplne inak ako naša a bola by veľké škoda byť na dovolenke a jesť len to, čo môžete aj u nás. Dnes si predstavíme tradičné dobroty jednej z najvyhľadávanejších dovolenkových destinácií, Chorvátska.

Chorvátsko nie je až tak exotická krajina, takže prinajhoršom môžete staviť na klasickú kuchyňu, na akú ste zvyknutý. To by však bola veľká chyba. Prišli by ste napríklad o asi najznámejšie chorvátske jedlo, pršut.

Mäsové variácie

Pršut je solené, na vzduchu sušené bravčové mäso narezané na veľmi jemné plátky. Je to vlastne plátok takmer surovej šunky, ide o veľmi obľúbené predjedlo. K tomu si predstavte olivy a syr a úžasné predjedlo je na svete.

Studené jedlá sú pre Chorvátsko charakteristické. Tradičnými sú aj klobásy, slavónsky kulen. K takýmto jedlám dobre padnú domáce olivy a syry. Preslávený je syr z ostrova Pag, nazývaný Paški sir. Ak budete na tomto ostrove, určite ho vyskúšajte. Nevynechajte ani samoborské cesnakové klobásky alebo tvaroh s kyslou smotanou.

Hlavné jedlá vo vnútrozemí sú často mäsité, veľkej obľube sa teší jahňacina. Môžete tak ochutnať aj vynikajúci jahňací rezeň. Ak ho budete chcieť so šunkou a syrom, vypýtajte si v reštaurácií zagrebački odrezak. Typickou špecialitou domácich je aj dalmatínsky guláš, kde je okrem jahňacieho mäsa aj množstvo halušiek. Nezvyklá, no chutná kombinácia. Všeobecne je v Chorvátsku viacero regiónov a každý z nich má svoje špeciality. Napríklad tradičnou pochúťkou Dalmácie je pašticada. Je to hovädzie mäso, ktoré si budete môcť pripraviť aj doma, vďaka receptu nižšie.


Mohlo by vás zaujať: Ideálny tip na obed či večeru: Mäso na smotane ocení každý labužník


Exotické pobrežné pochúťky

Všetky pobrežné oblasti majú jedno spoločné, môžete tu ochutnať čerstvé plody mora. V gastronómií vyniká oblasť Kvarneru a Istrie, kde ochutnáte skvelé krevety, kalamáre alebo mušle. A ako dezert si môžete dať preslávenú hľuzovku.

Pre milovníkov sladkého

Chorvátsko má aj skvelé sladké dobroty. Okrem sušených fíg a hrozienok sa stretnete aj s vynikajúcimi koláčmi, napríklad bregovska pita. Tradičnou špecialitou je puding s karamelom, ktorý sa volá rošata. A keď si objednáte fritule, dostanete tanier plný sladučkých šišiek.

Raj vinárov

Ak ste milovníkom dobrého vína, tak tie chorvátske vás milo prekvapia. Úrodné svahy blízko pri mori a dostatok slnečného svitu sú na pestovanie viniča ako stvorené. Najznámejšími odrodami červeného vína sú Teran, Kaštelet, Merlot, Opolo, Kabernet. V prípade, že máte radšej biele vína odporúčame Malvazija, Muškat či Pinot. Keď budete dovolenkovať kdesi na juhu, tak sa pripravte na ťažké červené víno bevandu, severnejšie vás ponúknu gemištom. To sú suché a veľmi aromatické vína. Takmer všetky sa zvyknú piť riedené s vodou alebo minerálkou.


Mohlo by vás zaujať: Najdrahšie jedlá na svete: Veľa zaplatíte za hľuzovky, zlato, ale aj melóny


Pašticada

Potrebujeme:

  • 700 g hovädzieho zadného
  • 100 g slaniny
  • 3 polievkové lyžice masti
  • 1 dcl červeného vína
  • 1 polievkovú lyžicu paradajkového pretlaku
  • vínny ocot
  • 1 kocku cukru
  • 1 cibuľu
  • 3 strúčiky cesnaku
  • polovicu malého zeleru
  • 4 klinčeky
  • muškátový orech
  • vývar
  • mleté čierne korenie a soľ

Na toto jedlo potrebujeme dva dni. V prvý deň si mäso prešpikujeme plátkami slaniny a potrieme rozpučeným cesnakom, pridáme klinčeky a celé zalejeme vínnym octom. Takto dáme mäso do chladu a na celú noc. Toto je veľmi dôležité, mäso musí mať dostatok času.

Na druhý deň mäso vyberieme a jemne nakrájame cibuľu a zeler nastrúhame. Mäso po vybratí z nálevu osušíme a posolíme a pridáme čierne korenie. Podľa chuti pridáme muškátový oriešok. V hrnci si rozpustíme masť a dáme pridáme mäso s cibuľou a zelerom. Začneme ho opekať. Zatiaľ v červenom víne rozpustíme cukor a pridáme paradajkový pretlak. Zmes zamiešame a pridáme k mäsu. Vývarom celé mäso zalejeme tak, aby bolo mäso ponorené. Varíme asi 15 minút, mäso musí byť stále ponorené. Potom mäso len nakrájame a podávame. Ako príloha môžu byť zemiaky alebo halušky.

Chute v Chorvátsku sú naozaj veľmi pestré, preto skúste objaviť známu destináciu aj inak, ako ste to o nej počuli. Prostredníctvom fantastických chutí každého jedného regiónu. K tomu slnko klesajúce kdesi za nekonečné more, dobré jedlo, chorvátska hudba a nezabudnuteľný večer je na svete.


Ako často používate mikrovlnnú rúru? Myslíte, že naozaj jedlo ochudobňuje o výživné látky? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie.

Zdroj: flickr.com/ruzina82, flickr.com/ruzina82, David
Odporúčame