Nepríjemný herpes: Ako si s ním poradiť?

herpes

photl.com

V jeho prípade sa naozaj nemusíme báť použiť slovo nikdy. Keď ho raz dostanete, už sa ho naozaj nikdy nezbavíte. Hoci vám zmizne z úsmevu, zostáva u vás schovaný na veky…

Vedeli ste, že vírusom Herpes simplex je nakazených viac ako 80% populácie na svete? Znie to desivo, však? Pri tomto čísle máte pocit, že hádam ani nepoznáte človeka, ktorý by ho nemal. Keďže je vysoko infekčný a veľmi odolný, isto sa mu raz podarí byť všadeprítomným. Rozoznávame dva druhy tohto vírusu – HSV-2 (zasahuje genitálie) a HSV-1, ktorého výskyt je oveľa častejší (prejavuje sa najmä od pása nahor).

Páči sa mu úplne všade

Aj preto niekomu zdobí úsmev, inému zase nos a ďalším akékoľvek iné miesto na tele. Prečo a kam zacieli sa nedá predpokladať. Svoju aktívnejšiu prítomnosť hlási nepríjemným pálením, ťahaním a svrbením. Pár dní na to sa na tomto mieste vysejú „ružičky“ – od tej najmenšej až po celé „kríčky“. Ak jeho liečbu necháte na voľný priebeh, môže vás „zdobiť“ a znepríjemňovať vám život aj dva až tri týždne! Naopak, ak hneď pri pocite pálenia siahnete na zmierňujúce prípravky z lekárne, môžete mať jeho aktívnu fázu za sebou o týždeň, ba niekedy aj za kratšiu dobu.


Tiež by vás mohlo zaujať: Obdobie chrípok klope na dvere: Doplňte vitamín C!


Na rýchlosti záleží

Na herpes existuje viacero mastí. S výberom vám určite poradí lekárnik. V každom prípade platí, čím skôr s natieraním začnete, tým skôr opar zmizne. V prípade rozvinutého herpesu, ktorý nejaví známky hojenia neváhajte a navštívte lekára. Ťažšie prípady sa liečia antivirotikami v tabletkovej forme a neraz je táto nepríjemná „okrasa“ aj dôvodom na vypísanie. Ak sa vám herpes vracia naozaj často, pouvažujte o kúpe prípravkov povzbudzujúcich imunitu.

Rady starých materí

Kedysi mastičky na herpes neexistovali a tak si ľudia museli poradiť s tým, čo mali po ruke. Ak ste sa práve ocitli v podobnej situácii a cesta do lekárne je pre vás nemožná, možno vám niektorý z týchto tipov pomôže:

Kocka ľadu – hneď, ako pocítite svrbenie či pálenie, hoci sa herpes ešte neobjavil na miesto prikladajte kocku ľadu v látke či igelite

Alkohol – vysuší a dezinfikuje. Prikladajte na miesto vatičku manočenú v alkohole niekoľko krát denne

Zubná pasta s obsahom flóru – herpes zasuší a vydezinfikuje


Tiež by vás mohlo zaujať: Vyhnite sa chrípke podľa rád starých mám!


Bol som tu a prídem zas

Aj keď porazíte výsyp, nemáte vyhraté. Po tom, ako sa vírus viditeľne stiahne, nachádza svoj nový domov v nervových gangliách. A hoci náš imunitný systém dokáže zabrániť jeho šíreniu, nedokáže ho úplne zničiť a tak sa začína nekonečný boj kto z koho. Liek, ktorý by mu dokázal povedať zbohom navždy, zatiaľ neexistuje. Jeho opakované prejavy, tak možno priamo spájať s oslabením imunity. Keď čo i len mierne povolí, už aj ho máte späť vo forme ružičky. Jeho spúšťačom môže byť prakticky čokoľvek a u každého niečo iné. Zväčša je to prechladnutie, chrípka, ale môžu ho zobudiť aj žalúdočné problémy, či už žien menštruácia, počas ktorej je telo citlivejšie. „Mne sa objavuje herpes na nose niekoľkokrát ročne a zvyčajne cez menštruáciu. Nepoteší ma to, ale som aspoň rada, že som ho doteraz nemala nikdy na perách,“ hovorí Jana (47).

Vyhnúť sa mu? Možné i nemožné

Vyhnúť sa mu je naozaj náročné. Dôležité je udržiavať vo forme svoju imunitu a pomôžu aj prísnejšie hygienické návyky. Keďže sa prenáša najmä priamym kontaktom, ale i pomocou spoločných predmetov je dobré sa mať na pozore. Osoby s výsypom jednoducho nepúšťajte do svojej intímnej zóny a pokojne v ich prítomnosti otvorte okno, aby ste zriedili infikovaný vzduch. Ak je to možné, vyhnite sa chytaniu čohokoľvek, čo takýto človek pred vami držal v ruke. Nezabúdajte na pravidelné a dôkladné umývanie rúk a na to, že rukami sa treba dotýkať slizníc iba minimálne. Takže žiadne ohrýzanie nechtov, či škriabanie očných kútikov.

Zdroj: photl.com, photl.com, Pippa
Odporúčame