Správne domáce meranie tlaku podľa odborníka: Takto má vyzerať!

Meranie krvného tlaku

SITA

Meranie tlaku doma má hneď niekoľko výhod. Nemusíte nikam chodiť a máte možnosť si ho merať pravidelne v čase, kedy vám to najviac vyhovuje. Eliminujete tiež aj syndróm bieleho plášťa – v domácom prostredí nie je dôvod na úzkosť či strach zo sterilného lekárskeho prostredia.

Dôležitá však nie je len ochota tlak si doma merať a zakúpenie tlakomeru, ale aj správny postup. Aký tlakomer vybrať a ako by malo meranie prebiehať radí doc. MUDr. Gabriel Kamenský, CSc., FESC, správca Slovenskej nadácie srdca a hlavný odborník pri MZ SR pre kardiológiu.

Prvý krok – kúpa tlakomeru

Na trhu je množstvo značiek v rôznych cenových hladinách. Najjednoduchší možno kúpiť už od 25 eur, sofistikovanejší stojí 100 eur a viac. ,,Ak má tlakomer slúžiť vyslovene len na prevenciu, tak stačí so základnými funkciami. Pre použitie v domácnosti sa odporúčajú certifikované digitálne tlakomery, pričom zápästné tlakomery sú všeobecne menej spoľahlivé (vhodné u veľmi obéznych osôb, kde je meranie na ramene problematické),“ radí MUDr. Kamenský.


Mohlo by vás zaujať: Máte vysoký tlak? Dopĺňajte draslík, je v týchto potravinách!


Vyznajte sa vo funkciách

Niektoré typy tlakomerov majú v sebe zabudované rôzne vylepšenia. Čo jednotlivé skratky znamenajú?

  • PAD technológia – slúži pre včasné rozpoznanie arytmie srdca
  • MAM technológia – automaticky opakované meranie 3-krát po sebe
  • AFIB technológia – pre včasné rozpoznanie arteriálnej fibrilácie.

Ak chcete mať istotu, že máte dobre založenú manžetu, vyberte si tlakomer s indikáciou nevhodne nasadenej manžety. Rozhodnúť sa môžete aj pre tlakomer pripojiteľný k pc. Jeho výhodou je, že namerané hodnoty si môžete archivovať alebo odosielať vášmu ošetrujúcemu lekárovi. Tlak si môžete odmerať aj pomocou mobilného operačného systému, ktorý odošle údaje priamo do iPodu, iPhonu alebo iPadu. V zásade závisí od vás, ktorý tlakomer si vyberiete. Pri jeho kúpe nezabudnite zohľadniť obvod vášho ramena, keďže s ním musí korešpondovať šírka manžety tlakomeru. Iba tak docielite správne a presné meranie.


Všetko pre zdravé telo a dušu nájdete na www.vysetrenie.sk


Naučte sa merať správne

Podľa MUDr. Kamenského treba pri meraní tlaku dodržiavať niekoľko pravidiel:

  • Vždy treba merať tlak krvi dvakrát s časovým intervalom 1 – 2 minút, ev. aj tretíkrát, ak sú prvé dve merania veľmi rozdielne.
  • Merania tlaku krvi sú vhodné ráno a večer, pred užitím liekov a vždy pri ťažkostiach, ktoré môžu vzniknúť z vysokých hodnôt tlaku krvi. Príliš častému meraniu tlaku krvi sa treba vyhnúť.
  • Odporúča sa používať štandardnú manžetu (12 – 13 cm dlhú a 35 cm širokú), ale u osôb s veľmi veľkým obvodom ramena (najmä u obéznych ľudí) treba používať širšiu manžetu. Naopak u osôb s malým obvodom ramena, používať malú manžetu.
  • Treba dbať na to, aby manžeta bola umiestnená v úrovni srdca.
  • Pri prvom meraní je vhodné zmerať krvný tlak na oboch ramenách, aby sa zistil prípadný rozdiel pri periférnom postihnutí ciev. Následne je vhodné merať tlak krvi na tom ramene, kde sme namerali vyššie hodnoty tlaku krvi.
  • U starších ľudí, diabetikov a tých, ktorí mávajú sklon k nízkym hodnotám

tlaku krvi je vhodné zmerať krvný tlak aj postojačky (v 1. a 5. minúte od postavenia sa), nakoľko po postavení môže tlak krvi nadmerne poklesnúť.

  • Pri meraní tlaku krvi si všímame aj pulzovú frekvenciu, ktorej optimálna hodnota by mala byť medzi 60 – 70/min.
  • Presnosť tlakomerov by sme mali po určitom čase nechať prekontrolovať v zariadeniach na to určených (v prípade bezproblémového fungovania stačí po 2 rokoch)

Meriate si doma svoj krvný tlak? Dodržujete pritom všetky zásady správneho merania? Napíšte do diskusie pod článkom.

Zdroj: SITA, SITA, Viola
Odporúčame