Bývajte štýlovo a bez harabúrd: Stavte na elegantný minimalizmus

Minimalizmus

freedigitalphotos.net

Čo je to minimalizmus? Tento štýl v architektúre by sa dal charakterizovať výrokom „menej nábytku, viac priestoru“. Určite ste už videli mnoho časopisov zaoberajúcich sa bývaním. Na fotkách takéto byty a domy vyzerajú úžasne, no dokázali by ste v nich aj bývať?

Prvoradá je kvalita

Ak sa rozhodnete zariaďovať byt v štýle minimalizmu, zabudnite na vymetanie obchodov so všelijakými vázičkami, soškami a podobnými vecami. Všetko v byte musí byť funkčné, štýlové a hlavne kvalitné. Dominantnými materiálmi sú drevo, koža a kov. Treba upozorniť, že takýto štýl nie je pre každého. Mnohým príde chladný a neosobný. Do určitej miery je to pravda, treba si však uvedomiť, že minimalizmus bol pôvodne umelecký štýl. A ak si potrpíte na štýl a chcete mať zo svojho domova obytnú galériu, určite ho oceníte.

Zabudnite na dekorácie

Musíte zabudnúť na dečky od starej mamy, koberce, ktoré ste kúpili v akcii, obľúbené záclony či masívne knižnice. Nábytok voľte jednoduchý a dobré je vsadiť na farebný kontrast. Biela s čiernou, modrá s bielou a vôbec, biela je v minimalistickom interiéri asi tá najvďačnejšia farba. Zladíte ju s čímkoľvek. A kontrast je mimoriadne dôležitý, vyniknú tak všetky línie a hrany. Vyhľadávajte skôr hranatý nábytok, ktorý jasne vymedzí priestor.


Mohlo by vás zaujímať: Interiérová dizajnérka radí: Toto sú horúce tipy v bývaní na rok 2013!


Minimalizmus, účelný a praktický

Aj praktickosť je pri minimalizme veľmi cenená. Málo nábytku znamená jednoduchšie upratovanie a väčší poriadok vo veciach. Už nebudete musieť zháňať stratené ponožky, všetko má svoje miesto. Z uvedeného vyplýva, že minimalizmus je istým spôsobom aj životný štýl. Jediná prehodená ponožka dokáže pokaziť dojem z celej miestnosti. To by sa v bežnom byte nestalo. Tento štýl tak učí poriadku a disciplíne. A v neposlednom rade nebudete zakopávať o nábytok natlačený v každom rohu.

Ako si zariadiť byt?

Hlavne jednoducho. Napríklad taká obývačka. Pohovka, konferenčný stolík a stolík pod TV. Nič viac. Málo nábytku, veľa priestoru. V spálni postačí posteľ, jednoduchá lampa a vstavaná skriňa, ktorá neruší miestnosť. Vo výnimočných prípadoch ešte stôl a nenápadná stolička. Viac vám v spálni ani nie je treba. Ani v kúpeľni sa nebojte staviť na drevo. Vysledný dojem je veľmi efektný. Pôsobivá je aj samostatne stojaca vaňa, ktorá sa tak stane najvýraznejšou dominantou miestnosti. K tomu dvojité umývadlá a veľké zrkadlá a výsledný dojem bude špičkový. A nezabudnite na dostatok svetla. Ten je kľúčový vo všetkých miestnostiach.


Všetko o bývaní čítajte na www.mojdom.sk


Umeleckí predchodcovia

Minimalizmus je jedným z mála umeleckých smerov, ktorý masovo ovplyvňuje zariadenia bytov. Hranaté tvary a kontrastné farby možno mnohým pripomínajú abstraktné obrazy Andyho Warhola. A nebudú ďaleko od pravdy. Jedným z predchodcov minimalizmu bol aj pop-art, ktorým sa Andy preslávil.

Takže ako to zhrnúť? Dbajte na kvalitný materiál, pravouhlé tvary, kontrastné farby, dostatok osvetlenia a hlavne poriadok. Takýto byt musí pôsobiť vždy upravene a priestranne. Ak sa rozhodnete, že minimalizmus je to pravé pre vás, čaká vás dlhá a náročná cesta. Pripravte sa na pravidelné upratovanie a dolaďovanie každého detailu. No vaša námaha sa vám vráti ihneď, ako do dverí vkročí návšteva. Udivené a obdivné pohľady budú určite stáť za to.


Viete si predstaviť bývanie v príbytku zariadenom podľa pravidiel minimalizmu? Napíšte do diskusie pod článkom.

Zdroj: freedigitalphotos.net, freedigitalphotos.net, David
Odporúčame