Balíme sa na dovolenku: Aké lieky by vo vašej batožine nemali chýbať?

Lekárnička

freedigitalphotos.net

Cestujete aj vy tak ako mnoho Slovákov na zahraničnú dovolenku? V cudzích krajinách na vás však okrem nezabudnuteľných zážitkov a úžasnej prírody, či mora, čakajú aj baktérie a potenciálne zdravotné problémy. Čo si treba zbaliť do dovolenkovej lekárničky, aby ste boli pripravení na tie najčastejšie „prázdninové choroby“ a aby vám tak vašu dovolenku už nič nepokazilo?

Popri balení plaviek a kraťasov sa rozhodne nevyplatí podceňovať balenie liekov. Stačí totiž nepíjemná alergia či hančka a vaše prázdniny sa bez pomoci zmenia na nepríjemný zážitok. Baľte si zo zásady lieky, ktoré máte vyskúšané a viete, že vám zaberajú, nekupujte si lieky, ktoré ste ešte neskúsili.

Nezabudnite na tieto lieky:

  • lieky, ktoré užívate dlhodobo a pravidelne
  • lieky proti horúčke
  • bolesti hlavy a iným bolestiam
  • dezinfekčné prípravky – gély, mydlo, sprej
  • lieky proti tráviacim problémom – hnačke a zvracaniu, ale aj na zápchu
  • lieky pri nachladnutí – spreje alebo kvapky do nosa, pastilky, spreje do hrdla, prášky, tabletky
  • lieky na alergiu – vlastné, ak ste alegik, ale aj lieky na alergiu pri uštipnutí hmyzom, alebo pri alergii na slnko
  • opaľovacie krémy a krémy po opaľovaní + lieky po spálení pokožky

Tiež by vás mohlo zaujať: Dovolenka autom: Na toto všetko sa treba pripraviť!


Lieky navyše:

  • ak ju užívate, nezabudnite si pribaliť antikoncepciu
  • lieky pri nevoľnosti pri cestovaní
  • ušné a očné kvapky
  • lieky používané pri gynekologických, či urologických problémoch

Nie vždy vám budú vlastné lieky stačiť

Spoliehať sa iba na vlastnú dovolenkovú lekárničku by však bolo pomerne naivné. V každej krajine a v každom turistickom letovisku je lekáreň, kde dostanete kúpiť všetky potrebné lieky. V luxusnejších rezortoch dokonca nájdete aj hotelového lekára. Na recepcii, alebo od svojho delegáta sa dozviete presný postup, ako riešiť zdravotné problémy, na ktoré je vaša lekárnička prikrátka.

Slovenské lieky nemusia vždy zabrať

Typickým príkladom je Egypt a jeho preslávená „faraónova kliatba“, alias hnačky, ktoré tam dostane skoro každý turista. Do lekárničky si môžete pribaliť akýkoľvek na Slovensku predávaný liek proti hnačke, no žiadny z nich vám v Egypte nemusí zabrať. Ak daná kliatba sadne aj na vás, musíte si kúpiť miestny liek na hnačku, ktorý už ochorenie spoľahlivo vylieči. Podobne to môže fungovať vo viacerých krajinách, takže je vždy dobré informovať sa aj o tejto možnosti u povolaných osôb v mieste dovolenky, resp. v cestovnej kancelárii, alebo na internete pred odjazdom.


Všetko o cestovaní nájdete na www.dromedar.sk


Nezabudnite sa poistiť

Pred cestou do zahraničia by ste nemali zabudnúť poistiť sa. Letné dovolenkové poistenie je veľmi praktické, stojí v porovnaní s celou dovolenkou naozaj malú sumu a v prípade nepríjemností, s ktorými nikto nepočítal, dokáže poistencovi ušetriť naozaj nemalý balík peňazí, ktorý by inak musel zaplatiť z vlastného vrecka. Za poistenie zaplatíte asi okolo 1 eura na osobu a deň, čo v prípade dvoch ľudí a týždňovej dovolenky vychádza na 14 eur. Ak by vás napríklad začal bolieť zub a museli by ste vyhľadať zubára, pričom by ste neboli poistení, vyšlo by vás to v závislosti na krajine, aj na niekoľko stovák eur. Nikto sa nechce na dovolenke zraniť, ani ochorieť, no verte, že zákon schválnosti niekedy funguje spoľahlivo. Pri podpisovaní poistnej zmluvy si poriadne prečítajte zmluvné podmienky, zistite, čo vaša poistka kryje a ako v prípade potreby v zahraničí postupovať.


Aké máte skúsenosti s lekárskou pomocou počas dovolenky? Napíšte do diskusie pod článkom.

Zdroj: freedigitalphotos.net, freedigitalphotos.net, Oliver
Odporúčame