Chladivé potešenie, ktoré nás sprevádza dejinami: Takáto je história zmrzliny

Zmrzlina

sxc.hu

Sladká pochúťka, taká príjemná a žiadaná v letných horúčavách. Dnes si už leto bez zmrzliny ani nevieme predstaviť. Niekto má rád tú klasickú, inému chutia viac nanuky a niekomu zas zmrzlinové torty. No pred pár storočiami by sme si namiesto zmrzliny museli vystačiť maximálne tak so snehom.

Biblická zmrzlina?

Možno si myslíte, že zmrzlina je len výstrelkom posledných rokov. Nie je tomu celkom tak. Už dokonca aj za čias Abraháma sa konzumovala pochúťka, podobná dnešnej zmrzline. Pochutnával si na kozom mlieku, zmiešanom so snehom. Iné zdroje hovoria ako o matke zmrzliny o Číne. Táto zmrzlina sa vyrábala približne 3000 rokov pred naším letopočtom. Išlo o sladkú mliečno ryžovú zmes, ktorá sa ukladala do snehu, aby vychladla. Podobný postup používali aj v Egypte, kde dávali schladzovať obľúbené ovocné šťavy. O zmrzline v pravom slova zmysle však ešte nemôže byť reč. Predchodcovia zmrzliny boli aj v starovekom Grécku a Ríme. U miestnych obyvateľov bola obľúbená pochúťka založená hlavne na snehu z vysokých hôr. Do snehu pridávali kúsky ovocia a prelievali ho medom.


Mohlo by vás zaujímať: Lahodné osvieženie na letné dni: Prekvapte blízkych domácou zmrzlinou!


Hókus-pókus – a na svete je zmrzlina

V roku 1550 Blasius Villafranca zistil, že pridaním dusičnanu draselného sa dosiahne bod mrazu rýchlejšie. Vďaka tomu sa mu podarilo vytvoriť mrazený zmrzlinový krém. Zmrzlina začala byť populárna hlavne vo vyšších spoločenských vrstvách. To dosvedčuje aj fakt, že bola mimoriadne obľúbená aj na anglickom kráľovskom dvore. Osobný kuchár kráľa Karola I. prišiel s receptom na zmrzlinu, ktorá kráľovi tak zachutila, že ju chcel len pre seba. Platil vraj kuchárovi každý rok 500 libier navyše len za to, aby neprezradil svoj recept, aby si ho mohol vychutnávať len sám kráľ. Postupom času sa však začala zmrzlina napriek tomu šíriť ďalej do sveta. Aby si mohli vyvolení vychutnať zmrzlinu vždy, keď na ňu dostanú chuť, vznikla roku 1686 prvá zmrzlinová kaviareň v Paríži. Zaujímavosťou je, že funguje dodnes. Jej názov je Café Procope a ak pôjdete okolo, určite sa zastavte.

So zlepšovákom prišla žena

S prvým prístrojom na výrobu zmrzliny však prišla žena. Nancy Johnson sa vo veľkom pričinila o vznik zmrzliny, ako ju poznáme dnes – prvý zmrzlinovač si nechala patentovať v roku 1843. Keďže však nemala dosť prostriedkov na jeho uvedenie na trh, patent predala za 200 dolárov výrobcovi kuchynských spotrebičov.


Mohlo by vás zaujímať: Buďte fit až do vysokého veku: Naservírujte si tieto zázračné potraviny!


Zmrzlina namiesto mlieka a párkov

Zmrzlinu už musel niekto vyrábať aj vo veľkom. Dopyt bol veľký a ponuka malá. Situáciu využil Jacob Fussell z USA. Mal fabriku na výrobu mlieka a zistil, že smotana sa mu v niektorých mesiacoch hromadí. Tak z nej začal vyrábať zmrzlinu a pričinil sa o vznik prvej zmrzlinovej továrne.

Podobná situácia, tentokrát vo Veľkej Británii sa zopakovala v roku 1922. Thomas Wall, výrobca párkov zistil, že v lete párkov predáva veľmi málo. A zamestnancov musel platiť rovnako. Preto rozmýšľal, ako ich zamestnať aj v lete. A začal vyrábať zmrzlinu. Zmrzlinu predával v pojazdných vozíkoch po meste a šlo o veľmi výnosný obchod.

Nanuk vznikol náhodou

Postupom času začala vznikať aj zmrzlina v oblátke, známa ako ruská zmrzlina či zmrzliny na paličke, dnešné nanuky. Nanuk pritom vznikol náhodou. V roku 1905 sa osviežujúce bublinkové nápoje stali na trhu hitom. Jedenásťročný Frank Epperson sa rozhodol, že ušetrí peniaze prípravou svojich vlastných nápojov. Pomocou kombinácie práškovej limonády a vody, sa dostal celkom blízko, ale potom roztržito nechal zmes celú noc na verande. Teploty klesli pod nulu a keď ráno vyšiel z domu, našiel zmrznutú zmes, v ktorej stále bola tyčka, ktorou ju miešal. Najskôr si na tomto prvom nanuku pochutil sám a z času na čas si ho urobil aj neskôr. Jeho potenciál si uvedomil až po sedemnástich rokoch – potom, čo nanuky  servíroval na požiarnickom plese a všetkým sa pozdávali… Neskôr začal s podnikaním a dnes sú nanuky bežným sortimentom potravín asi na celom svete.


Mohlo by vás zaujímať: Osviežujúce letné drinky aj pre vodičov: Pripravte si ich ešte dnes večer


Čo ste o zmrzline nevedeli?

  • Na zlízanie jedného štedrého kopčeka zmrzliny treba okolo 50 líznutí
  • Kornútok bol vynájdený vraj v roku 1904 v St. Louis. Predavač zmrzliny nemal dostatok nádobiek tak spojil svoje sily s majiteľom waflového stánku a vznikol kornútok
  • Na svete existujú rôzne príchute zmrzliny vrátane príchute prosciutto, fenikel či mrkva
  • V USA sú najobľúbenejšie príchute pekanová, čokoládová a vanilková

Zmrzlina, tá padne dobre iste každému. Napriek tomu, že ide o úplne jednoduchú pochúťku vidíte, že si prešla dlhou cestou. Ak by ste žili pred tisícročiami, lízali by ste akurát tak sneh. A pred pár storočiami, by ste museli byť šľachticom. A dnes stačí spraviť pár krokov po meste a tú najsladšiu zmrzlinu môžete držať vo svojich rukách. Dobrú chuť.


Ktoré druhy zmrzliny máte najradšej? Pripravujete si ju aj doma? Napíšte do diskusie pod článkom.

Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, David
Odporúčame