Predĺžte život svojim topánkam: Vhodnou starostlivosťou sa vám to podarí

Topánky

freedigitalphotos.net

Mnoho dnešných obuvníkov vám potvrdí, že dnešné topánky už nie sú to, čo bývali. Kedysi boli vecou prestíže a v kvalitných topánkach ste sa mohli prechádzať celé roky. Dnes sú topánky považované za módny spotrebný tovar. Na kvalitu sa až taký dôraz nekladie. Aby ste sa vyhli nepríjemnostiam s krátkou výdržou obuvi, musíte sa o ňu vedieť dobre postarať.

Nepodceňte impregnáciu

Na impregnáciu mnoho ľudí zabúda. Pokiaľ patríte k tým, ktorí si kúpia topánky a hneď si ich obujú, tak spomaľte. Kúpte si impregnačný sprej, ktorý je vhodnou prevenciou voči vlhku, dažďu a každej nepriazni počasia. Na trhu nájdete viacero druhov sprejov. Jedny sú na klasickú kožu, iné na semiš. Preto si kúpte sprej, ktorý najlepšie zodpovedá vašej obuvi. Impregnácia je dôležitá nielen ako náhrada chýbajúcej membrány v topánke. Pri turistických topánkach ide samozrejme o zvýšenie komfortu, aby ste nemali v topánke mokro. Pri topánkach na bežné nosenie impregnáciou chránite aj samotnú obuv. Kým je topánka nová, naneste na ňu 3 vrstvy impregnácie, potom stačí priebežne už aj 1 vrstva.

Koža a krém, nerozlučná dvojica

Kožené topánky, hlavne tie hladké, nezabúdajte pravidelne krémovať. Okrem iného dodajú topánke žiarivý lesk a budú vždy vyzerať ako nové. Ideálne sú špeciálne oleje alebo klasický krém, ktorý kúpite v každej obuvi. Pokiaľ sa nechcete zaťažovať s krémom, dobre poslúži aj taká indulona. K tomu ich poriadne vyleštiť kefkou a dojem bude dokonalý. Ak máte naozaj naponáhlo, postačia aj leštiace hubky vo farbe topánok.


Mohlo by vás zaujímať: Tajomstvo topánok odhalené: Čo všetko o vás prezradia tie vaše?


Čistota, pol života topánky

Práve nečistoty najčastejšie znehodnocujú topánky. Ak to je možné, venujte im pozornosť po každom nosení. Kožené topánky nečistite príliš agresívnymi prostriedkami. Dobrým tipom je roztok z vody a octu. Tie majú byť v rovnakom pomere. Navlhčite handričku a jemne vyčistite povrch topánky.

V prípade semišových topánok treba postupovať opatrnejšie. Takáto obuv sa nesmierne ťažko čistí a tak si zadovážte špeciálnu gumenú kefku. Jeden z trikov hovorí aj o použití klasickej tvrdej gumy na gumovanie – len pozor na jej farbu, aby nezanechala na topánkach škvrnu.

Pri teniskách pomôže mydlo no platí jedna zásada, nikdy ich neperte! Stratia tvar a čo je horšie, podrážka, ktorá tlmí nárazy, stratí svoju funkčnosť. Univerzálnym pomocníkom sú aj prípravky na báze Cifu.

Čo ak zmoknete?

Nič hrozné sa nedeje, topánky vyschnú. No dôležité je ako. Nedávajte ich nikdy ku zdrojom sálavého tepla. Ak ste na sušenie topánok s obľubou využívali váš radiátor, spravte s tým koniec. Obzvlášť pokiaľ sa jedná o kožené topánky. Teplo im neprospieva, narúša povrch a deformuje topánku. Oveľa lepšie je siahnuť do minulosti a vyskúšať osvedčený trik. Vložte do topánok novinový papier. Ten po pár hodinách nasiakne a pokiaľ sú topánky stále vlhké, dajte do nich nový papier. Chvíľu to trvá, no šetrnejší spôsob asi neexistuje.


Mohlo by vás zaujímať: Kostný výrastok na palci nohy trápi takmer polovicu z nás: Čo sa s ním dá robiť?


Sódou proti pachu z topánok

V tomto bode nejde len o starostlivosť o topánky, ale aj vaše okolie. Vyzuť si topánky po celodennom nosení nie je určite nič príjemné. A čo ak idete po práci ešte niekam na návštevu. Zapáchajúce topánky nie sú tou najlepšou vizitkou. Dobrou pomôckou je antibakteriálny sprej. Existuje tu ešte lacnejšia rada. Kúpte si dva balíčky jedlej sódy. Večer vysypte do každej topánky po jednom balení. Nechajte ju pôsobiť cez noc. A ráno bude zápach minulosťou. Sódu jednoducho vytrasiete a môžete vyraziť.

Nebojte sa lepenia

Ak sa vám topánky začnú vpredu „otvárať“ (napríklad od zakopnutia), nemusíte hneď utekať k obuvníkovi. Kúpte si lepidlo na obuv a skúste ich zalepiť aj sami. Lepidlo stačí naniesť, nechať 10-15 minút odvetrať a potom poriadne pritlačiť, prípadne aj zaťažiť.

Topánky sú mimoriadne dôležité. Musia byť pohodlné, kvalitné a trvácne. Na to sa o ne ale musíte starať. Nemusí to byť každý deň, ale nečakajte až dovtedy, kým sa vám topánky na nohe priam rozpadnú. Pravidelná starostlivosť robí divy a aj niekoľkoročné topánky môžu vyzerať tak, ako keby ste ich práve kúpili.


Ako sa snažíte predĺžiť životnosť vašich topánok vy? Darí sa vám to? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie.

Zdroj: freedigitalphotos.net, freedigitalphotos.net, David
Odporúčame