Počasie ovplyvňuje každého z nás: Viete, čo robí s tým vaším telom?

Ľudia

freedigitalphotos.net

Všetci sme súčasťou tohto sveta a fungujeme v súlade so zákonmi našej matky Zeme a prírodnými javmi, ktoré na nej prebiehajú. Každého z nás tak ovplyvňuje napríklad aj počasie. Istotne budete súhlasiť s tým, že na niekoho vplýva viac a na iného takmer vôbec. Až polovica z nás sa považuje za meteosenzitívnych. Zmena tlaku v ovzduší zmení aj náš krvný tlak a u citlivých, resp. rizikových ľudí môže privodiť až infarktové stavy. Ako predísť zdravotným problémom spôsobených počasím?

Nie je výmyslom lenivých ľudí

Niektorí ľudia sú na zmeny počasie viac citliví, ako tí druhí. A preto najmä tí, ktorých sa tieto problémy netýkajú, často obviňujú meteosenzitívnych ľudí z toho, že si vymýšľajú a považujú meteosenzitivitu za modernú výhovorku lenivých ľudí. Treba však uviesť, že popisovanými problémami trpeli už aj naši predkovia, takže nejde o nijaký novodobý výmysel. Touto tematikou sa zaoberali dokonca aj známi dávnovekí učenci, napríklad Aristoteles, Galén či uznávaný lekár Hippokrates.

Čím starší, tým senzitívnejší

Asi toľko by sa dalo povedať o priamej súvislosti veku a citlivosti na počasie. V mladom veku sa organizmus dokáže skôr vysporiadať s výkyvmi teplôt, či zmenou atmosférického tlaku. Čím ste však starší, tým je telo unavenejšie, opotrebovanejšie a nedokáže sa s týmito zmenami vyrovnať tak bezproblémovo, ako v mladosti. Okrem veku zohrávajú úlohu v citlivosti na počasie aj iné faktory, ako napríklad pohlavie (ženy sú vo všeobecnosti viac citlivé na počasie ako muži), celkové zdravie jedinca, prah jeho celkovej senzibility a taktiež povaha človeka (taký melancholik sa skôr ponorí napríklad do jesennej depresie, ako ľahkovážny a pohodový flegmatik).


Mohlo by vás zaujímať: Trápia vás bolesti hlavy? Odstráňte možné príčiny ešte dnes!


Najcitlivejší sú „kardiaci“

Ľudia trpiaci srdcovo-cievnymi ochoreniami sú na výkyvy počasia najviac citlivý. Spôsobuje to práve ten fakt, že teplotné výkyvy, resp. zmeny počasia sprevádzajú prudké zmeny týkajúce sa tlaku vzduchu. No a ten vplýva na zmenu krvného tlaku, čo môže u ľudí trpiacich na kardiovaskulárne ochorenia zapríčiniť prudkú reakciu a následné zdravotné problémy, napr. kolaps, alebo infarkt. Do skupiny ľudí, ktorí viac trpia zmenami počasia, patria aj astmatici, reumatici, ľudia s oslabenou imunitou a ľudia po vážnejších úrazoch a zlomeninách.

Tlaková níž spôsobuje závrate

Niekomu nerobí dobre teplo, inému zas zima. Vo všeobecnosti však platí, že tlakovú níž sprevádza ochladenie, dažde a nižší atmosférický tlak, kvôli čomu sa znižuje aj tlak krvi. Prospieva teda ľuďom s vysokým tlakom a zhoršuje stavy ľudí trpiacich nízkym tlakom. Takýmto ľuďom môže spôsobiť závrate, bolesti hlavy a ospanlivosť.Ak však dôjde ku príliš prudkému ochladeniu a zmene tlakovej výše na níž, napríklad pred búrkou, dochádza ku rýchlejšiemu zúženiu ciev a následnému horšiemu prekrveniu orgánov, v dôsledku čoho môžu vzniknúť kardiovaskulárne problémy, ako napríklad zmeny srdcového rytmu, dýchavičnosť, búšenie srdca, v horšom prípade hrozí aj kolaps, či infarkt, ale aj mozgová príhoda. Veľa ľudí trpí pri takomto počasí aj migrénami, depresiami, podráždenosťou, nervozitou, zvyšuje sa aj počet trestných činov a dokonca aj samovrážd.


Všetko pre zdravé telo a dušu nájdete na www.vysetrenie.sk


Prudké zmeny sú najhoršie

Najhoršie je premenlivé počasie, teda také, kedy sa často a rýchlo mení tlak a teplota ovzdušia. Jeden deň je krásne, druhý deň prší a vy sa cítite ako keby vás prešiel parný valec. A tretí deň? Opäť krásne. Istotne to poznáte. Počasie sa s nami v posledných rokoch zahráva viac ako dosť. Neprospieva to však nikomu z nás. Na rozdiel od tlakovej níže, tlaková výš, ktorá prináša pekné počasie, väčšine ľudí prospieva. No to neplatí pre ľudí s vysokým krvným tlakom, vtedy sa totiž môže ich tlak vyšplhať až nebezpečne vysoko a opäť sa zvyšuje riziko infarktu či mozgovej mŕtvice. Kardiovaskulárne choroby patria medzi ochorenia značne citlivé na zmeny počasia a preto patria aj medzi tzv. meteotropné ochorenia. Hypotonikom, ľuďom s nízkym tlakom, naopak horúčavy vyhovujú.

Ako pri výkyvoch nedostať infarkt?

Infarkt hrozí najmä ľuďom, ktorí majú vysoký krvný tlak a to najmä v úporných letných horúčavách. Takýto ľudia by sa preto mali vyhýbať pobyte na horúčave a zdržiavať sa radšej v chladných, či klimatizovaných vnútorných priestoroch. Dôležité je dodržiavanie pitného režimu, pretože pri nedostatku vody sa cítite viac unavení a aj vaše telo sa dokáže menej brániť. Netreba zabúdať ani na dôsledné užívanie liekov, ak ich máte predpísané. Významnú úlohu hrá pravidelné cvičenie, aby bolo telo v kondícii a nerozhodili ho výkyvy počasia. Nemenej významnú úlohu zohráva strava zložená z väčšieho prísunu bielkovín, vitamínov a minerálov. Na alkohol a fajčenie radšej zabudnite!


Patríte k ľuďom, na ktorých počasie vplýva silným účinkom? Ako sa to prejavuje? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie.

Zdroj: freedigitalphotos.net, freedigitalphotos.net, Oliver
Odporúčame