Fúzy a brada slávia návrat: Vo Francúzsku je porast mužskej tváre trendom sezóny

Brad Pitt

SITA

Plnofúz či briadka, seriózny a precízne upravený či na prvý pohľad nedbalý – hladké oholenie opäť ustupuje porastu mužskej tváre. V Paríži sa stáva hitom a tešia sa z toho nielen páni, ktorých holenie veľmi nebaví, ale aj profesionálni holiči – záujem o ich služby totiž stúpa. Trendu briad pred časom podľahli aj hollywoodske hviezdy ako George Clooney či Ben Affleck.

Na prehliadkach aj v časopisoch

Po rokoch sa znova ujíma druh fúzov, ktorých vypestovanie trvá skôr týždne ako dni – od starých dobrých plnofúzov, cez bokombrady až k porastu upravenému tak, aby rovnomerne lemoval tvár od bokombriad po bradu s vyholenými tvárami a priestorom pod nosom. Skrátka toto leto je vystavovanie hustého porastu na tvári u mužov zase raz v móde. Svedčí o tom aj titulná stránka časopisu pre gayov Tetu v júli aj auguste. Zobrazovala muža s dokonale upravenými fúzami. A nezaostal ani módny dom Maison Martin Margiela, ktorý poslal na poslednej prehliadke na mólo celý rad fúzatých modelov.


Mohlo by vás zaujímať: Trápia vás výrastky či bradavice? Takto ich môžete odstrániť!


Fúzy – znak mužnosti, dôstojnosti aj rebelstva

Dávni Gréci pozerali na fúzy ako na známku mužnosti, zatiaľ čo Európania na konci 19. storočia ich pokladali za symbol solídnej dôstojnosti strednej triedy. V 50. rokoch minulého storočia sa fúzy znovu objavili u takzvanej „beatovej generácie“ v čase, keď ,,fúzy u mocných už neboli v móde,“ povedal AFP módny historik Laurent Cotta. Mládež brániaca sa konformite ich vzala ako symbol rebélie, ako spôsob, ako dať najavo: ,,My sa nezaujímame o to, ako kto vyzerá,“ dodal. Aj v 60. rokoch kultúra hippie prijala plnofúzy, ale v nasledujúcich rokoch potom skoro vymizli, kým sa v 90. rokoch znovu neobjavili v podobe módneho niekoľkodňového starostlivo upraveného „strniska“.

Na ich návrat zatrúbili umelci

Dnešné fúzy oznamujú, že pracujete v umeleckom svete, dodal Cotta s tým, že napriek novonadobudnutej popularite môžu fúzy stále vyvolať nesúhlasne zdvihnuté obočie v tradičnejších pracovných prostrediach, ako sú napríklad banky alebo poisťovne. Trend návratu fúzov a briadok začala pred necelými dvoma rokmi raziť malá skupinka priekopníkov. Antoine Ettori, ktorý v Paríži pracuje ako grafický umelec, hovorí, že nosí hustú, ale krátku bradu už najmenej rok. ,,V mojej profesii nie som zďaleka jediný,“ uviedol Ettori a dodal, že jeho kolegovia mu ani v najmenšom nedávajú najavo, že by s jeho porastom mali nejaký problém. Údržba mu však každopádne zaberá viac času ako holenie. „Pravidelne fúzy strihám, aby som nezačal vyzerať ako Santa Claus,“ dodal.


Mohlo by vás zaujímať: Chĺpky na tvári pribúdajú najmä v menopauze: Viete, ako ich správne odstrániť?


Brada či fúzy skryjú nedostatky

Sarah Danielová-Hamiziová, ktorá si pred desiatimi rokmi v Paríži otvorila holičský salón The Barber of Paris, potvrdzuje, že vďaka rastúcej popularite fúzov jej stúpa obrat. ,,Volajú mi aj ďalší holiči, či by sa u mňa nemohli učiť, pretože úprava fúzov je tradičná záležitosť vyžadujúca veľa cviku,“ uviedla. Spoločnosť dnes akceptuje hustý tvárový porast u mužov, ak je dobre udržiavaný, dodáva s tým, že niektorí zákazníci chodia do jej salónu každý týždeň na strihanie, ktorého cena začína na 18 eurách.Výhodou fúzov je podľa nej nielen to, že dokážu zakryť nedostatky v podobe jaziev a akné, alebo odviesť pozornosť od rednúceho vlasového porastu či netypicky tvarovanej tváre. „Sála z nich čosi mužského … je to prostriedok zvádzania, rovnako ako dlhé vlasy u dievčat,“ dodala.


Ako si upravujete bradu a fúzy vy? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie.

Zdroj: SITA, SITA, Zora, ČTK, AFP
Odporúčame