Pri pobyte v prírode pozor: Nebezpečnou chorobou sa nakazíte ani neviete ako

Rybár

freedigitalphotos.net

Jednou z najčastejších infekcií prenosných zo zvierat na človeka je leptospiróza. Jediné pozitívum je, že sa neprenáša z človeka na človeka, čiže človek nakazený leptospirou nepredstavuje pre svoje okolie riziko. Napriek tomu chorý človek by mal byť nahlásený, liečený a izolovaný na infekčnom oddelení v nemocnici.

Prenášačmi leptospirózy sú najmä hlodavce

Baktéria leptospira je nebezpečná pre človeka aj domáce zvieratá, najmä psov. Spôsobuje nepríjemné infekčné ochorenie s ťažkým priebehom. Prenášačmi ochorenia sú výlučne zvieratá, najmä hlodavce – myši, potkany, hraboše poľné. Zaujímavosťou je, že neochorejú, hoci leptospiry môžu vylučovať do vonkajšieho prostredia celý svoj život. Zdrojom nákazy môžu byť aj malé cicavce a domáce zvieratá – ošípané, psi. Svojím močom a výlučkami slín dokážu zamoriť celý priestor, v ktorom sa zdržiavajú.

Ochorenie sa najčastejšie prejavuje v letných a jesenných mesiacoch, kedy je možný najčastejší kontakt s výlučkami infikovaných zvierat. Pre človeka je najnebezpečnejší druh patriaci do skupiny Leptospira interrogans.

Príznaky ochorenia

  • vysoké horúčky
  • zimnica
  • bolesti hlavy
  • bolesti šijového a lýtkového svalstva
  • zvýšená krvácavosť
  • blúznenie
  • halucinácie a pod.

Mohlo by vás zaujímať: Kliešte opäť útočia: Ako nás ohrozujú a čím sa pred nimi brániť?


Ľahší, ale aj veľmi ťažký priebeh

Závažnosť priebehu ochorenia závisí od druhu baktérie leptospirózy a celkovej kondície organizmu. V lepšom prípade môže ochorenie odznieť s príznakmi chrípky. Sú síce nepríjemné a predsa len vysiľujúce, ale nie zdravie a život ohrozujúce. Všetky príznaky ochorenia môžu vymiznúť v priebehu 3 až 5 dní.

Oveľa horšie je, ak sa príznaky ochorenia po pár dňoch vrátia. Sú omnoho intenzívnejšie, spojené s bolesťami svalov. Baktérie postupne napádajú jednotlivé životne dôležité orgány – srdce, pečeň, obličky.  Postihnutý môže dostať aj zápal pľúc a žalúdočno-črevné problémy rôzneho stupňa závažnosti. Časté sú krvácania z úst a nosa vyvolané poruchou zrážania krvi. „Ochorenie dokážeme na základe laboratórnych výsledkov presne identifikovať  a nasadiť cielenú terapiu. Máme k dispozícii antibiotiká, ktoré baktérie leptospirózy účinne a pomerne rýchlo zničia. Žiaľ, pacient s postihnutými orgánmi sa zotavuje veľmi ťažko – závisí od stupňa poškodenia jeho orgánov. Stretávame sa v praxi aj s tým, že napriek úsiliu sa nám nepodarí úplne obnoviť činnosť orgánov a následky ochorenia pacienti ponesú celý život,“ upresňuje  MUDr. Igor Vodička.

Pozor na nástrahy vo voľnej prírode

Človek sa najčastejšie nakazí pri kúpaní vo voľnej prírode či napríklad rybárčení. Rizikové sú najmä menšie stojaté vody v potokoch a jazerách. Stačí málo – pár kvapiek infikovanej vody do oka či nosa, alebo malá  odrenina a ranka na koži počas kúpania sa, nenápadné pohryznutie, a problém je na svete. Leptospiry putujú do tráviaceho traktu a cez neporušenú sliznicu do celého organizmu. „Zdrojom nákazy môže byť aj pitie vody zo studničiek, piesok  alebo vlhká pôda kontaminovaná močom infikovaných zvierat. Nakaziť sa možno aj dotýkaním sa uhynutých zvierat. Preto, ak o 5 až 21 dní sa objavia nepríjemné sprievodné zdravotné ťažkosti, treba si spomenúť, kde ste sa vtedy nachádzali,“ uviedol MUDr. Igor Vodička.

Za každých okolností by mali byť ostražití aj rybári, chalupári a milovníci stanovačiek. Nákaza sa môže preniesť na človeka aj pri čistení kanalizácie,  poľnohospodárskych prácach na močaristých poliach a radovánkach na lúkach.


Všetko pre zdravé telo a dušu nájdete na www.vysetrenie.sk


Nebezpečné záplavy a nánosy bahna

Zatopené záhrady a pivnice môžu tiež predstavovať riziko nákazy leptospirózou. Preto pri odpratávaní bahna treba byť maximálne ostražití a používať ochranné pracovné prostriedky a po práci si dôkladne umyť ruky a používané náradia. Nie je totiž vylúčené, že záplavová voda nebola kontaminovaná výkalmi chorých hlodavcov.

Jednoduché preventívne opatrenia

  • nepiť vodu z lesných a lúčnych studničiek, kde nemáte istotu, že sa do nej nemohli dostať výkaly infikovaných jedincov
  • nekúpať sa  v neznámych stojatých vodách
  • dôkladne umyť všetky lesné plody a ovocie či zeleninu nazbierané v prírode a v záhradkách
  • nechodiť naboso v bahne alebo na vlhkej pôde – nosiť gumenú obuv
  • pri práci s kontaminovanou pôdou používať ochranné rukavice
  • dôkladne umyť viečka od konzerv pred použitím alebo vložením do chladničky, keďže počas ich uskladnenia v skladoch mohli po nich pobehovať hlodavce a znečisťovať ich svojimi výkalmi
  • chrániť potraviny a zdroje vody pred hlodavcami
  • okolo obydlí nevytvárať skládky odpadkov
  • deratizovať a dezinfikovať priestory vo svojom okolí (pivnice, chalupy…)

Máte skúsenosti s leptospirózou? Napíšte ich ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: freedigitalphotos.net, freedigitalphotos.net, Viola
Odporúčame