Kupujete tlakomer? Zistite, ktorý je pre vás ten pravý!

tlakomer

sxc

Máte v zdravotnej dokumentácii zaznamenanú diagnózu I10, čiže arteriálnu hypertenziu? Či sa na vysoký krvný tlak liečite už celé mesiace alebo vám ho diagnostikovali len nedávno, podceňovať by ste toto ochorenie rozhodne nemali. V záujme vlastného zdravia by ste sa preto mali pravidelne sledovať. Pri súčasnej ponuke trhu však vybrať ten správny tlakomer nebýva jednoduché. Poradíme vám, ako sa v nej zorientovať.

Je tlakomer v domácnosti vôbec  potrebný?

Určite áno. Nezáleží na tom, aký stupeň hypertenzie vám alebo vašim blízkym lekári stanovili. Zvýšený krvný tlak totiž vedie k závažným srdcovocievnym ochoreniam, ktoré môžu vyústiť až do infarktu, prípadne mozgovej príhody. Nie zriedka sa stane, že pacient je pri vyšetrení v strese a nameraná hodnota je vyššia než bežný priemer. Domáce meranie krvného tlaku tak poskytne oveľa lepší obraz o jeho vývoji ako jednorazová návšteva ambulancie. Ak k takémuto meraniu dochádza pravidelne a existuje o ňom záznam, ide o cennú informáciu nielen pre samotného pacienta, ale aj pre lekára zodpovedného za liečbu.


Tiež by vás mohlo zaujať: Liek na vysoký tlak: Tri kivi denne


Druhy tlakomerov

Keďže skupina pacientov s diagnostikovanou hypertenziou sa neustále rozrastá, úmerne tomu pribúdajú na trhu novinky na meranie krvného tlaku. V zásade ale môžeme tlakomery rozdeliť do troch skupín:

  1. Mechanické

Stretnete sa s nimi v niektorých ambulanciách, prípadne u posádky záchrannej zdravotnej služby. Staršie modely majú klasický ortuťový stĺpec a plátennú manžetu s pumpičkou, pričom toto príslušenstvo možno uzavrieť do plastovej krabičky. V súčasnosti sa však vyrábajú už len tzv. aneroidné (ručičkové) tlakomery, pri ktorých priamo od manžety vedie malý „budík“ so stupnicou. Pri meraní s mechanickým tlakomerom je nutné spoliehať sa na vlastný sluch, ide teda o jednu z najpresnejších metód merania vôbec. Nevýhodou ale je, že k nemu potrebujete fonendoskop, a teda takýmto spôsobom nikdy nezmeriate tlak samému sebe. Navyše tlakomer tohto typu treba pravidelne kalibrovať. Do domácnosti sa teda hodí len v prípade, že žijete s preškoleným zdravotníckym pracovníkom.

  1. Digitálne

Najrozšírenejší druh tlakomerov na domáce použitie. Ich výhodou je jednoduchá a komfortná obsluha plus pomerne veľký displej. Vybrať si môžete z pestrej ponuky merania na ramene alebo zápästí. V prvom prípade venujte pozornosť veľkosti manžety. Obézni pacienti s objemnejším ramenom totiž potrebujú väčšiu manžetu, aká je bežne dodávaná v balení tlakomeru. Zápästné tlakomery sa vo všeobecnosti príliš neodporúčajú, slúžia len na veľmi orientačné meranie. O svoju negatívnu skúsenosť sa podelila naša čitateľka Ingrid (44): „Kúpila som si tlakomer na zápästie v obchodnom reťazci. Ani nie po mesiaci boli namerané hodnoty vyššie ako tie, ktoré na kontrole určil internista. Jednoducho to nesedelo. Musela som ho prestať používať.“

Hoci ceny lacnejších digitálnych tlakomerov sa pohybujú už okolo 15 eur, na dlhodobejšie používanie príliš vhodné nie sú.  Aj v tomto prípade totiž platí, že za málo peňazí, veľa muziky nedostanete. Pri zaobstarávaní kvalitného digitálneho výrobku sa pripravte na investíciu zhruba od 50 do 100 eur. Inšpirovať vás môže tip našej redakcie.

  1. Poloautomatické

Pracujú na rovnakom princípe ako digitálne, akurát s jedným rozdielom. Na nafúkanie manžety slúži ručná pumpička.


Tiež by vás mohlo zaujať: Pristrihnite vysokému tlaku krídelká – a bez liekov!


Na čo myslieť pri kúpe tlakomera?

Aby ste si domov odniesli spoľahlivý výrobok, v predajni so zdravotníckymi pomôckami alebo v lekárni sa zaujímajte o nasledovné:

  • medzinárodné certifikáty kvality – ideálne aspoň tri
  • záručný a pozáručný servis
  • výmenu batérií – v prípade digitálneho tlakomera

V prípade, že ste v meraní tlaku úplný začiatočník, nehanbite sa požiadať o názornú ukážku a vysvetlenie, ako s tlakomerom zaobchádzať.

Ako správne odmerať tlak

Hoci meranie tlaku patrí k jednoduchým úkonom, pre čo najpresnejší výsledok by ste si mali osvojiť zopár rád.

  • pri meraní tlaku vždy seďte a pokúste sa byť maximálne uvoľnení
  • 5-10 minút pred meraním sa vyhnite akejkoľvek fyzickej námahe
  • minimálne pol hodiny vopred nepite kofeínové ani alkoholické nápoje
  • manžetu pripevnite na obnažené rameno, rozhodne nie na rukáv
  • pri meraní nerozprávajte a nehýbte sa
  • meranie opakujte vždy v rovnakom čase
Zdroj: sxc, sxc.hu, Emma
Odporúčame