Tajomný mozog: Fakty o najvýkonnejšom „superpočítači“ na svete

Mozog

freedigitalphotos.net

Ak by ste mali pomenovať najtajomnejší orgán ľudského tela, s najväčšou pravdepodobnosťou by si väčšina z vás vybrala mozog. Oprávnene. Je najzvláštnejším a zaručene najmenej prebádaným kúskom nášho tela. No predsa o ňom vieme zopár zaujímavostí.

Šokujúce čísla

– vo vašej hlave je neuveriteľne komplikovaný systém. Mozog sa skladá približne z 90 miliárd neurónov. Každý jeden neurón má až 10 000 nervových spojení, vďaka ktorým komunikuje s ostatnými neurónmi.

– váš mozog váži približne 1 300 – 1 500 gramov.

– pred 15 rokmi vedci zistili, že kapacita jedinej mozgovej bunky sa rovnala kapacite vtedajších počítačov

– každý jeden deň vám mozog poskytne až 25 000 myšlienok

– mozog spotrebuje energiu rovnajúcu sa 10 wattovej žiarovke

– kapacitu mozgu v číslach je ťažké definovať. Odhady sa pohybujú medzi 3 až 1 000 terabytami. Každopádne pre porovnanie, národný archív Británie pojme 70 terabytov dát.

– mozog viac pracuje v noci, vďaka tomu sa nám sníva veľké množstvo snov.

– mozog nebolí. Lebo nemá žiadne receptory bolesti, len spracúva podnety z iných častí tela.

– mozog sa zvládne naučiť každý deň až 200 nových slovíčok

nové mozgové bunky sa vytvárajú počas celého života

nervové impulzy môžu dosahovať až rýchlosť 274 km/h, preto bolesť cítime takmer okamžite.


Mohlo by vás zaujímať: Bystrá myseľ bez Alzheimera až do stovky? Potrápte svoj mozog týmito úlohami!


Géniom vďaka nešťastiu

Mozog je skutočne tajomný orgán, svedčia o tom aj mnohé príklady zo života. Niektorí ľudia po poškodení mozgu objavili nepoznané schopnosti alebo sa zmenila celá ich osobnosť. Je možné, že vďaka ružovej špongiovitej hmote v našej hlave môžeme byť iní ako ostatní? Hrozí nám v budúcnosti riziko, že vďaka úprave mozgu budeme celkom iní ľudia? Takéto otázky trápia mnohých, poďme sa pozrieť na konkrétne príklady takýchto premien.

  • Hudobný génius

Derek Amato sa jedného dňa bláznil pri bazéne ako malý chlapec. Mal vtedy 40 rokov a v zápale skočil do bazéna. Ten nebol tak hlboký, ako Derek očakával. Hlavou narazil tvrdo do dna, utrpel ťažký otras mozgu, stratu pamäti a stratu časti sluchu. Po zotavení a prepustení z nemocnice sa mu stala zaujímavá príhoda. Mal doma klavír a počas noci sa znenazdajky za neho posadil. Mal pocit, akoby videl tok nôt. Hral až do druhej nadránom, pritom na klavíri dovtedy nikdy hrať nevedel. Túto skúsenosť považuje Derek za zázrak.

  • Matematický a jazykový fenomén

Daniel Tammet neutrpel náhly zásah do mozgu, jeho problémy boli dlhotrvajúce. Trpel mimoriadne silnými epileptickými záchvatmi. Po jednom z nich začal vidieť čísla ako zvláštne farby a tvary. A to mal Daniel len 3 roky. Odvtedy jeho genialita spôsobená pravdepodobne anomáliou mozgu udivuje mnohých. Dokázal si zapamätať číslo Pí na 22 514 desatinných miest, ovláda 10 svetových jazykov, islandčinu sa naučil za 7 dní. Aj za to vďačí svojmu mozgu.

  • Z lekára umelcom

Na takúto kariérnu dráhu sa vydá len málo lekárov. Výnimkou potvrdzujúcou pravidlo je Jon Sarkin. Pracoval ako chiropraktik a bol vášnivým golfovým hráčom. Počas jednej z jeho hier mu náhle praskla v mozgu cieva. Po zotavení začal cítiť neodolateľnú potrebu tvoriť. Vzdal sa svojej dlhoročnej lekárskej praxe a stal sa z neho mimoriadne expresívny umelec. Každý jeho obraz dotvárajú útržky textov piesní, ktoré dávajú obrazu svoj príbeh a hutnú atmosféru. Vďaka poškodeniu mozgu sa stal jedným z najkreatívnejších umelcov v okolí.


Mohlo by vás zaujímať: Mozog fascinuje ľudstvo už stáročia: Tieto fakty ste o ňom možno vôbec netušili!


Mozog je plný záhad a neprebádaných oblastí. Vie meniť osobnosť človeka, vie z neho spraviť úplného mrzáka ale aj obrovského génia. To, aký máme v hlave mozog neovplyvníme. Je to ako výhra v lotérií. Napriek tomu na ňom môžeme pracovať a snažiť sa, aby sme sa líšili od ostatných. Práve vďaka tajomnému a záhadnému mozgu sa nám to darí.


Poznáte nejaké ďalšie zaujímavé fakty týkajúce sa ľudského mozgu? Napíšte ich ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: freedigitalphotos.net, freedigitalphotos.net, David
Odporúčame