Nevädza má viac ako len krásnu farbu: Pomôže aj pri týchto zdravotných problémoch

Centaurea cyanus

wikimedia.org

Nevädza je modrofialová bylinka, ktorú z videnia určite poznáte. Málokto však o nej vie, že má aj zdravotné pozitíva a že si z nej môžete pripraviť napríklad liečivý čaj. Najčastejšie sa využíva pri očných ochoreniach, ale jej použitie len pri tom nekončí. Pri akých problémoch je ešte nápomocná?

Nazbierajte si ju

Nevädza poľná (Centrureacyanus) je liečivá rastlinka, patriaca do čeľade astrovitých. Divo rastie najmä na poliach, na okrajoch ciest, no bez problémov si ju môžete vypestovať aj v záhradke. Semienka kúpite za pár centov (0,30 g asi za 40 centov). Nevädza má pôvodný domov v Ázii, avšak spolu s obilím sa rozšírila po celej Európe, kde väčšinou rastie ako burina. Kvitne od júna do septembra, čo znamená, že nazbierať si ju môžete ešte aj dnes. Dorastá až do výšky 80 cm, jej listy sú špicaté a kvety majú výraznú modrofialovú až sýtomodrú farbu. Sadí sa v marci až apríli.

Aké sú jej zdravotné benefity?

Nevädza poľná vie byť prospešná pri:

  • upokojuje sliznicu žalúdka
  • pomáha odvodňovať organizmus
  • pôsobí močopudne
  • má žlčopudné účinky
  • používa sa pri zápalových a hnisavých očných ochoreniach
  • používa sa pri žltačke
  • podporuje látkovú premenu
  • slúži na omývanie hnisavých rán

Tiež by vás mohlo zaujať: Dostupný, nenáročný a účinný liek „myší chvost“: Pomôže pri zápaloch aj kŕčoch


Ako si ju nazbierať?

Na liečebné účely sa zbierajú výrazné modré kvety, avšak bez stopiek, alebo sa dokonca vytrhávajú len lupienky z týchto kvetov. Trhajú sa ručne, najlepšie za slnečného počasia. Sušiť by sa mali voľne rozložené v tenkých vrstvách na sieťkach v dobre teplých, vetraných miestnostiach, alebo v sušičkách, pričom teplota by nemala vystúpiť nad 35°C. Nevädzu skladujte na suchom a tmavom mieste.

Jej chuť nie je výrazná

Liečivá bylinka menom nevädza poľná obsahuje najmä antokyanové glykozidy, pelargonín, centaurín, cichorín, knicín, ale aj falvonoidy, saponíny, triesloviny a niektoré minerálne látky. Bylinka pritom nemá nijakú vôňu, ani výraznú chuť. Najčastejšie sa preto primiešava do čajových zmesí s celkovo výraznejšou chuťou.


Tiež by vás mohlo zaujať: Žihľava je prírodný liek a máte ju zadarmo: Pri akých neduhoch dokáže pomôcť?


Využíva sa aj ako farbivo

Nevädza má aj technické využitie. Z jej výrazných modrých listov sa totiž získava azúrovo modré farbivo, ktoré je čisto prírodné, neškodné a používa sa najmä na prifarbovanie rôznych kozmetických prípravkov, napríklad voňaviek, ale napríklad aj na prifarbovanie rozličných korenín a iných výrobkov.

Ako si z nej pripraviť čaj?

V prvom rade musíte mať po ruke sušenú nevädzu. Odporúča sa dávkovať ju nasledovne. Asi 1 čajovú lyžičku sušenej bylinky zalejete 150 ml vriacej vody a necháte 3 – 5 minút vylúhovať. Potom precedíte a pijete kým je čaj teplý. Aby malo pitie nevädzového čaju nejaký efekt, mali by ste denne vypiť aspoň 3 šálky. Nevädza býva aj súčasťou čajových zmesí, ktoré sa používajú pri problematickom trávení a žalúdočných ťažkostiach.


Zbierate alebo sami pestujete nevädzu? Ako ju využívate? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: wikimedia.org, wikimedia.org, Nela
Odporúčame