Kúpeľňa ako nová: Sóda bikarbóna nesmie pri čistení chýbať ani vám

sóda bikarbóna

enterijerstana.com

Čistota kúpeľne býva často odrazom čistoty celého príbytku. Chcete aby sa tá vaša ligotala bez vodných usadenín a inej špiny? Pomôcť vám v tom môže malý zázrak za pár centov – obyčajná sóda bikarbóna. Jej účinky sú silné a pritom je určite ekologickejším čistidlom ako mnoho chemických prípravkov z obchodu.

Poraďte si so záchodom

Na svoj biely záchod si už ani nespomeniete? Záchod neraz vplyvom minerálov v stojacej vode stratí svoju pôvodnú farbu – najmä ak máte v domácnosti tvrdú vodu. V drogériách a špecializovaných obchodoch nájdete síce najrôznejšie druhy drahých čistiacich prostriedkov, no možno máte všetko čo potrebujete vo vašej kuchyni. Vyskúšajte raz za týždeň po spláchnutí nasypať na problémové miesta trochu sódy bikarbóny. Po pol hodine na ne nakvapkajte trochu octu a vykefujte. Záchod by si mal svoju pôvodnú belobu udržať oveľa dlhšie.

Trochu prášku aj na chrómové batérie

Krásne pákové batérie strácajú na lesku a dávno nevyzerajú ako kedysi? Usadené minerály z kvapôčiek vody, ktoré ostávajú na našich kohútikoch, len tak s niečím dole nedáte. Použiť treba minimálne špeciálne chemické prostriedky na rozpúšťanie týchto usadenín. Ich nevýhodou však je, že predmety čistenia môžu ostať vyblednuté, chróm či nerez občas dokonca poškodené. Tu môže čistiacu rolu vo vašej kúpeľni prebrať opäť sóda bikarbóna v spojení s octom. Zmiešaním týchto dvoch prísad vytvorte pastu a na pár hodín namažte na miesta s usadeninami. Buďte trpezliví a postup v prípade potreby zopakujte.


Mohlo by vás zaujímať: Zázračná sóda bikarbóna: Pomáha pri trávení aj proti bolesti hrdla!


Keď voda neodteká…

Na prvý pohľad môže kúpeľňa pôsobiť čisto, ale ak neodteká voda, ako má, problém je na svete. Vyskúšajte do odtoku vysypať približne 100 mg sódy bikarbóny a zalejte asi 200 ml octa. Nechajte pôsobiť 15 minút a potom opláchnite horúcou vodou. Z rovnakého množstva sódy a octu môžete vytvoriť výborný čistiaci prostriedok, do ktorého na chvíľu ponoríte sprchovú hlavicu. Namontujte ju naspäť na hadicu a prepláchnite horúcou vodou. Prietok vody by sa mal takisto zlepšiť.

Zatočte so špinou na kachličkách

Udržať lesk na kachličkách je problém nejednej gazdinky. Opäť by mala zabrať pasta zo sódy bikarbóny, tentokrát s vodou. Natrite príslušný obklad, nechajte pôsobiť 12-24 hodín, opláchnite a osušte.

Ako na špáry?

Žiadne štýlové a čisté obklady však nebudú na sto percent plniť svoju estetickú úlohu pokiaľ budú špáry medzi jednodtlivými kachličkami dôkladne vyčistené. Môžete robiť čo len chcete, do niektorých špár sa vám vo vlhkom prostredí z času na času dostane špina, plesne alebo baktérie. Na začiatok skúste pastu, ktorú ste použili aj na kachličky a starou zubnou kefkou naneste do príslušných špár. Ak by tento krok nezabral, urobte silnejšiu pastu na biele špáry – zmiešaním sódy bikarbóny a bielidla v pomere 3 ku 1.


Mohlo by vás zaujímať: Usadil sa vám v práčke zápach či dokonca pleseň? Takto s nimi zatočíte!


Roztok na vaňu

Ak vám ostáva na okraji vane nepekná spomienka na hladinu vody po kúpaní niektorého z členov rodiny, vyskúšajte nasledovný roztok. Do približne troch litrov teplej vody dajte 50 mg sódy bikarbóny, 100 ml octu, 150 ml čpavkovej vody. Nasaďte gumenné rukavice a pustite sa do čistenia. Nezabudnite však kúpeľnu dobre vyvetrať!

Sóda bikarbóna si poradí aj s pachmi

V prípade, že máte v kúpeľni nie práve najpríjemnejšie vône, nájdite peknú misku či tanierik a zmiešajte v nej sódu bikarbónu s farebnou soľou do kúpeľa. Miska nebude pôsobiť ako päsť na oko a pohltí neželané pachy. Pôsobiť by mala až tri mesiace!


Používate sódu bikarbónu pri čistení? Pomohla vám? Poraďte ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: enterijerstana.com, enterijerstana.com, Manfred
Odporúčame