Zhrubnuté lámavé nechty bez lesku? Zatočte s nechtovou mykózou ešte dnes

Nohy

freedigitalphotos.net

Dovolenková sezóna sa už pre drvivú väčšinu z nás nadobro skončila a všetko sa zas vrátilo do starých koľají. A možno nie až do tak starých, pretože vám pribudli nové starosti, ktoré ste si mohli pokojne doniesť z dovolenky alebo kúpaliska. Nechcený suvenír, zvaný nechtová mykóza, zostáva po lete mnohým. Patríte medzi nich? Poradíme vám, ako sa ho zbaviť.

Kožní lekári by o tomto probléme vedeli rozprávať. Podľa záznamov je totiž plesňou na nohách postihnutých až 30% dospelých ľudí a počas života sa s ňou stretne každý druhý z nás. Tento problém je veľmi rozšírený a čo je najhoršie, zbaviť sa ho nie je už vôbec prechádzka ružovou záhradou. Skôr by sa dal prirovnať k behu na dlhé trate.

Najprv koža…

Ochorenie, o ktorom je reč, odborne nazývané onychomykóza, sa prejavuje postupne. Spočiatku môžete cítiť iba jemné svrbenie a pálenie na koži v okolí prstov. Neskôr, ako toto ochorenie postupuje sa na koži vytvorí zápal, čo signalizuje začervenaná pokožka a malé ranky, ktoré môžu začať mokvať a ktoré tiež môžu pobolievať. Koža na päte a koncoch prstov môže zhrubnúť, odlupovať sa a môžu sa na nej vytvoriť aj pľuzgiere.


Mohlo by vás zaujímať: Ploché nohy potrápia aj v dospelosti: Ako postupovať, ak ich máte aj vy?


….potom nechty

Infekcia sa z kože šíri ďalej na nechty nôh a ak sa nezačne liečiť, tak sa prenesie aj na nechty rúk. Nechty začnú meniť farbu na žltú, prestanú sa lesknúť a neesteticky zhrubnú. Môžu sa tiež začať oddeľovať od nechtového lôžka, či deliť sa na viacero častí, čo je pre daného človeka nie len nepekné, ale aj bolestivé. Pozor aj na vašich rodinných príslušníkov, nechtové mykózy sú veľmi nákazlivé.

Čo spôsobuje nechtovú mykózu?

  • najčastejšie vláknité huby
  • v menšej miere kvasinky
  • v malej miere plesne

Mohlo by vás zaujímať: Čísla a fakty o ľudskom tele: O niektorých možno ani netušíte


Stačí jedna návšteva kúpaliska či sprchy vo fitnes centre

Mykotické problémy môžu začať na miestach, kde sa nad nimi väčšinou nezamýšľate. Pri užívaní si na kúpalisku, pri mori, v aquaparkoch, v sprchách, kde majú prístup viacerí ľudia (napr. vo fitnescentre), ale napríklad aj v saunách, či telocvičniach. Stačí jedna šupinka, odlúčená z kože chorého človeka, ktorá sa zachytí na mieste, s ktorým prídete do kontaktu a môžete sa mykózou nakaziť. Takéto šupinky sú plné choroboplodných zárodkov, ktoré dokážu aj vo vonkajšom prostredí dlhodobo prežiť.

Ako sa jej vyhnúť?

  • snažte sa obmedziť návštevy priestorov, kde sa chodí naboso
  • nikdy do nich nechoďte bosí, ale používajte pri pohybovaní sa po týchto priestoroch, ako aj v spoločných sprchách šľapky
  • v saune si nikdy nesadajte bez plachty a dbajte na to, aby tá strana plachty, ktorou sa dotýkate tela, neprišla od kontaktu s potenciálnymi nákazlivými plochami
  • dodržujte zvýšené hygienické opatrenia aj pri návšteve verejných toaliet, či iných priestorov, najmä tam, kde sa vyskytujú ľudia s vlhkými nohami
  • nepoužívajte cudzie uteráky a obuv
  • nohy si vždy dôkladne vysušte
  • predchádzajte poteniu nôh vhodnou obuvou
  • snažte sa obmedziť príjem cukru na minimum, cukor je totiž ich živnou pôdou

Všetko pre zdravé telo a dušu nájdete na www.vysetrenie.sk


Liečba nie je jednoduchá

Využiť môžete prírodné prostriedky, napríklad pitie jablčného octu so sódou bikarbónou (zmiešajte 2 lyžice jablčného octu a ¼ lyžičky sódy bikarbóny s 2 dcl vody, nechajte vyšumieť a pite každý deň dvakrát), pretože mykóza môže súvisieť aj s narušeným vnútorným prostredím. Pomôže akákoľvek forma očisty organizmu. Nechty si môžete potierať jódovou tinktúrou, alebo si ich dlhodobo máčať v octe zmiešanom s vodou v pomere 1:1, po dobu 30 minút každý deň. Pomôcť však môžu aj prípravky z lekárne, tam už ale počítajte s vyššou investíciou. Napríklad rôzne spreje, mastičky, laky na nechty v rozličných cenových reláciách, od cca 4 až do 20,- Eur za kus.

Nenakazte blízkych

Dbajte na zvýšené dezinfekčné opatrenia najmä v sprche. Ak máte možnosť, používajte len vy vlastnú sprchu a umývadlo, kde sa nebude umývať nikto okrem vás a pravidelne ju čistite kvalitnými dezinfekčnými prostriedkami. Väčšina z nás však takúto možnosť nemá a preto by ste sa mali sprchovať v šľapkách, resp. tak, aby ste neprišli do kontaktu s plochou, z ktorej by sa mohli nakaziť vaši blízki. Používajte dezinfekčné mydlo. V dome, či byte by ste taktiež nemali chodiť bosý, ale v papučiach, alebo aspoň ponožkách. Vaša bielizeň by sa mala prať oddelene od bielizne ostatných členov rodiny (min. na 60°C) a pre istotu by ste mali pohodlné priedušné ponožky používať aj na spanie (ak nemáte samostatné lôžko, ale spíte s partnerom). Používajte špeciálne ponožky napustené striebrom či aloe vera, ktoré zastavujú rast plesní, húb a mykóz.


Máte skúsenosti s nechtovou mykózou? Napíšte ich ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: freedigitalphotos.net, freedigitalphotos.net, Nela
Odporúčame