Kvasená kapusta je extra zdravá, ale nie z obchodu: Spravte si doma vlastnú!

dni telá

sita

Kvasená kapusta v našich zemepisných šírkach patrí medzi potraviny s pomerne bohatou históriou a svojich fanúšikov má aj dnes. Nečudo – vďaka obsahu vitamínov a minerálov a probiotickým baktériám patrí medzi top jedlá. Jediným problémom je, že tá, ktorú kúpite v obchode často nemá ani polovicu zo všetkých prospešných látok, ktoré by mala mať.

Častopis D test dokonca zistil, že tri testované vzorky nemali žiadny vitamín C, ktorý je jednou z najsilnejších predností kvasenej kapusty. Dosť biedne dopadli masovo vyrábané kapusty aj v oblasti probiotických baktérií. Ak si chcete napriek tomu užívať silu kvasenej kapusty naplno, máme pre vás riešenie – spravte si vlastnú! Nemusíte si robiť celé sudy a zvládnete to aj v kuchynke v paneláku!

Je plná vitamínov

Pre tých, ktorí nedbajú až tak o zdravie, ale potrpia si na dobrú stravu, je kysá kapusta ideálnym šalátom k jesennej husacine, zabíjačkovým pochúťkam, ale radi si pochutia ja na kapustnici či segedíne. Kvasená kapusta však obsahuje niekoľko pre telo veľmi potrebných látok – vitamíny C, K vitamíny skupiny B, ďalej spomínané laktobacily, ale aj draslík či horčík. Vďaka tomuto mixu zvyšuje obranyschopnosť organizmu, čo je v jeseni aj počas zimy veľmi dôležité. Niet divu, že si pred objavením nových kontinentov (a s nimi citrónov) brávali námorníci na dlhé cesty celé sudy, aby sa vyhli skorbutu pre nedostatočný príjem vitamínu C.


Mohlo by vás zaujať: Dobroty z kvasenej kapusty: Pochuťte si a doplňte vitamíny aj v zime!


Skúsite malý detox?

Kvasená kapusta pôsobí vďaka obsahu laktobacilov aj proti kvasinkovým infekciám a má aj detoxikačné účinky. Niektorí ľudia dokonca zvyknú pár dní držať kúru, pri ktorej jedia iba kyslú kapustu. Dôležité je piť aj šťavu, v ktorej sa tiež nachádzajú prospešné látky. Tak ako v prípade väčšiny ovocia a zeleniny, aj tu platí, že najzdravšia je v surovom stave.

Na kvalite naozaj záleží

To najdôležitejšie je však samotná kyslá kapusta. Ak nemáte dôveryhodný zdroj, spravte si ju sami. Len tak máte istotu, že v nej sú tie správne ingrediencie a nič naviac – a najmä ani o žiadne vitamíny a iné prospešené látky menej.

Ako na to?

Kapusty očistíme od nepekných listov a odrežeme prečnievajúci hlúb. Potom kapustu rozrežeme tak, aby hlúb nezostal v celku. Potom kapustu strúhame na prúžky hrubé cca 2-3 milimetre. Narezanú kapustu plníme do špeciálnej kameninovej nádoby, súdka alebo inej vhodnej nádoby. V prípade menšieho množstva môžeme použiť aj detskú vaničku alebo lavór.

Jednotlivé vrstvy kapusty presoľujeme. Na 10 kg porezanej kapusty pridáme 150 až 200 gramov soli a jednu až dve polievkové lyžice rasce. Pridať môžeme aj čierne korenie, nakrájanú cibuľu, jablká, alebo mrkvu či iné prísady.

Presolené vrstvy kapusty s ostatnými prísadami utlačíme dreveným tĺčikom alebo udlávime nohami v gumenej obuvi. Tak sa z postrúhanej kapusty uvoľní šťava a vytlačí sa vzduch, čo je nevyhnutné pre ideálne mliečne kvasenie. Necháme aspoň tri hodiny uležať.

Potom kapustu preložíme do menších nádob a natlačíme napríklad do 7 dcl alebo väčších pohárov, zalejeme šťavou (dôležité je, aby kapusta bola zaliata, inak začne kaziť) a zaviečkujeme. Poháre naukladáme do nádoby, napríklad na plech na pečenie. Necháme asi 3-4 týždne kvasiť. Viečka sa najprv vydujú, môže vytiecť trocha šťavy, ale keď opäť klesnú, môžeme konzumovať, alebo odniesť na tmavé a chladné miesto.


Ako si kvasenú kapustu pripravujete vy? Máte nejaké zlepšováky alebo tipy? Poraďte aj ostatným čitateľom v diskusii alebo sa ich na ne spýtajte v nových fórach pre ľudí plných elánu.

Zdroj: sita, sita, Viera
Odporúčame