Bolesti kĺbov vždy neznamenajú reumu: Poznáte dnu – dedičné ochorenie majetných?

Noha

freedigitalphotos.net

Bolievajú vás kosti, kĺby, ale najmä palce na nohách? S vysokou pravdepodobnosťou si svoje problémy pletiete s reumou. Môže však za ne choroba zvaná dna. Prekvapivo ide o verejne menej známu chorobu, paradoxne však jednu z najstarších, aké ľudstvo pozná. V minulosti sa označovala ako choroba panovníkov. Ako je to s ňou dnes a čo pomáha pri jej liečbe?

Kráľovská diagnóza

V minulosti bola táto choroba považovaná za chorobu kráľov, labužníkov a bohatých ľudí. Opísal ju už známy staroveký lekár Hippokrates. Trpeli na ňu predovšetkým ľudia z vyšších kruhov, ktorí nemali o nič núdzu a mohli sa do sýtosti najesť a napiť. Dnes už ale vieme, že dna (arthritisurica) je podobne ako cukrovka z vysokej miery dedičná a postihuje aj osoby, ktoré sa stravujú a žijú striedmo. Svoje o nej vedeli napríklad aj takí velikáni našej histórie ako Luther, Goethe, Rubens, Kant, Michelangelo, či Newton. V minulosti sa jej hovorilo aj pakostica, či podagra.

Ako vzniká a prečo ňou trpíte?

Dna je choroba, ktorá vzniká vtedy, keď nastane nerovnováha medzi vytváraním sa a vylučovaním kyseliny močovej a jej solí z tela. Tie sa následne začnú ukladať a hromadiť v tele v podobe kryštálikov, ktoré sa usadzujú v rôznych tkanivách tela, najčastejšie v kĺboch, ale napríklad aj v moči, z čoho vznikajú močovo-urátové kamene. Ukladanie sa kyseliny močovej v tele vedie ku prejavom, ktoré charakterizujú kĺbové, ale častokrát aj mimokĺbové bolesti (najčastejšie postihuje malé kĺby nôh a rúk). Veľmi často sa prejavuje najmä bolesťou palcov na nohách.


Tiež by vás mohlo zaujať: Trápia vás boľavé kĺby? Vyskúšajte osvedčené recepty z prírodnej lekárne!


Môže za ňu dedičnosť aj porucha obličiek

Dôvodom jej vzniku nie je len nadmerný príjem potravy a to, že sa kyselina nestíha z tela vylučovať. Úlohu hrá aj dedičný faktor, ktorý zohráva veľkú úlohu pri poruchách látkovej výmeny, napríklad aj pri obezite, či cukrovke. Takisto môže byť príčinou aj narušená funkcia obličiek, kvôli ktorým sa kyselina z tela nemôže vylučovať v dostatočnej miere. Okrem týchto faktorov ju však môže spôsobovať aj nadmerné holdovanie alkoholu, ako aj niektoré lieky, najmä diuretiká. Jej vzniku prispieva aj sedavé zamestnanie a spôsob života, jednostranné pracovné zaťaženie či veľká psychická záťaž.

Choroba stredného veku

V posledných rokoch pribúda pacientov trpiacich týmto ochorením. Dna je najčastejšie diagnostikovaná u ľudí po štyridsiatke, aj preto sa prezýva ako choroba stredného veku. Táto choroba je tiež charakteristická pre určité oblasti, najmä tie, kde sa ľudia častejšie prejedajú mastným mäsom. Štatistiky tiež ukazujú, že vo väčšej miere na ňu trpia muži, čo sa dá odôvodniť ich väčším apetítom a chuťou ku konzumácii mastných jedál.

Ako sa choroba prejavuje?

  • silné bolesti kĺbov
  • ich začervenanie
  • opuchy
  • zhoršená ohybnosť kĺbov

Všetko pre zdravé telo a dušu nájdete na www.vysetrenie.sk


Pre vyliečenie je nutná diéta

Keďže ide o ochorenie, ktoré je zapríčinené zlou látkovou výmenou, je potrebné dodržiavať určité obmedzenia aj pri stravovaní. Ak chcete, aby sa vaše bolesti zmiernili na minimum, mali by ste:

  • zlepšiť pitný režim – pitie tekutín napomáha vylučovaniu kyseliny močovej, preto je potrebné začať piť viac tekutín, najmä čistej vody, vhodný je aj prasličkový čaj
  • obmedziť alkohol a kávu – bránia vylučovaniu kyseliny močovej z tela
  • zvýšiť príjem zeleniny a ovocia, najmä šalátov
  • na maximum obmedziť  – tmavé a tučné mäso a všetky produkty z neho (vývary, omáčky), vnútornosti, kožu, strukoviny, špenát, karfiol, droždie, tučné druhy rýb a rybacie konzervy, ale aj rafinovaný cukor, solené a pikantné syry či hríby
  • pochutiť si môžete na týchto jedlách – morčacom, králičom, či slepačom mäse, krevetách, netučných rybách, mliečnych výrobkoch, vajciach, chlebe, zelených jablkách, mede, džemoch, sušenom ovocí, mrkve, zemiakoch, kapuste, uhorkách, rastlinnom masle, ale aj na všetkých druhoch čajov.

Máte skúsenosti so spomínanou chorobou? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom .

Zdroj: freedigitalphotos.net, freedigitalphotos.net, Nela
Odporúčame