Voňavé klinčeky sú viac ako korenie: Zbavia vás bolesti zubov a zničia baktérie

Klinčeky

wikipedia.org

V našich končinách sú známe najmä z vareného vínka či punču, no mnohí ich pridávajú aj do ovocných kompótov. Pomaly teda prichádza ich čas. Reč je o klinčekoch. Voňavých, aromatických, ale aj liečivých. Vedeli ste, že klinčeky pôsobia napríklad proti baktériám a dokážu si skvelo poradiť napríklad aj s bolesťami zubov?

Odkiaľ vlastne pochádzajú?

Klinčeky sú produktom stromu zvaného klinčekovec voňavý. Ten rastie najmä v Brazílii, v Afrike, na preslávenom Madagaskare, ale napríklad aj v nám ešte nie veľmi známom tropickom raji zvanom Zanzibar. V poslednom menovanom si z jeho pestovania urobili navyše aj celkom výnosný biznis – ako turisti sa totiž môžete ísť pozrieť na jeho pestovanie na plantážach v rámci plateného výletu.

Rastú na 20 metrových stromoch

Stromy, na ktorých klinčeky rastú, sú veľmi vysoké, niekedy môžu dosiahnuť až dve desiatky metrov a preto nie je ich zber nič jednoduché. Klinčeky sú vlastne usušené, neroztvorené púčiky kvetov tohto stromu, ktoré sa zbierajú ešte pred tým, ako sa roztvoria. Pomenovanie získali podľa svojho vzhľadu, ktoré hodnoverne pripomína klasický klinec.


Tiež by vás mohlo zaujať: Zákerné mykózy a plesne: Týmito potravinami sa ich môžete zbaviť


Odborníkmi schválené antiseptikum

Klinčeky boli ako liečivo využívané už mnohými generáciami našich predkov, ktorí poznali ich moc. Čínska medicína ich považuje za koreninu, vďaka ktorej sa zvyšuje tok energie a zrýchľuje sa metabolizmus. Uznávajú ich však aj západní lekári a vysoko rešpektovaná Nemecká komisia schválila ich použitie ako antiseptika a zároveň anestetika. Hlavným dôvodom, vďaka ktorému klinčeky fungujú, sú silice, ktoré sa v nich skrývajú.


SÚŤAŽ: Poraďťe sa s čitateľmi a vyhrajte zájazd do kúpeľov či dobrú knihu


Zbavte sa bolestí zubov

Pozitívne účinky a schopnosti klinčekov sú odskúšané najmä v oblasti problémov v ústnej dutine. Využíva sa najmä v domácej medicíne na liečbu bolestí zubov. Na tento neduh si môžete pripraviť:

  • tinktúru – stačí namočiť 10 klinčekov do 1 dcl alpy alebo liehu, nechať dva týždne lúhovať a aplikovať na boľavé zuby
  • ak nemáte pripravenú tinktúru a potrebujete rýchlo uľaviť od bolesti, stačí požuť jeden klinček (alebo ho vopred rozdrviť) a pridržať ho na boľavom mieste. Má výborné dezinfekčné účinky a pôsobí proti bolesti zubov ako anestetikum

Čo všetko klinčeky obsahujú?

  • rastlinné steroly
  • minerály: vápnik, draslík, mangán
  • vlákninu
  • eugenol – udržiava klinčeky dlho čerstvé

Tiež by vás mohlo zaujať: Vanilka, škorica, klinčeky: Ako nám prospievajú vianočné koreniny?


Pomôže aj pri rakovine kože

V nedávnej štúdii sa vedci zaoberali výskumom účinkov klinčekov v otázkach prevencie pred rakovinou. Zaoberali sa konkrétne zákernou rakovinou kože, ktorá je aj v súčasnosti ešte pomerne ťažko liečiteľná. Použili vodný roztok z klinčekov a zistili, že ich pokus bol úspešný a roztok z klinčekov mal skutočne protirakovinové účinky. Príroda nám tak opäť raz ukázala, že aj na tak zákerné choroby, akými je napríklad aj rakovina, treba hľadať odpovede v prírode.

Čo s klinčekmi?

  • inhalovanie klinčekov – pôsobí priaznivo na dýchacie cesty
  • zbavte sa vrások – povarte 5 klinčekov v 1 dcl vody asi 5 minút, nechajte vychladnúť a potierajte na vrásky
  • pôsobí ako konzervant– pridáva sa do ovocných kompótov, najmä jablkových a hruškových

Na čo všetko využívate klinčeky vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom .

Zdroj: wikipedia.org, wikipedia.org, Oliver
Odporúčame