Pravda o bravčovej masti: Je výborná na dlhé vyprážanie aj zdravotné neduhy

Bravčová masť

wikipedia.org

Napriek tomu, že o tukoch sa píše predovšetkým v negatívnych súvislostiach, sme v našich domácnostiach zvyknutí využívať maslo, oleje i margaríny. Či už je favoritom slnečnicový, olivový alebo repkový, olej sa stal nevyhnutnou súčasťou slovenského varenia. Nový trend však ukazuje, že ho gazdinky začínajú nahrádzať pravou ľudovou klasikou. Bravčová masť kedysi patrila k základnej výbave a dnes sa opäť dostáva do popredia.

Doba sa zmenila, namiesto dlhých hodín ťažkej fyzickej práce sme si zvykli na nekonečné sedenie v kanceláriách a za počítačmi. Modernému človeku chýba pohyb a keďže tuky obsahujú dvakrát viac kalórií ako cukry a sacharidy, stali sa pre nás akýmsi strašiakom. No zabúdame, že sú mimoriadne dôležité pre správne fungovanie ľudského organizmu. Sú zdrojom energie stavebných látok pre bunky a ďalších metabolitov, ktoré sa spolu s nimi vstrebávajú trávením. Práve z týchto dôvodov zvyčajne siahame po olivovom oleji, ale ani ten sa nedá použiť na všetko.


SÚŤAŽ: Poraďťe sa s čitateľmi a vyhrajte zájazd do kúpeľov či dobrú knihu


Na vysmážanie to pravé

Ak plánujete vysmážať, nebojte sa siahnuť po bravčovej masti. Jej hlavnou zložkou je kyselina olejová, vďaka ktorej má vyšší bod prehriatia bez zmeny kvality, a teda sa neprepáli tak rýchlo ako rastlinné oleje. Prekonať ju v tomto ohľade môže len olej zo špeciálne vyšľachtenej slnečnice, ktorý znesie aj vyššiu teplotu, ale ťažko ho zoženiete a rafinovaný olivový olej je nevýhodný svojou cenou. Nesporným pozitívom taktiež je, že masť sa dá skladovať pomerne dlho bez pridania zbytočných chemických látok. Okrem toho dodá vašim rezňom chutný podtón, čo vám dosvedčí nejedna gazdinka.

Bravčová masť i pre alergikov

Bravčovú masť si nevedia vynachváliť ani alergici. Mnoho ľudí trpiacich neznášanlivosťou laktózy si vďaka nej môže znova dopriať dlho odopierané vianočné pečivo i iné dobroty. Práve táto ingrediencia je totiž efektívnou náhradou masla v receptoch, ktoré by sa bez neho nezaobišli, dokonca do takej miery, že nespoznáte rozdiel.


Tiež by vás mohlo zaujať: Pravda o solení a vyprážaní: Skoncujte s najväčšími mýtmi vo vašej kuchyni


Vytopte si ju vlastnoručne

Ak nedôverujete bravčovej masti z obchodu, môžete si ju urobiť aj doma. Stačia vám dve kilá surovej bravčovej slaniny (nemusí v nej byť žiadne mäso) a trocha trpezlivosti. Slaninu opláchneme, osušíme (napríklad kuchynskými utierkami) a nakrájame na malé kocky (približne 2 x 2 centimetre). Vložíme ju do väčšieho hrnca a necháme ju pomaly sa roztápať. Plameň musí byť mierny. Veľký pozor si musíme dať na prepaľovanie, lebo masť môže zhnednúť a dokonca obsahovať zdraviu škodlivé látky. Občas dôkladne premiešame, aby sa slaninka neprichytila na dno. Masť zlievame, keď prestane peniť. Trochu jej však v hrnci necháme, na dosmaženie oškvarkov (ak je v nich mäso, vyberáme ich ešte pred zlievaním). Takto vytopenú masť skladujeme v kameninovej nádobe. Ak nie je k dispozícii, môžeme použiť aj sklenenú, ale musíme ju uložiť v tme. Masť bude mať krásnu slonovinovú farbu, keď do nej pridáme trochu mlieka.

Vylieči aj neduhy

Naše staré mamy nemali ľahký prístup k lekárovi ani antibiotikám, a preto sa naučili využívať pozitívne vlastnosti vecí, ktoré ich obklopovali. Bravčová masť sa osvedčila vo viacerých prípadoch. Trápia vás choroby dýchacích ciest, boľavé nohy či kašeľ? Skúste si postihnuté miesto potrieť bravčovou masťou, zakryte ho gázou, previažte plachtou a držte v teple. Úľava sa dostaví, čo nevidieť. Ak samostatná sila masti nestačí, nebojte sa ju zmiešať s alkoholom alebo octom.


Tiež by vás mohlo zaujať: Bravčová masť či mäso bez škodlivého cholesterolu: Podľahnete mangalici aj vy?


Niektorí ju dokonca odporúčajú aj bábätkám. Vyriešiť by mala koliku i zaparený zadoček. Mamičkám, ktoré koja, so zapálenými bradavkami pomôže kombinácia masti a mrkvovej šťavy alebo roztlčeného kapustného listu. Nesmiete však zabúdať, že na takéto účely môžete využiť len vlastnoručne vytopenú masť, nie tú z obchodu.

Používate pri varení kúpnu alebo domácu bravčovú masť? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom .

Zdroj: wikipedia.org, wikipedia.org/Peter G Werner, Ľudmila
Odporúčame