Vyhnite sa nebezpečným zlomeninám: Chráňte sa pred osteoporózou, kým je čas

Žena

freedigitalphotos.net

Ženy po menopauze často trpia osteoporózou – a mnohé o tom ani nevedia. Zistia to až vtedy, keď im choroba začne zapríčiňovať rôzne problémy, či dokonca až pri zlomenine. Ak sa chcete vyhnúť takýmto neblahým následkom, nepodceňujete prevenciu a zistite, ako sa proti osteoporóze brániť.

O čo vlastne ide?

Osteoporóza je metabolické ochorenie kostí, pri ktorom sa znižuje obsah kostnej hmoty a narúša sa stavba kostí, čím vzniká vysoké riziko zlomenín. Pri nedostatočnej liečbe môže byť toto ochorenie smrteľné. Na následky zlomeniny krčka stehennej kosti zomrie viac žien, ako na rakovinu vaječníkov, maternice a krčka maternice dohromady.

Lieči sa len 18 percent postihnutých

Osteoporóza postihuje najmä ženy po menopauze a podľa odhadov ňou celosvetovo trpí až 200 miliónov žien. Na Slovensku žije asi 240-tisíc ľudí s osteoporózou, no len približne 30 percent z nich je diagnostikovaných a iba 18 percent sa adekvátne lieči.


Mohlo by vás zaujímať: Chcete si zachovať zdravé kosti do vysokého veku? Poradíme vám, ako na to


Zlomenina pri čupnutí

Najčastejším príznakom a zároveň najzávažnejšou komplikáciou osteoporózy sú zlomeniny kostí, ktoré najčastejšie postihujú krčok stehennej kosti, stavce chrbtice a drobné kosti zápästia. Osteoporotické zlomeniny môžu vznikať už pri malej záťaži a tlaku, napríklad pri sedení, prudšom zakašľaní, čupnutí, zdvíhaní predmetov, či dokonca objímaní. 

Liečba a prevencia

Osteoporóza sa diagnostikuje pomocou testu minerálnej hustoty kostí. Ide o jednoduché a bezbolestné vyšetrenie, ktoré trvá len pár minút. BMD test, ktorý sa nazýva tiež denzitometrický scan (DEXA), sa môže realizovať prostredníctvom ultrazvuku, ako aj pomocou röntgenového snímania (ak je osteoporóza v pokročilom štádiu). Práve Svetový deň osteoporózy 20. októbra je vhodnou príležitosťou ísť do jednej z ambulancií a nechať si test urobiť.

Na liečbu osteoporózy už v súčasnosti existuje množstvo účinných liekov a všetky sú dostupné aj na Slovensku. Cieľom liečby je najmä zabrániť vzniku zlomenín, ako aj zachovať množstvo a kvalitu kostnej hmoty. Rovnako ako vývoj osteoporózy, aj jej liečba je dlhodobý proces – trvá minimálne tri roky. Dnes sa lieči osteoporóza vo všeobecnosti päť rokov, po ktorých nasleduje prehodnotenie rizikového profilu pacienta.


Všetko pre zdravé telo a dušu nájdete na www.vysetrenie.sk


Doprajte kostiam, čo potrebujú

Súčasťou účinnej liečby osteoporózy by vždy mala byť aj správna životospráva, najmä:

  • pravidelné cvičenie
  • vhodné stravovanie
  • príjem vápnika (najviac ho nájdete v syroch parmezán, ementál, eidam, niva, rokfort ďalej v bryndzi, mandliach, jogurte, mlieku, fazuli, brokolici, vlašských orechoch)
  • príjem vitamínu D (pobyt na slnku, jedenie rýb či vajec)

Máte skúsenosti s osteoporózou? Napíšte ich ostatným čitateľom do diskusie.

Zdroj: freedigitalphotos.net, freedigitalphotos.net, Zora, SITA
Odporúčame