Trápi vás mravčanie a tŕpnutie prstov? Rozhýbte si ich týmito cvikmi hneď teraz

Ruka

freedigitalphotos.net

Budíte sa v noci na tŕpnutie a „mravčenie“ v prstoch a máte problém udržať v ruke predmety? Možno za to nemôže vaša nešikovnosť či neobratnosť. Nepodceňujte starostlivosť o prsty a dajte si preťať karpálny tunel skôr, ako bude neskoro.

Budíte sa v noci na tŕpnutie a „mravčenie“ v prstoch a máte problém udržať v ruke predmety? Možno za to nemôže vaša nešikovnosť či neobratnosť. Nepodceňujte starostlivosť o prsty a dajte si preťať karpálny tunel skôr, ako bude neskoro.

Čo je to karpálny tunel?

Ak ste o syndróme karpálneho tunela ešte nepočuli, majte sa na pozore. Ide totiž o najčastejšie ochorenie ruky a postihuje najmä manuálne pracujúcich ľudí, ktorí preťažujú ruku istou opakovanou činnosťou.

Ide o úzky anatomický priechod, ktorý sa nachádza na vnútornej strane zápästia a je tvorený zápästnými kostičkami a väzivom. Týmto tunelom prechádzajú šľachy ohýbačov prstov a stredný nerv, ktorý zabezpečuje citlivosť a jemnú motoriku vašich prstov. V prípade, ak vám v tejto oblasti opuchne tkanivo, vyvolá sa tlak na stredný nerv, čím vznikne syndróm karpálneho tunela. Typickými príznakmi je postupne sa rozvíjajúca bolesť ruky, mravčenie v prstoch, stuhnutie ruky, obmedzená pohyblivosť prstov, ale aj bolestivé zápästie, predlaktie či rameno.

Choroba z povolania

Hoci sa o karpálnom tuneli hovorí v súvislosti s modernou dobou a počítačmi, dobre ho poznali už naši predkovia. Častejšie sa pritom vyskytuje u žien ako u mužov a spôsobovať ho môžu aj isté domáce práce, napríklad žehlenie a pranie. Na brnenie prstov sa sťažujú sekretárky, pisári a robotníci, ktorí pracujú so zbíjačkou, ale aj profesionálni hudobníci ako hráči na klavíri či bicích nástrojoch. Objaviť sa môže tiež u tehotných žien v dôsledku zadržiavania tekutín a opuchu mäkkých tkanív.

Myšia choroba a práca s počítačom

Syndróm karpálneho tunela sa zaraďuje medzi poškodenia z opakovaného preťaženia a nie nadarmo sa o ňom hovorí ako o myšej chorobe. Rizikovou skupinou sú ľudia, ktorí pracujú v kanceláriách s počítačovou klávesnicou a myšou a ich ruka je v neprirodzenej polohe osem hodín denne. Výška klávesov a poloha myši by mali byť prispôsobené človeku tak, aby si mohol voľne položiť ruky na pracovnú plochu stola, keďže neprirodzené vytočenie zápästia vedie k deformácii šliach.


Tiež by vás mohlo zaujať: Nepríjemné tŕpnutie rúk: Zbavte sa ho účinne!


Aby ste sa tomuto ochoreniu vyhli veľkým oblúkom, nezabúdajte každú hodinu na 5 až 10 minútovú prestávku a ohýbanie a masírovanie prstov, ktoré zabezpečia uvoľnenie tlaku a ich prekrvenie. Vhodným pomocníkom a prevenciou sú podložky pod zápästia a keďže pri práci s počítačom dáme zabrať aj našej chrbtici, dôležité sú tiež zásady správneho sedenia s chodidlami na dlážke a vankúšom pod krížami.

Ako postupovať pri liečbe?

Ak bolesť v zápästí neustupuje, mali by ste čo najskôr vyhľadať odbornú pomoc. Závažnosť postihnutia sa zisťuje vyšetrením nervov a lekár vám môže predpísať silnejšie protizápalové analgetiká alebo lieky na uvoľnenie svalov. Často však dochádza len k zmierneniu bolesti, preto sa odporúča operatívna liečba preťatím väzu, ktorý nerv utláča. Spoľahlivým riešením je aj imobilizácia končatiny a aplikácia vitamínu B6, iní si nevedia vynachváliť fyzikálnu terapiu založenú na ultrazvukových vlnách, tepelných prúdoch alebo aj hydroterapiu.


Všetko pre zdravé telo a dušu nájdete na www.vysetrenie.sk


Týchto 6 cvikov vyskúšajte pri počítači

  1. Otvorte ruky, napnite prsty a pokrčte ich v malých kĺboch. Stlačte ruky v päsť. Opakujte aspoň 5 krát.
  2. Zovrite päsť a krúžte zápästím 10 sekúnd.
  3. Predpažte sa, prekrížte si prsty, otočte ich dlaňou od seba a ťahajte celé horné končatiny dopredu a potom k stropu. Prepleťte si prsty za chrbtom a ťahajte horné končatiny za seba. V každej polohe vydržte 5 sekúnd.
  4. Zohnite pažu, dajte si ju za hlavu, lakeť si chyťte druhou rukou a jemne tlačte smerom dolu.
  5. Uvoľnite si ruky a traste dlaňami obidvoch rúk.
  6. Spojte si dlane pred hrudníkom a pomaly nimi otáčajte zo strany na stranu, aby ste cítili mierny ťah.

Mali ste alebo máte problémy s karpálnym tunelom? Napíšte ostatným čitateľom svoje skúsenosti v diskusii pod článkom .

Zdroj: freedigitalphotos.net, freedigitalphotos.net, Viera
Odporúčame