Horí „oheň“ aj na vašej koži? Ideálny čas na jeho odstránenie je práve teraz

návšteva lekára

profimedia.sk

Červenofialový fliačik, nachádzajúci sa väčšinou na zátylku, trápi veľké množstvo ľudí. Pokiaľ sa však Flammeus naevus, ako sa odborne nazýva, nachádza na inej časti tela a nedá sa zakryť oblečením, pôsobí dosť odpudzujúco a jeho nositeľovi spôsobuje nemalé komplexy. Aj tento nepríjemný kožný problém sa však dá odstrániť. Ako, to vám poradí odborníčka na slovo vzatá, dermatovenerologička MUDr. Mária Petrášová zo súkromnej kliniky estetickej a laserovej medicíny v Žiline.

Vznikne počas vývoja v brušku

Flammeus naevus je zhluk ciev, ktorý sa na pohľad oku javí ako škvrna, ktorá môže mať rôzne odtiene – od bledo ružovej až po vínovočervenú, či červenofialovú. Tento fliačik tiež mení farbu podľa teploty vonkajšieho prostredia. „Ľudovo je Flammeus naevus nazývaný oheň. Nie je to benígny cievny nádor, ale skôr malformácia ciev, ktorá je prítomná už pri narodení a ďalej s postihnutým človekom rastie. Nejaví známky regresie počas života na rozdiel od cievnych nádorov – hemangiómov. Na slnku stmavne, pretože koža, ktorá je nad ním, môže spigmentovať a spolu sa to javí ako tmavšie. Podobná situácia nastáva aj v teple, pretože sa cievky rozťahujú a samotný névus sa javí viac červený,“ vysvetľuje uznávaná odborníčka na tieto problémy, MUDr. Mária Petrášová zo žilinskej dermatologickej kliniky Dermapoint (www.dermapoint.sk).

Čas nepomôže

S „ohňom“ sa už narodíme a aj keď si možno mnohí myslia, že časom zmizne, nie je to tak. Tieto slová potvrdzuje aj MUDr. Petrášová:Nie, nezmizne, ani sa nezmenší. Väčšinou sa nachádza vzadu na krku, ale môže sa vyskytovať kdekoľvek na tele.“ Flammeus sa vytvorí počas vývoja v maternici a rast človeka naň nemá vplyv. Oheň rastie spoločne s človekom a sám od seba nikdy nevymizne. Dobrá správa však je, že sa nemôže vytvoriť počas života, deje sa tak len počas embryonálneho vývoja. Ak teda nemáte oheň od narodenia, môžete si vydýchnuť.


Mohlo by vás zaujať: Trápia vás výrastky či bradavice? Takto ich môžete odstrániť!


Dva spôsoby odstránenia

„Dá sa pomerne dobre odstrániť cievnym laserom alebo intenzívnym pulzným svetlom – fototermolýzou. Na tvári preferujeme odstránenie pomocou intenzívneho pulzného svetla, na tele preferujeme cievny laser,“ vysvetľuje dermatologička a dodáva: „Zákrok je potrebné opakovať. Pri liečbe intenzívnym pulzným svetlom je to priemerne 4 až 5 krát, pri cievnom lasery menej. Cena sa odvíja od počtu vystrelených impulzov, na našej klinike sa pohybuje v rozmedzí od 60,- do 200,- Eur.“

Na odstránenie je vhodné zimné obdobie

Zákrok na odstránenie ohňa sa vykonáva v zimných mesiacoch. MUDr. Petrášová vysvetľuje prečo: „Je to skôr preto, že ošetrená oblasť sa v zimných mesiacoch lepšie hojí a dá sa lepšie zakryť šatstvom, šálom, čiapkou, či napríklad okuliarmi. Zákrok sa robí väčšinou v 3 až 4 týždňových intervaloch (najskôr), ale môže sa pokojne urobiť iba jedno ošetrenie – zlepšenie po prvom ošetrení býva až o 50% a druhé ošetrenie urobíme, kedy si pacient vyberie, pokojne aj za rok.“ Ak teda váhate, či do toho ísť, alebo nie, aj toto je jedna z možností. Vyskúšajte jeden zákrok a sami uvidíte.


Mohlo by vás zaujať: Ako na kurie oká? Pomoc ponúka lekáreň aj matka príroda


Úplne zmizne len zriedka

Po zákroku, najmä laserom, môžu vzniknúť modrinky. Tie sa však podľa lekárky vstrebú do 10 dní. „Samotné skoagulované cievky sa odstránia z kože pomocou imunitného systému tak do 2 týždňov. Ak vznikne po zákroku chrasta, je to spôsobené skôr popálením a je to vedľajší nežiadúci účinok liečby. Opuch ošetrovanej oblasti je častý,“ hovorí MUDr. Petrášová na margo hojenia ošetrovanej oblasti po vykonaní daného kožného ošetrenia a dodáva: Vždy sa odstráni tak na 80 – 90%, úplné 100% vyblednutie ohňa sa dosiahne zriedka.“

Opaľovaniu sa vyhnite aspoň mesiac

Takpovediac jediným obmedzením po vykonaní zákroku je pobyt na slnku, alebo v soláriu. Aspoň mesiac by ste sa mali pôsobeniu žiarenia na ošetrovanú kožu vyhnúť. „Po zákroku neodporúčame pacientom pobyt na slnku, lebo „polaserovaná“ koža je citlivá, opuchnutá. Najskôr až tak po mesiaci aj to s UV faktorom. Koža po odstránení naevusa sa neskôr opáli nad névom, ale nie tak pekne rovnomerne ako zdravá koža,“ vysvetľuje špecialistka na dermatológiu MUDr. Mária Petrášová zo žilinského Dermapointu.


Všetko pre zdravé telo a dušu nájdete na www.vysetrenie.sk


Kto nemôže podstúpiť laserové ošetrenie?

Laser, či intenzívne pulzné svetlo, môžu podstúpiť prakticky všetci. Existujú iba dočasné kontraindikácie. „Vyrážky na koži, herpes simplex, iné kožné ochorenie, gravidita a podobne. Vhodný vek na odstránenie je čím skôr, aj úplne maličké deti, pretože lepšie znášajú nepríjemné pocity pri ošetrovaní – pálenie, záblesk. Maličké deti sa nemusia ani uspávať, keď sú väčšie znášajú bolesť horšie. Dospelý človek to vydrží ľahko,“ upresňuje MUDr. Mária Petrášová.

Odstránenie je trvalé

Niektorých môže od ošetrenia odrádzať obava, že sa „oheň“ znova vytvorí. To ale nie je možné, čo potvrdzuje aj špecialistka: „Odstránenie je trvalé, na tom istom mieste už flammeus nevznikne. Keďže vzniká iba počas embryonálneho vývoja, tak ani inde na tele už nevznikne. Môže sa stať, že je tak málo viditeľný pri narodení, že si ho matka všimne až neskôr, alebo je niekedy skrytý vzadu v okcipitálnej oblasti vo vlasatej časti hlavy.“ Preto sa niekedy môže zdať, že vznikol počas života, no v skutočnosti to tak nie je.


Máte vlastné skúsenosti s Flammeus naevus? Napíšte ich ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: profimedia.sk, profimedia.sk, Nela
Odporúčame