Zima je v plnom prúde: Ako si vybrať nové lyže a správne sa o ne starať?

Lyže

publicdomainpictures.net

Čas obuť si lyžiarky a vybrať sa na zjazdovku je konečne tu. Ak vaše lyže už dosluhujú a rozmýšľate nad kúpou nových, máme pre vás niekoľko rád. Podstatné nie je len to, aby sa vám páčili, ale aj aby vyhovovali vášmu štýlu lyžovania – a nemenej dôležitá je aj následná starostlivosť.

Ešte skôr, ako zamierite do predajne, je dobré si zodpovedať na základné otázky ohľadne vašich súčasných schopností a preferencií. Pri výbere lyží kriticky zhodnoťte vaše pohybové zručnosti, to, koľko času na nich trávite, na akých svahoch najčastejšie jazdíte a či máte aj vyššie ambície, ako sa len spustiť párkrát dolu kopcom. Veľmi dôležité je aj vedieť, či od svojho budúceho športového náčinia očakávate všestrannosť, jednoduchú ovládateľnosť, výkonnosť, vysokú životnosť alebo imidž.

Vypracujte si svoj lyžiarsky profil

Predtým, ako zaplatíte za svoju lyžiarsku výstroj, by ste mali poznať podmienky na svahu. Ak patríte medzi oddychových lyžiarov, ktorí trávia čas bežným jazdením po vyznačených zjazdovkách týždeň do roka, zrejme budete hľadať dostupný a univerzálny model. Platí, že lyže by mali byť o 10 až 15 centimetrov kratšie ako výška lyžiara – čiže približne po nos. Pre adeptov na presnosť a výkonnosť na upravovaných tratiach sú najlepšie v oblasti viazania pre lepšiu reakčnosť pomerne široké špičky, ktoré zaručia lepší štart do oblúka. Milovníci snehu, ktorí si chcú dopriať radosť na zjazdovkách aj mimo nich, môžu mať o niečo dlhšiu špičku pre lepšiu reakciu na mäkkom snehu. Rádius by mal byť dobre vyvážený pre striedanie kratších a dlhších oblúkov. Freeride maniaci, ktorí väčšinu času trávia mimo vyznačeného terénu, uprednostňujú široké lyže v oblasti pod viazaním a dlhou, širokou špičkou pre pôžitok z jazdy v prašane.


Tiež by vás mohlo zaujať: Dobrá lyžovačka za rozumnú cenu: Tieto strediská vás nesklamú!


Aby ste nekupovali mačku vo vreci

1. Testy v časopisoch a na internete sú vhodné na doplnenie informácií. Zároveň poslúžia pri rozhodovaní ako jeden z užitočných zdrojov.  

2. Diskusie na webe mnohokrát obsahujú nezávislé informácie, ale obvykle odrážajú názor a skúsenosť jedného lyžiara. Prevládajúca anonymita nemoderovaných diskusií znamená, že ani tu nemáme záruku kompetentnosti, nestrannosti a objektivity.

3. Možností vyskúšať si lyže na snehu je stále viac a kupovať drahší model bez otestovania by malo byť skôr výnimkou. Nikto vám predsa nepovie lepšie, či vám sedia, než vy sami.

Servis, ktorý zvládnete aj doma

Aby ste si svoje lyžiarske zážitky vychutnávali naplno, mali by ste sa o svojich „miláčikov“ vzorne starať. Dôležitá je ich pravidelná údržba, pretože navoskované lyže sú nielen rýchlejšie, ale sa aj ľahšie ovládajú. Vďaka nánosu parafínu za tepla zbavíte skĺznicu všetkých nežiadúcich nečistôt a pripravíte lyže pre ďalšie vosky. Najlepšie je najprv ho roztopiť pomocou žehličky a postupne naniesť na celú sklznicu v dostatočne hrubej vrstve. Potom ho žehličkou „zažehlíme“. Všeobecne by sa teplota žehličky mala pohybovať okolo 110°C. Po povrchu skĺznice by mala takmer plávať a jeden ťah by mal trvať asi 20 sekúnd. Dajte si pozor na rovnomerný pohyb, aby sa vám skĺznica v niektorých miestach neprehriala. Po vychladnutí stiahnete prebytočný vosk plastovou škrabkou. Rovnako treba tiež vyčistiť parafín z drážky, inak lyže nebudú držať svoj smer. Na záver môžete skĺznicu prečistiť bronzovou kefkou.


Tiež by vás mohlo zaujať: Rakúsky Stuhleck: Skvelá lyžovačka na skok za hranicami


Poraďte si s ryhami

Svojpomocne skúste ošetriť na lyžiach aj malé ryhy od kamienkov, ktoré nemusia byť hneď dôvodom na vyhodenie inak kvalitného páru. Postačí vám k tomu kofixová sviečka na zaliatie škrabancov, ktorú po nakvapkaní stačí zarovnať a zbrúsiť jemným brusným papierom. Použiť sa dá i grafitový prášok.


Radi lyžujete? Kto sa stará o vašu lyžiarsku výstroj? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom .

Zdroj: publicdomainpictures.net, publicdomainpictures.net, Viera
Odporúčame