Dostala vás do svojich osídel chrípka? Vďaka týmto potravinám budete opäť fit

Chrípka

profimedia.sk

Kašeľ, kýchanie a smrkanie sa možno aj vo vašom okolí ozýva akosi častejšie. Niet sa čo čudovať. Zvýšený počet pacientov s chrípkou patrí k zimnému obdobiu. Ak cítite, že aj na vás niečo lezie a chcete skrátiť priebeh choroby na minimum, naservírujte si tieto potraviny!

Denník The Wall Street Journal s pomocou Sharon Horeshovej Bergquistovej, lekárky a vedkyne lekárskej fakulty Emoryho univerzity, zostavil prehľad toho, čo pri nachladnutí jesť a čomu sa radšej vyhnúť:

Mlieku sa vyhýbať netreba

Jedným z najbežnejších omylov pri prechladnutí je, že by sa človek mal vyhýbať mliečnym výrobkom, pretože zvyšujú produkciu hlienu. Austrálski vedci tento predpoklad popreli v sérii štúdií v 90. rokoch minulého storočia, kedy dávali stovkám chorých s bežným nachladnutím kravské mlieko alebo sójové mlieko a zistili nulový rozdiel v produkcii hlienu pri oboch skupinách. Telo potrebuje hydratovať, keď je choré, uviedla Bergquistová. ,,Takže ak máte najradšej latté, počíta sa to ako hydratácia.“

Alkohol má dve tváre

Len by ste sa mali uistiť, že vaše latté je bez kofeínu, pretože všetky diuretiká, medzi ktoré sa kofeín počíta, môžu podporovať dehydratáciu a tým prechladnutie zhoršovať. ,,Keď ste zavodnený, vaše sliznice sú zvlhčené a cítite sa lepšie,“ povedala Bergquistová. Jedným z diuretík je aj alkohol, ktorý ale v prípade nachladnutia spadá do „zmiešanej kategórie“. ,,Mierne alkoholové opojenie môže uľavovať od bolesti, a preto grog, punč alebo horúce brandy pomáha,“ dodala. Ale zatiaľ čo alkohol môže dočasne zmierniť príznaky, zároveň môže vyvolať dehydratáciu.


Mohlo by vás zaujať: Únava či chrípka nemá šancu: Týchto 7 potravín vám dodá energiu a posilní imunitu


Kuracia polievka na plný noc

Jedlo, ktorému sa hovorí „mamičkin penicilín“, môže mať zdravotné výhody siahajúce za doplnenie horúcich tekutín a pary uvoľňujúce upchatý nos a zvlhčujúce sliznice. Štúdie naznačujú, že samotné kura a zelenina spomaľujú mobilizáciu neutrofilov – imunitných buniek, ktoré sú hlavným páchateľom pri upchatom nose a bolesti v kostiach, uviedla Bergquistová. Krátkodobú úľavu môže poskytnúť aj korenie, zvlášť pálivé ako napríklad čierne korenie. Vedecky sa však nepotvrdilo, že by jedno korenie bolo lepšie ako iné, dodala Bergquistová.

Vitamín C treba dodávať priebežne

Podľa posledných posúdení štúdií účinku vitamínu C v prípade prechladnutia vedci zistili, že ľudia, ktorí denne užívajú 200 miligramov denne tohto vitamínu, môžu znížiť závažnosť prechladnutia, keď ďalej užívajú túto vysokú dávku. Začať užívať vitamín C až po nástupe choroby rovnaký účinok nepreukázalo. K udržaniu trvalého prísunu vitamínu C do tela ,,je rozumné piť pohár pomarančového džúsu každý deň počas chrípkovej sezóny,“ uviedla Bergquistová.


Všetko pre zdravé telo a dušu nájdete na www.vysetrenie.sk


Zinok pre kratší priebeh

Táto látka je o niečo kontroverznejšia, pretože štúdie uskutočnené na túto tému nie sú príliš kvalitné, povedala Bergquistová. Nedávny výskum ukázal, že nasadenie zinku počas 24 hodín od prvých príznakov môže o jeden deň skrátiť trvanie ochorenia, ale nie jeho závažnosť. ,,Najčastejšie študovanou dávkou je 75 miligramov a viac, a to je potrebné užívať denne po dobu trvania prechladnutia, čoho je veľmi ťažké dosiahnuť prostredníctvom jedla,“ dodala Bergquistová. Človek by napríklad musel zjesť 12 ustríc, desať šálok orechov kešu alebo 12 šálok čokolády. Možnosťou je užívať zinok v kapsuliach, ale len krátkodobo. Štúdie ukazujú, že dlhodobé vysoké dávky zinku môžu spôsobiť nedostatok medi.


Ktoré prostriedky vám najlepšie pomohli v boji s chrípkou a nachladnutím? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: profimedia.sk, profimedia.sk, Zora, ČTK
Odporúčame