Zvládnite menopauzu v pohode a s nadhľadom: Prispôsobte prechodu svoj jedálniček

Žena

freedigitalphotos.net

V určitom veku klesá u žien hladina hormónov. Vtedy je veľmi dôležité, aby sme urobili revíziu aj v našom jedálnom lístku a zmiernili tak nepríjemné príznaky menopauzy. No nielen to. Doplnením vhodných potravín a živín totiž možno predchádzať aj nebezpečnej mŕtvici, infarktu a rednutiu kostí.

Vyhnite sa koreniu, káve a alkoholu

Podľa odborníkov sú práve tieto druhy potravín pre ženy po 50-tke už vlastne nevhodné a mali by sa ich vzdať, alebo ich aspoň obmedziť na minimum. Okrem vylúčenia týchto druhov potravín, by ste mali zas niektoré druhy jedál pridať, aj keď ste ich pred tým nejedli, alebo jedli len striedmo. Začať by ste mali už v 40-tke, aby ste vaše telo lepšie pripravili na hormonálne výkyvy.

Doplňte si „hormóny“ prírodnou cestou

V niektorých potravinách sa nachádzajú látky, podobné ženským hormónom estrogénom. Teda presne tým, ktoré sa v menopauze strácajú a ich nedostatok zapríčiňuje problémy, ako napríklad zvýšené potenie, nevoľnosti, bolesti hlavy, či návaly horúčavy. Najlepšia potravina obsahujúca fytoestrogény je tofu, resp. sója. Ženy v prechode by jej mali zjesť aspoň 50 g denne, resp. ju nahradiť pohárom sójového mlieka. Sója okrem iného obsahuje aj všetky esenciálne mastné kyseliny.


Mohlo by vás zaujímať: Hormonálne zmeny po štyridsiatke: Čo spravia s vaším sexuálnym životom?


Kde sa ešte nachádzajú fytoestrogény?

  • ľanové semienka a olej
  • orechy, ďatle
  • zelená fazuľka a ďalšie strukoviny
  • slnečnicové semienka
  • aníz, fenike
  • tekvicové semienka
  • pšeničné klíčky a iné

Pomôcť môže aj bylinková lekárnička

Obdobie klimaktéria sa dá zmierniť aj pomocou rôznych byliniek, ktoré sú vďaka svojmu zloženiu vhodné pre dané obdobie ženského organizmu. Tvoria aj súčasť mnohých drahých liekov, ktoré sa na dané problémy predávajú v lekárni. Ak máte chuť pomôcť si bylinkovou lekárničkou, vyskúšajte tieto druhy:

  • ďatelina lúčna
  • šalvia lekárska
  • angelika čínska
  • ženšen
  • ploštičník strapcovitý
  • pupalka
  • myší chvost
  • ľubovník bodkovaný

Všetko pre zdravé telo a dušu nájdete na www.vysetrenie.sk


Dôležitý vápnik

Tak, ako je vápnik dôležitý pre malé deti, je dôležitý aj pre starších ľudí a ženy v menopauze, najmä z hľadiska prevencie osteoporózy. Najlepším zdrojom vápnika je, pre mnohých prekvapujúco, mak – obsahuje až dvanásťnásobne viac vápnika ako jeho najznámejší zdroj – mlieko a mliečne výrobky. Odporúčaná denná dávka vápnika by mala byť 800 – 1200 mg. V období menopauzy by ste sa mali pridŕžať skôr hornej hranice jeho príjmu. Na jej dosiahnutie vám teda stačí napríklad 80 gramov maku denne. Okrem maku sú dobrým zdrojom vápnika najmä syry (sú lepšie ako mlieko), pšeničné otruby, ale taktiež aj tofu, sója, strukoviny, orechy, ryby, sardinky, losos, brokolica či listová zelenina.

Znížte si cholesterol, znížite návaly tepla

Ak vás trápia návaly tepla a máte zároveň zvýšené hodnoty cholesterolu, vedzte, že jedno s druhým súvisí. Ak znížite cholesterol, mali by ste pocítiť úľavu aj pri daných problémoch. Podarí sa vám to tak, že znížite príjem tučných a mastných jedál. Spomedzi tukov by ste mali vyberať len rastlinné druhy, pretože živočíšne tuky, ako napríklad masť a maslo, tiež zvyšujú hladinu cholesterolu. V dôsledku toho stúpa aj riziko ochorení srdca, na ktoré sú ženy po 50-tke náchylnejšie dokonca viac ako muži. Obmedziť by ste mali zmrzlinu, tučné syry či plnotučné mlieko. Nepodceňujte ani dostatočný pitný režim.


Pociťovali ste alebo pociťujete problémy typické pre menopauzu? Čo vám pri týchto problémoch najlepšie pomohlo? Napíšte svoje skúsenosti v diskusii.

Zdroj: freedigitalphotos.net, freedigitalphotos.net, Nela
Odporúčame