Prírodná pomoc pre zlepšenie ciev: Vieme, ktoré bylinky a potraviny zaradiť do jedálnička

Na zlepšenie stavu ciev priaznivo pôsobia aj dary matky prírody

Na zlepšenie stavu ciev priaznivo pôsobia aj dary matky prírody (Zdroj: GettyImgaes)

Nielen syntetickými liekmi sa môže človek liečiť. Príroda nám poskytuje široké spektrum prírodných prostriedkov, ktoré dokážu liečiť mnohokrát aj účinnejšie, ako chemické preparáty, resp. sú z nich zložené. Tak je tomu aj v prípade podpornej liečby ciev. Ktoré si teda vybrať na liečbu tohto problému?

Možno si niektorí z vás povedia – čo tam po cievach, v tele sú aj dôležitejšie orgány. To však nie je pravda. Cievny systém je jedným z najdôležitejších systémov, pretože privádza kyslík a živiny do každej jednej bunky v našom tele. Spoločne so srdcom tvorí srdcovo-cievny systém, ktorý je životne dôležitý.

S adekvátnou vážnosťou treba preto pristupovať aj k jeho problémom a nezanedbávať dostatočnú podporu ciev a prevenciu pred život ohrozujúcimi cievnymi chorobami. Infarkt, porážka, trombóza, to všetko sú fatálne dôsledky spájajúce sa práve s nezdravým cievnym systémom. Srdcovo-cievne ochorenia sú dokonca na prvom mieste v príčinách úmrtnosti a veková hranica ľudí, ktorých tieto smrteľné choroby postihujú, sa neustále znižuje.


Tiež by vás mohlo zaujať: Trápia vás neustále studené ruky aj nohy? Takto rozprúdite krv v žilách


Môže za to stres a nevhodná strava

Ochorenia ciev sa v súčasnosti zaraďujú medzi tzv. civilizačné ochorenia. Sú teda spôsobené najmä dobou v ktorej žijeme. Útočí na nás stres, nervozita, nedostatok oddychu, no zároveň aj aktívneho pohybu, fajčenie, alkohol, znečistené ovzdušie, ako aj nevhodná strava. Položme si otázku – čo z toho môžeme zmeniť? Určite aspoň polovicu, stačí len chcieť. Vynechať alkohol a prestať fajčiť môžete hneď, no nemenej dôležitá je aj úprava stravy a pravidelný pohyb. Ktoré druhy potravín by ste mali zaradiť do vášho denného jedálnička, aby boli vaše cievy na tom lepšie?

Pohánka – pre cievy číslo 1!

Už ste ju niekedy jedli? A počuli ste už vôbec o nej? Ak sa ešte neocitla vo vašej kuchyni, mali by ste to rýchlo napraviť. A prečo? Pohánka obsahuje rutín, pre cievy veľmi dôležitú živinu. Rutín totiž dokáže spevňovať cievnu stenu, zastavuje krvácanie a je dokonca aj prevenciou pred modrinami, kŕčovými žilami a hemoroidmi. Okrem toho zvyšuje imunitu, znižuje cholesterol, upravuje zrážanlivosť ciev a chráni pred rakovinou čriev.


Všetko pre zdravé telo a dušu nájdete na www.vysetrenie.sk


Avokádo – spevní cievy a zníži cholesterol

Avokádo je prírodná pomôcka v boji proti poškodeniu ciev. Vedci zo Strednej Ameriky dokonca zistili, že pri jeho pravidelnej konzumácii sa cholesterol môže za týždeň znížiť až o 17%. Podľa možností ho jedzte každý deň, obsahuje nesmierne zdravé nenasýtené mastné kyseliny, aj vitamín E či antioxidanty, ktoré výrazne prospievajú cievam. Lekári ho odporúčajú aj pri hroziacej trombóze. Pripraviť si z neho môžete veľmi chutnú nátierku:

  • olúpte, zbavte kôstky a vidličkou pretlačte avokádo. Zmiešajte ho s nastrúhaným tvrdým syrom, alebo polovicou bieleho tofu, posypte štipkou morskej soli, zmiešajte a natrite na celozrnný chlieb. Garantujeme vám, že väčšiu pochúťku ste už dávno nejedli.

Zlepšite stav svojich ciev

Pomôže vám v tom:

  • ľanový olej – znižuje hladinu cholesterolu a bráni zhlukovaniu krvných doštičiek, čo znamená, že zabraňuje aj trombóze. Udržiava taktiež optimálnu krvnú cirkuláciu
  • hroznový olej – resp. olej z hroznových semienok, obsahuje proanthocyanidy, ktoré pomáhajú pri chronickej žilovej nedostatočnosti. Účinné sú aj pri lámaní kapilár, praskaní cievok a pri kŕčových žilách
  • kajenské korenie – redukuje nadmernú krvnú zrážanlivosť a bolo dokázané, že reguluje aj tok krvi a posilňuje tepny a kapiláry
  • koenzým Q10 – je prevenciou cievnej aterosklerózy
  • vitamín E – znižuje hladinu zlého cholesterolu, zabraňuje zrážaniu krvných doštičiek a pôsobí tak preventívne pred trombózou. Zároveň zlepšuje cirkuláciu krvi
  • vitamín C – zvyšuje hladinu dobrého cholesterolu a je nesmierne dôležitý pre tvorbu cievneho kolagénu a regeneráciu cievnych stien

Tiež by vás mohlo zaujať: Takmer zabudnutá pohánka: Je pre vaše telo bombou plnou zdravia


Na pomoc sú prichystané aj bylinky

  • pagaštan konský – zlepšuje kvalitu ciev, je vhodný aj pri hemoroidoch. Mal by sa užívať vo forme tinktúry z púčikov rastliny (gemmoterapia)
  • ginkobiloba – rozširuje cievy, čím zlepšuje ich prekrvenie
  • hloh obyčajný – vhodný pri ateroskleróze, vysokom krvnom tlaku, aj pri srdcovej nedostatočnosti, či arytmii
  • muškát ružový – tinktúra z neho pomáha čistiť cievy od usadenín a je tiež dôležitý pre zdravé fungovanie celého cievneho systému. Okrem toho posilňuje srdce.

Zdroj: plnielanu.sk, profimedia.sk, Oliver
Odporúčame